We wsi Kuty (rejon buski) na Lwowszczyźnie powstanie pierwsza na Ukrainie Świątynia Pamięci - tak będzie nazywała się odnowiona drewniana cerkiew św. Michała 17 wieku. Ten unikatowy zabytek na skalę narodową znajduje się obecnie w awaryjnym stanie, i według prognoz fachowców, czeka na niego tragiczny los setek cennych drewnianych świątyń na terenie Ukrainy Zachodniej. Koszt pierwszoplanowych robót wynosi 300 tysięcy hrywien. Zbior pieniędzy poprowadzi III dobroczynna "Aukcja Nadziei", którą tradycyjnie przed świętami bożonarodzeniowymi organizują studenci Lwowskiego Instytutu Bankowości Banku Narodowego Ukrainy - poinformowano ZAXID.NET w biurze prasowym BNU.
Jako partner projektu wystąpił Borys Woznyckyj, dyrektor Lwowskiej Galerii Sztuk Pięknych. Według jego kalkulacji, tych pieniędzy wystarczy dla remontu dachu, ustawienia systemu przeciwpożarowego i sygnalizacji. Żeby nazbierać jak najwięcej środków, w tym roku na Aukcji będą sprzedawane tylko cenne prace znanych ukraińskich artystów. Tradycyjnie gośćmi Aukcji będą lwowscy biznesmeni i politycy.
Dołączyć się do akcji i zaofiarować pieniądze na odbudowę cerkwi może każdy lwowianin w ramach akcji, zorganizowanej przez studentów.
Według organizatorów projektu, nie mniej ważnym celem akcji, poza zbiorem pieniędzy, jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy zaniku drewnianych cerkwi. Te unikatowe zabytki sztuki są świadectwem oryginalności ukraińskiego ludu, przecież nie mają analogów w świecie. W czasach niepodległości Ukrainy tylko w obwodzie lwowskim znikło prawie 70 takich cerkwi, jeszcze sporo świątyń uszkodziły wiejskie gromady. Przyczyną rujnacji cerkwi najczęściej jest obojętność i ignorancja parafian i duchowieństwa, w wyniku czego na unikalnych świątyniach błyszczą metalowe dachy, wewnętrzne ściany pokrywano plastykiem, a prastare freski znikają po amatorskim bieleniu pseudo-majstrów. Jeśli sytuacja się nie zmieni, będziemy wkrótce widzieli te zabytki tylko na zdjęciach.
Po robotach naprawczych do cerkwi powróci nadzwyczaj cenny ikonostas, który teraz znajduje się w zbiorach zamku w Olesku. W Świątyni Pamięci będzie zachowywała się informacja o poprzednich pokoleniach, o znanych osobach, które wywodzą się z okolic. Będą się tu czasami odbywać nabożeństwa i msze święte. Organizatorzy Aukcji mają nadzieję, że cerkiew w Kutach w przyszłości stanie się ozdobą trasy turystycznej "Złota Podkowa", przecież wieś leży za kilka kilometrów od zamku Oleskiego.