Людина, близька до Віктора Медведчука, домоглася від прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко залишити на посаді директора Львівського аеропорту Олександра Загреву, якого було звільнено з посади 2 червня наказом міністра Мінтрансзв’язку. Такий висновок робить народний депутат України, заступник голови фракції "Наша Україна-Народна Самооборона" Тарас Стецьків в авторській колонці на "Українській правді".
"Львівський аеропорт потягнув на дно позиції міста, адже він єдиний з усіх об'єктів підготовки отримав від УЄФА найвищий рівень ризику - "червоний". Серед претензій до львівського аеропорту були не лише зауваження щодо пропускної здатності чи якості злітно-посадкової смуги (як і у випадку всіх інших українських міст-господарів Євро-2012), але й застереження щодо рівня менеджменту. "Керівництво львівського аеропорту не розуміє головної мети реалізації того чи того з представлених проектів та має низький рівень компетентності", - це цитата з останнього звіту УЄФА, представленого на засіданні виконкому УЄФА у Бухаресті, з яким мені довелось ознайомитися)", - пише Тарас Стецьків.
За повідомленням Мінтрансу, "однією з основних підстав для звільнення Олександра Загреви стала його неспроможність забезпечувати задовільний стан авіаційної безпеки у ДП Міжнародний аеропорт "Львів". Мінтранс також повідомив про неефективне господарювання директора та матеріальні збитки, нанесені державному підприємству. Відтак було ухвалено рішення звільнити його.
"Враховуючи, що Олександр Загрева не впорався з виконанням покладених на нього функцій, було прийняте рішення достроково розірвати з ним контракт за умовами передбаченими цим контрактом".
Саме своє звільнення екс-керівник назвав "рейдерською атакою Мінтрансу" - очевидно малась на увазі спроба встановлення державного контролю над приватною структурою, яким в уяві пана Загреви є львівське летовище.
Звільнений керівник скористався близькими стосунками з колишнім керівником Західної регіональної митниці часів Кучми, а сьогодні - заступником голови Держмитслужби України Тарасом Козаком - людиною дуже близькою до Віктора Медведчука. Цей ланцюжок, очевидно, вивів на прем'єр-міністра, а звідти пролунав телефонний дзвінок міністру транспорту з вимогою негайно припинити будь-які дії по представленню нового керівника Львівського аеропорту", - робить висновки народний депутат.
"Варто зазначити, що Юлія Тимошенко у своєму щільному графіку мала б знайти на це питання час (якщо така версія є реальною) в дуже непрості для себе дні - події розгортались 4 червня у розпал фінальної стадії переговорів щодо утворення коаліції ПРіБЮТ. Відтак просити прем'єр-міністра про таку послугу міг лише хтось, хто в ці дні мав безпосередній доступ до глави уряду. Згодом, і сам пан Загрева і його заступник неодноразово заявляли ЗМІ, що, мовляв, "Тимошенко за нас!", "ми з нею на прямому зв'язку і вона вважає Загреву єдиним легітимним директором".
Досі прем'єр-міністр не спростувала цих заяв. Можу припустити, що не мала на це ані часу, ані бажання. Відтак, чи реально глава уряду блокує виконання рішення свого ж міністра, покаже лише подальший розвиток подій. Хочеться вірити, що усі зацікавлені сторони, уповноважені для прийняття рішень в цій справі, усвідомлюють "ціну" і суть питання та можливі наслідки.
Адже втрата контролю над Львівським аеропортом (а неможливість новопризначеного директора приступити до роботи свідчить про це якнайкраще), провал проекту реконструкції в рамках підготовки до Євро-2012 (з попереднім керівництвом все йшло до цього, про що неодноразово попереджали експерти УЄФА у своїх висновках) означає не лише втрату Львова для Чемпіонату Європи 2012 року, але й ще, як мінімум, одного українського міста. А як максимум, це означає, що репутація України вкотре виявилася заплямованою", - резюмує Стецьків.