Народна люстрація у формі викидання корумпованих чиновників до смітників, яка останнім часом набула масового характеру в Україні, може перерости у неконтрольовану акцію спротиву, наслідки якої важко передбачити. Окрім того, радикальні настрої люстраторів смітниками зацікавлені особи можуть використати для дискредитації громадянського суспільства, що підриватиме авторитет України у Європі та світі.
Про це заявив віце-ректор УКУ Мирослав Маринович під час прес-конференції у четвер, 9 жовтня.
Він зазначив, що причини такої форми народного спротиву є зрозумілими - таким чином люди реагують на відсутність верховенства права у своїй державі.
«Саме влада несе відповідальність за появу такої дії, такої форми спротиву у народу. Це на її сумлінні, і тільки влада може зупинити такий процес, показуючи народові, що дбає за виконання закону, за те, що верховенство права у країні таки є», – вважає Мирослав Маринович.
Однак науковець переконаний, що як би важко інколи не було стримати себе від бажання радикально реагувати на ту чи іншу несправедливість чи порушення закону з боку корумпованого чиновника чи депутата, людям не варто вдаватись до радикальних дій, бо це може призвести до наслідків, що можуть знищити репутацію України у світі.
«Є питання гідності та моралі. Наприклад, на Майдані студенти не принижували своїх кривдників, не зважаючи ні на що, не переходили межу, бо це означало б прирівняти себе до кривдника і дискредитувати себе. Крім того, будь-яка агресія нищить нас зсередини, руйнує психіку і мораль», – вважає Маринович.
А якщо знайдуться ще кілька зацікавлених, які готові будуть підігріти народний спротив, спровокувати людей і показати потім всьому світові, що українці агресивні і неконтрольовані, вважає науковець, репутацію країни в очах світової спільноти буде знищено.
Зі слів Мариновича, поки критична маса протестувальників діють етично, розумно і тримаються пружно, буде ефект від спротиву. Також, на його думку, є кілька чинників, які мають стримувати людей від радикалізації своїх дій у процесі здійснення народної люстрації.
«По-перше, завжди є інші методи, методи громадянського суспільства: масові акції протестів, наголошую на слові масові, а не просто кілька людей вийдуть і на них ніхто не зверне увагу. По-друге, правозахисні ініціативи, звернення до прокуратури та інших правоохоронних органів, форсування кожного окремого випадку, позови в суди і так далі», – каже Маринович.
Він також переконаний, що ЗМІ мають якнайактивніше долучатись до процесу інформування суспільства щодо того, наскільки небезпечно у процесі спротиву перейти межу і з народу перетворитись на агресивну масу населення.
Нагадаємо, на початку вересня активісти «Правого сектора» засунули до смітника чиновника Одеської обласної ради, запідозривши його у корупції. Впродовж місяця люстрація смітниками набула масового характеру, в результаті, у багатьох містах України люди запхали до смітників 9 чиновників.