Майже 90 тисяч українців щороку помирають від раку, – МОЗ

08:25, 25 грудня 2009

Верховна Рада України 24 грудня 298 голосами підтримала проект Загальнодержавної програми боротьби з онкологічними захворюваннями на період до 2016 року., – інформує прес-служба МОЗ. За словами міністра охорони здоров’я Василя Князевича, майже 90 тисяч жителів України щороку помирають від раку, при чому 35% померлих від раку - особи працездатного віку. Через запізнілу діагностику онкологічних захворювань залишається високим відсоток (38-40%) онкологічних хворих, які помирають протягом одного року після встановлення діагнозу. У розвинених країнах світу цей показник не перевищує 30%.

Необхідність прийняття проекту Програми викликана зростанням захворюваності і смертності від раку у зв'язку з несприятливою екологічною ситуацією та значним постарінням населення. Протягом життя кожен третій-четвертий чоловік і кожна п'ята жінка можуть захворіти на рак. Рак є причиною більш як 15% усіх летальних випадків і поступається за цим показником лише серцево-судинним захворюванням. За оцінками ВООЗ, до 2020 року 20 мільйонів нових випадків раку виявлятимуться щороку.

В Україні кожного року діагностується більше 150 тисяч нових випадків злоякісних новоутворень. У структурі захворюваності чоловічого населення провідні 5 місць посідають злоякісні пухлини легень, шлунка, шкіри, передміхурової залози, прямої кишки (53,9% від усіх злоякісних пухлин). У жінок перші 5 місць займають: рак молочної залози, шкіри, тіла матки, шлунка, ободової кишки (53,4% від усіх злоякісних пухлин). За останнє десятиліття в Україні відзначається стійке зростання онкологічної захворюваності з 314,4 випадків на 100 тисяч населення у 1997 до 331,7 у 2007 році (у середньому на 0,6% щорічно). За розрахунками спеціалістів, до 2020 року кількість тих, хто вперше захворів на рак, в Україні може зрости до 200 тисяч осіб на рік.

Майже 90 тисяч жителів України щороку помирають від раку, при чому 35% померлих від раку - особи працездатного віку. Через запізнілу діагностику онкологічних захворювань залишається високим відсоток (38-40%) онкологічних хворих, які помирають протягом одного року після встановлення діагнозу. У розвинених країнах світу цей показник не перевищує 30%.

Сьогодні в Україні мешкає майже 860 тисяч людей, які в той чи інший час перенесли онкологічне захворювання.

Головною метою Програми є підвищення ефективності загальнодержавних заходів з покращення якості та доступності медичної допомоги хворим на злоякісні новоутворення, впровадження державних гарантій медичної допомоги, удосконалення умов для продовження та поліпшення якості життя онкологічних хворих.

МОЗ України визначило основні шляхи реалізації Програми, серед яких:

- впровадження заходів, спрямованих на своєчасне виявлення онкологічних захворювань, зниження смертності та інвалідності населення внаслідок онкологічних захворювань та зменшення поширеності захворюваності;

- забезпечення максимально можливої в існуючих соціально-економічних умовах якості життя онкологічних хворих та їх адаптація у суспільстві, створення належних умов для термінальних онкологічних хворих.

Прийняття Програми дозволить окреслити і конкретизувати можливості державної підтримки запобігання та лікування хворих з онкологічними захворюваннями, визначити необхідні обсяги фінансування Програми на реалізацію відповідних заходів щодо онкологічних захворювань.

Джерелом фінансування є державний бюджет, бюджети місцевих органів виконавчої влади, а також інші джерела, не заборонені чинним законодавством.