Як усе почалося
Leopolis Grand Prix вважають найстарішими європейськими кільцевими перегонами у місті. Трасу задумали у Львові у 1927 році — на два роки раніше, ніж у Монако, але перші змагання пройшли на рік пізніше — у 1930 році. Усі учасники змагань проїжджали вулицями Вітовського, площею І. Франка, Стрийською, вул. Героїв майдану. Довжина маршруту складала 3 км. Проїхати це коло треба було сто разів.
«Це унікальні змагання, бо траса збереглася у тому ж вигляді, що й була 86 років тому. Водії так само змушені їхати трамвайною колією, бруківкою і значними перепадами висот. Вважали, що це одна із найскладніших тогочасних трас у Європі. У Львові це було найефектніше шоу року, сюди спеціально з’їжджалися автофани, аби побачити новинки авторинку», – розповідає співорганізатор фестивалю Leopolis Grand Prix, представник клубу «ЗАЗ-КОЗАК» Олексій Бориско.
Перші перегони провели у Львові 8 вересня 1930 року. До початку 40-их років конкурс проводили щороку і він мав шалену популярність – кожні змагання збирали понад 60 тисяч глядачів.
Від 1940 року змагання не проводили, традицію вирішили відновити вже автолюбителі клубу власників антикварних запорожців «ЗАЗ-КОЗАК». Перегони відновили у статусі «ретро» у 2000 році.
Хто може взяти участь
Для того, щоб взяти участь у змаганнях, усі учасники повинні офіційно зареєструватися у організаторів і мати автомобіль, якому понад 30 років.
«У фестивалі змагаються екіпажі, зроблені до 80-их років. Ми обираємо унікальні моделі, аби учасникам і відвідувачам було цікаво прийти на конкурс. Наша мета проста — зібрати якнайбільше ексклюзиву. Серед представлених авто є такі, які коштують тисячу євро, а є й за 500 тисяч євро, тому ми особливо дбаємо про безпеку на заході», – розповів Бориско.
Найстарших учасником змагань є 86-річний водій горбатого запорожця Євген Бальва. З ним хочуть поспілкуватися фани ретро-автомобілів як з України, так і Європи. Бальва відомий тим, що більше 50 років користується виключно «Запорожцями» і знає про них усе.
Цього року на фестивалі покажуть радянські мотоколяски, які вигадали для людей із особливими потребами.
Рухатися мотоколяскою можна було не швидше, аніж 50 кілометрів на годину. Щоправда керування автівками було настільки складне, що їх швидко зняли з виробництва.
Переможе найвправніший
Leopolis Grand Prix поділять на три імпровізовані частини: спортивну, виставкову та фестивальну.
Учасники змагаються не на швидкість, а радше на вправність. Оскільки на виставці представлені авто різного року виробництва, то організатори вирішили обмежили дозволену швидкість до 50 кілометрів на годину. Кожна машина буде об’єднана GPS, який відслідковуватиме її рух по трасі. Залежно від аналізу руху авто, йому нараховуватимуть бали і визначать результат у турнірній таблиці», – роз’яснює Олексій Бориско.
Переможці фестивалю отримають призовий фонд, який визначають організатори та спонсори. Окрім того фіналістам вручають кубки.
Не менш важливою частиною конкурсу є конкурс елегантності. Учасники представляють свій автомобіль і одягають речі, що були модні у роки випуску машини.
«Минуло року ми спеціально пошили костюми для мене, дружини та дочки. Знайшли хіт 1966 року, рік коли випустили наш автомобіль, і ввімкнули його, коли виходили на червону доріжку. З нами ще був наш пес, журі не встояли перед цим образом і ми отримали перше місце у конкурсі елегантності», – пригадує Бориско.
Щодо фестивальної частини, то в Парку культури учасників чекає концерт гуртів ТНМК і «Піккардійська Терція», танцювальні майстер-класи та вперше – аукціон антикваріату. До цьогорічного фестивалю приурочать і вихід колекційної монети.
Вхід на фестиваль коштуватиме 70 гривень за квиток на три дні, квиток на один день коштуватиме 30 гривень.
Повна програма заходу тут
Всі фото Олексія Бориска