Матіос розповів, як він з Гройсманом після збиття MH17 телефонував бойовикам

Українські можновладці всупереч протоколам домовлялися з бойовиками про допуск слідчих на місце катастрофи

09:05, 29 вересня 2016

Через кілька днів після трагедії рейсу MH17 «Малайзійських авіаліній» у липні 2014 року, коли ніхто не міг потрапити на місце краху літака, представники української влади телефонували бойовикам «ДНР» і домовлялися про запуск слідчої групи міжнародних організацій до зазначених території. Подробиці тих подій повідомив головний військовий прокурор України Анатолій Матіос.

«Пам’ятаю ті дні, від уряду був визначений теперішній прем’єр-міністр, тодішній віце-прем’єр Володимир Гройсман. І коли вже четвертий чи п’ятий день йшов, і ніхто не міг потрапити на ту сторону, де були рештки літака, де були розкидані шматки людських тіл, вся дипломатична спільнота, всі представники держав, всі посли, зібралися у Кабінеті міністрів і ми не могли їм дати відповіді, коли ж ми зможемо вмовити чи знайти будь-який інструмент для того, щоб пропустити представників слідчої групи міжнародних організацій і їх країн до тієї території. І до честі, мужності й неординарності Володимира Гройсмана, він дивиться на мене, як на представника Генеральної прокуратури і СБУ і питається, що робити. Я кажу, пішли дзвонити. І тоді всупереч будь-яким протоколам, будь-яким застереженням, які бувають у таких випадках за допомогою тодішнього першого заступника голови Донецької ОДА Андрія Миколаєнка ми отримали телефон (одного з «чиновників ДНР») Андрія Пургіна. Я набрав Пургіна, на той момент представника мерзотного середовища, пояснив, що я уповноважений передати слухавку віце-прем’єру і ми клопочемо про те, щоб пропустили слідчу групу на територію, де сталася трагедія», – розповів Матіос в ефірі телеканалу «112 Україна» увечері в середу, 28 вересня.

Він зазначив, що було «дуже велике надування щік», яке він не хоче коментувати.

За даними Матіоса, Гройсман на 7 поверсі Кабміну зміг домовитися і обговорити основні алгоритми, після чого вже на кінець дня пішли рефрижератори в сторону Харкова, був зроблений коридор для перетину лінії зіткнення.

«І з того моменту відбулося найголовніше, і представники міжнародних організацій і слідчих органів, в тому числі закордонних країн, змогли отримати найголовніше — доступ до трагічних, але все-таки речових доказів, як тіла, як залишки літака. І цей процес відбувався дуже довго», – зауважив Матіос.

Він також зазначив, що саме завдяки українській стороні і допомозі експертів було повністю проведене відтворення запуску аналогічної ракети на території України для того, щоб відслідкувати можливості різних моментів.

«Після цих експертиз сьогодні чіткий висновок на весь світ для всього загалу, звідки прибула ракета, куди вона відбула і що це за модель. Сумнівів у тому, що відбулося не буває», — резюмував Матіос.

Нагадаємо, міжнародна група слідчих у середу, 28 вересня, офіційно підтвердила, що Boeing 777 «Малайзійських авіаліній» над Донбасом збили з території, яку контролювали бойовики з ракетної установки «Бук», привезеної з Росії і вивезеної туди після збиття літака.

Під час оголошення результатів розслідування було заслухано переговори бойовиків, які СБУ оприлюднила незабаром після трагедії.

Водночас слідчі зауважили, що говорити про причетність Росії до цієї трагедії поки зарано. Цю заяву вже відкоментувала євродепутатка від Німеччини Ребекка Хармс, яка зазначила, що приватних «Буків» немає.

Нагадаємо, літак Boeing 777 був збитий 17 липня 2014 року, загинули 298 осіб, 15 з них – члени екіпажу.