Майже 155 млрд грн становитиме дефіцит бюджету наступного року, - екс-міністр фінансів

19:34, 17 вересня 2009

Україна сьогодні потребує проведення низки реформ, навіть якщо вони будуть складними й непопулярними. Реформи необхідні у бюджетній, пов’язаній з нею фіскальній політиці, банківській сфері та багатьох інших. Такої думки дотримуються провідні науковці та експерти, про що вони наголошували сьогодні на зустрічі з Президентом України Віктором Ющенком, присвяченій проблемам економічної і фінансової кризи та перспективам розвитку економіки. Експерти вважають, що сьогодні згубною є політика "пересиджування кризи". Про це ZAXID.NET повідомили в Головній службі інформаційної політики Глави держави.

Як вважає Голова Фонду підтримки реформ, екс-міністр фінансів України Віктор Пинзеник, без проведення реформ сьогодні існують ризики переходу від наслідків світової кризи до виключно українського варіанту кризи. "Існують наростаючі ризики переходу до суто українського варіанту кризи з досить важкими наслідками для країни", - сказав В.Пинзеник.

За його словами, це пов’язано, насамперед, із реальною загрозою руйнування української макроекономічної культури. В.Пинзеник розкритикував бюджетну політику уряду. Він, зокрема, наголосив, що бюджет поточного року буде зведено з рекордним дефіцитом - понад 100 млрд грн, або більше 12% ВВП. "40 млрд грн цієї суми - це нереальні доходи, які уряд ніколи не отримає, це завищені доходи, - сказав він, - для виконання бюджету цього року треба було б рік продовжити на 4-5 місяців. Можливо, є сподівання, що Міжнародний валютний фонд перетворився на благодійну установу і візьме Україну на утримання в такій ситуації?".

Голова Фонду підтримки реформ повідомив, що половина видатків Держбюджету цього року не забезпечена доходами. "Цей дефіцит і життя "в борг" ми вже відчуваємо", - сказав В.Пинзеник.

В.Пинзеник констатував, що не краща ситуація і з Державним бюджетом на 2010 рік. За його словами, доходи загального фонду держбюджету на 2010 рік передбачаються в розмірі 218,9 млрд грн, водночас доходи бюджету цього року становили лише 144 млрд із запланованих 183 млрд. грн. "Не може економіка збільшити доходи бюджету на 51%. Тоді або інфляція має бути 46% наступного року або зростання економіки 36%", - відзначив екс-міністр фінансів. В.Пинзеник підкреслив, що прибуткова частина проекту бюджету на 2010 рік завищена на 58 млрд грн. "Це кошти, які уряд не отримає, і в результаті дефіцит бюджету становитиме майже 155 млрд грн", - підкреслив він.

В.Пинзеник висловив думку, що українська економіка сьогодні перебуває "в режимі вільного плавання".

"Не час лікує ситуацію, а адекватні дії. Їхня відсутність призводить до ускладнення бюджетної ситуації", - сказав В.Пинзеник.

У своєму виступі на зустрічі Директор Державної установи "Інститут економіки та прогнозування" Національної академії наук України Валерій Геєць зауважив, що швидкого виходу з кризи як для світу, так і для України не буде. При цьому в Україні ситуація ускладнена тим, що "має місце - і не один рік - суперечність між політикою і економікою". "В Україні кілька років тому почався так званий політичний цикл в економічній політиці", - зауважив В.Геєць. Він вважає, що в умовах кризи від такого варіанту час відмовитися.

Як вважає Директор Світового банку по Україні, Білорусі та Молдові Мартін Райзер, Україна не повинна зволікати з реформуванням фіскальної сфери, газового сектору, проведенням пенсійної реформи тощо. Він зауважив, що Україна може розраховувати на підтримку його фінансової установи на шляху такого реформування. "Світовий банк готовий бути партнером в цьому процесі", - заявив він, побажавши українській владі консолідуватися довкола цього процесу.