Маринович: Президент України не має позиції у Волинському питанні

16:07, 5 липня 2013

Президент України Віктор Янукович не має ніякої позиції у питанні Волинської трагедії, він просто мовчить на цю тему, а в цей час від імені українців виступає Блаженніший Святослав. Про це 5 липня напередодні 70-х роковин Волинської трагедії розповів віце-ректор УКУ та член ініціативної групи «Першого грудня» Мирослав Маринович.

«Розуміючи політичні, цивілізаційні обставини, він (Блаженніший Святослав, - ред.) запропонував іншу модель стосунків з польськими урядовими колами і здобув фантастичну перемогу. Бо після його візиту в Польщувсі тамтешні українці говорять, що це був день, коли Польща нарешті змирилася і з Українською греко-католицькою цервою, до якої вона теж має багато історичних претензій, та з багатьма іншими обставинами», - пояснив Мирослав Маринович.

За його словами, тривалий час у Польщі була така політична атмосфера, коли поляки вважали, що вони тільки позбавляються від комуністичного минулого, а Україна є їхнім партнером: «Також існувала загроза відновлення СРСР.  А оскільки Україна також прагне вирватися з комунізму, то польська влада стримувала заяви кресов’ян (поляків, що були виселені з Волині) щодо Волинської трагедії.  Задля збереження миру та геополітичних інтересів».

Зараз, за його словами, ситуація змінилася.

«Я лише констатую, не даю якісних оцінок.  Але зараз Польща є захищеною у НАТО і Європейському Союзі та є успішною державою, яка дуже гарно вийшла  з економічної кризи.  Водночас, вона має на кордоні державу, яка руйнує сама себе і стає посміховиськом у всій Європі. У цій ситуації для керівництва польської держави не можна було заборонити кресов’янам говорити», - сказав Маринович.

Водночас, він пояснив, що не варто сприймати дуже гостро заяву польського Сенату, виголошену напередодні, бо вона лежить в політичній площині: «Під час мого перебування у Варшаві до мене неодноразово зверталися поляки і запитували, чому ми так гостро реагуємо на заяву польського Сенату, яка була радше відповіддю політиків Польщі, щоб захиститися від постійних докорів кресов’ян. Українці в Польщі це розуміють».

Також віце-ректор додав, що ми живемо в слов’янському трикутнику: Росія – Польща – Україна: «І коли є якесь кривдяче партнерство двох, то завжди страждає третій. Але це є неправильним підходом. Якщо вже прямо казати, то в останні роки багато поляків говорять про те, що вони зосередились тільки на Україні і страждають їхні інтереси з Росією. Тож вони вважають, що, може, потрібно налагоджувати контакти і стосунки з Росією, а Україна тим часом хай подумає, куди вона хоче іти».

Додамо,  що 14 липня в церквах УГКЦ відбудуться богослужіння за жертвами Волинської трагедії, під час яких буде зачитано Синодальне звернення єпископів УГКЦ з приводу 70-х роковин Волинської трагедії.

Нагадаємо, раніше УГКЦ засудила Волинську трагедію та закликала народи до примирення.

Довідка. Волинська трагедія – збройний міжнаціональний конфлікт на Волині у 1943 році між поляками та українцями.