Львову потрібен Центр Науки

12:20, 1 грудня 2016

Місто – це не тільки будинки, але й люди. Культура – це не лише вистави і музеї, але насамперед простір нових можливостей, думок, почуттів, мрій, які об’єднують людей у спільноту, простір, що спонукає. Саме це робить нагромадження будинків і людей – містом.

У культурному розвитку Львова ми вже зробили багато для того, щоб зберегти і використати його архітектурний та історичний потенціал. Львів став найбільшим туристичним центром України. Тепер нам потрібно інвестувати у самих Львів’ян. Задати вектори розвитку нашого міста, аби Львів не був відкритим виключно для туристів і закритим для самих львів’ян. Завданням нашого скликання міськради я бачу дати львів’янам надію на те, що це місто буде розвиватися і в ньому їхні діти досягнуть успіху. Для цього достатньо зробити кілька знакових проектів, перших в Україні, які покажуть містянам, яким буде Львів у близькому майбутньому.

Я бачу Львів не лише розважальним центром, але найпотужнішим в Україні осередком культури, науки та освіти. Для цього у місті достатньо навчальних закладів, середовища науковців, великий прошарок працівників ІТ, які є суспільно активними, а наші учні, студенти та молоді науковці здобувають перші місця у всеукраїнських та міжнародних конкурсах. Якщо змогти поєднати ці потенціали та ресурси, Львів стане не тільки містом минулого, але і містом майбутнього. Ми можемо його вже робити таким. Це не потребує надзусиль і грандіозних видатків із бюджету, а ми з вами зможемо увійти в історію, як люди, які розпочали нове життя міста.

Я пропоную першими в Україні створити у Львові Центр Науки. Осередок, у якому поєднаються сучасні інтерактивні наукові виставки для дітей, медіатека для майбутніх науковців, гуртки робототехніки, програмування, лабораторії для молодих дослідників, експериментальні багатофунціональні майданчики, обсерваторія, простори, де наука цікава і доступна. Ми перші зможемо заявити, що Львів, інвестуючи у такі процеси та проекти, готує майбутню наукову еліту із дитинства.

Уявіть собі який резонанс це зробить в Україні і як сильно підвищить імідж Львова та гордість за своє місто у львів’ян. Адже люди є найбільшим капіталом нашого міста, і саме люди, їхні ідеї та здібності, є основою майбутнього Центру Науки, як з позиції творців, так і з перспективи тих, для кого ми це робимо. Що не менш важливо, ми маємо досвід успішних реалізацій таких центрів популяризації науки у світі, зокрема у Варшаві. Ми можемо за приклад взяти собі досвід Центру Науки «Коперник» у Варшаві. Його 2010 року створила міська влада разом із міністерством освіти, а зараз - це одна із найвідоміших та найбільш відвідуваних установ, якою пишається вся країна. «Коперник» підвищує імідж міста, спонукає його розвиток як наукового центру та є джерелом надходжень у міський бюджет. Щороку, з моменту відкриття Центру, його відвідують сотні тисяч дітей, а це щоденні черги спраглих науки дітлахів та підлітків. Лише від нас і від наших наукових середовищ залежить, у який спосіб ми заведемо науку в новий простір, зробимо її доступною та цікавою.

Кілька слів про реальність та успішність проекту.

  • На проект буде легко знайти інвесторів, як за кордоном, так і в Україні. Власники капіталів розуміють, які іміджеві дивіденди для них мають інвестиції у найбільший і найсучасніший в Україні науково-експериментальний центр для дітей. ІТ-фірми можуть взяти на себе облаштування окремих виставок. Цілий ряд експонатів можна виготовити в Україні.
  • Шкільні екскурсії, які їздять до Львова з усієї України, не зможуть обминути Центр Науки. Для багатьох дітей відвідання Центру Науки буде одним із найяскравіших вражень, яке декому зможе змінити життєвий вибір.
  • Для львів’ян Центр Науки буде не тільки декларацією намірів, але й підтвердженням того, що місто розвивається, щоразу як випускники Центру Науки здобуватимуть нагороди.
  • Місто, яке таким чином задекларує бажання стати науковим центром, отримує більше шансів на відкриття нових науковомістких підприємств, розвиток ІТ-галузі, що у свою чергу збільшує кількість заможних мешканців.
  • Ми вже маємо приклади того, яким успіхом у Львові користуються наукові виставки для дітей чи Природознавчий музей. Ми бачимо, скільки за останні роки відкрилось різних «літніх ІТ-шкіл» та «курсів програмування» для дітей і які прибутки вони отримують.
  • Для Львова виникає унікальна іміджеві ніша: поєднання найдавнішого і найсучаснішого.
  • Львів має за собою легендарні постаті фантаста Станіслава Лема, математика Стефана Банаха, «Львівської математичної школи», які роблять відкриття Наукового Центру тут органічним.
  • Одна із найбільших переваг проекту – він зрозумілий, актуальний і оптимістичний. Уявіть, як батьки, якою подією для ваших дітей і для вас стане відкриття такого Центру Науки. Це саме легко зможуть уявити всі львів’яни, які мають дітей.

Це тільки те, що лежить на поверхні, найближчі і найочевидніші перспективи.

Тому знову повернусь до того, що розвиток міста - це не тільки прокладання доріг і збереження архітектурних пам’яток, це ще й інвестиції у життя людей. Віра в себе, у своє майбутнє і в майбутнє своїх дітей, може робити зрушення в економіці не менші, ніж відкриття заводів.

Львів може стати містом майбутнього. Принаймні у нас зараз є шанс таким його зробити.