Перемогу в другому турі президентських виборів у Молдові здобуває колишня прем’єр-міністерка і представниця проєвропейської опозиції Мая Санду. Про це у понеділок, 16 листопада, повідомила ЦВК Молдови після підрахунку 99,95% голосів.
За Маю Санду віддали свій голос 57,7% виборців. Водночас чинний президент Молдови та проросійський політик Ігор Додон набрав 42,2% голосів.
фото: ЦВК Молдови
Президент України Володимир Зеленський привітав Маю Санду із перемогою на виборах.
Два опитування у день виборів також показали перемогу Маї Санду на виборах. За даними екзит-полу на замовлення WatchDog.md за лідерку проєвропейської партії «Дія і солідарність» Маю Санду проголосували 54,7% опитаних виборців, а за Ігоря Додона, якого підтримує Партія соціалістів, – 45,3%. Екзит-пол компанії Intellect Group показав подібний результат: за Санду – 54,8%, за Додона – 45,2%. Обидва опитування були проведені на території Молдови – без проросійського Придністров’я та закордонних дільниць. Саме за кордоном Санду мала в першому турі більшу перевагу.
В першому турі, який відбувся 1 листопада, також лідирувала Мая Санду. Тоді за неї проголосували 36,1% виборців, за Додона – 32,6%.
До слова, на попередніх виборах президента у 2016 році до другого туру також пройшли Мая Санду та Ігор Додон, однак переміг лідер Соцпартії. У свою чергу, Санду після перемоги у 2020 році стає четвертою президенткою країни.
Що відомо про Маю Санду
Молдовський політик та державний діяч, очолює правоцентристську партію «Дія та солідарність». З 1989 по 1994 роки навчалася у Економічній академії Молдови. Протягом 1995-1998 років вивчала міжнародні відносини в Академії державного управління при Президентові Республіки Молдова. У 2010 році закінчила Школу управління імені Джона Ф. Кеннеді — одного з факультетів Гарвардського університету, що готує фахівців у галузі державного управління, економічного розвитку та політології. Після цього до 2012 року працювала радницею виконавчого директора Світового банку у Вашингтоні.
У 2012 Санду була призначена міністром освіти Молдови. Як міністерка, розпочала впроваджувати низку реформ стосовно системи освіти. у 2015 році оголосила про створення власного політичного проекту — партії «Дія та солідарність».