Львову потрібен мораторій на встановлення пам’ятників, - історик

13:20, 1 липня 2011

У Львові слід запровадити мораторій на встановлення пам’ятників. Таку думку 1 липня під час прес-конференції-дебатів з екс-мером Львова Василем Шпіцером висловив історик Василь Расевич.

«У Львові необхідно негайно запровадити мораторій на спорудження пам’ятників. Ми скоро опинимося в такій ситуації, коли будемо жити в місті, ходити, пробиратися між пам’ятниками, і в нас не залишиться ні площ, ні хідників», - зазначив Василь Расевич у відповідь на слова Василя Шпіцера про те, що у Львові слід встановити пам’ятники Петру Сагайдачному, Іванові Мазепі, Богдану-Ігорю Антоничу, Андрею Шептицькому, Романові Шухевичу та іншим.

«Ці пам’ятники… значною мірою мають якесь дивне антиросійське спрямування. Ми замість того, свого часу, щоб деідеологізувати міський простір, переназвавши вулиці – безумовно, треба було декомунізувати міський простір Львова – ми його наново індоктринували. Це означає, що в нас з’явилася також вулиця, так, щоб було боляче Росії, лідера чеченських повстанців Джохара Дудаєва», - зазначив Василь Расевич.

Також історик наголосив, що є великим противником встановлення меморіальних таблиць, які нищать фронтони львівських будівель. «Мене також вражають такі речі, як встановлення меморіальних таблиць на фронтоні головного корпусу Університету. Це є дуже визначна історична пам’ятка, і ті таблиці… я був свідком того, як вони заглиблювалися на метр, вгризалися в цю австрійську цеглу», - зазначив історик, додаючи, що у цілому світі практикується встановлення таких меморіальних таблиць у внутрішніх двориках університетів.

Також Василь Расевич висловив переконання, що головним чином приймати рішення про встановлення пам’ятників у місті Львові мала б міська громада. В тому разі, якщо рішення прийматиме Львівська міська рада, існуватиме загроза, що зі зміною партії, яка формує більшість, буде змінюватися і політика коммеморації.

Окрім того, історик зазначив, що у Львові слід встановлювати ті пам’ятники, які об’єднують українців, а не роз’єднують їх. Зокрема, Василь Расевич вказав на те, що на часі відкриття у Львові пам’ятника митрополиту Андрею Шептицькому, однак лише за тієї умови, що естетика його не буде радянського типу.

Як інформував ZAXID.NET, 3 липня у Львові відбудеться урочисте відкриття пам’ятника відомим львівським вченим, розстріляних німецькими нацистами у 1941 році. Подія приурочена до 70-х роковин від часу тих трагічних подій.