Субсидій поменшало, а отримувачів – рекордна кількість. Цього літа як ніколи багато львівських сімей звернулось за державною допомогою і її отримали, однак десяткам з них доведеться повернути державі нараховане, а ще чимало із заявників у повідомленнях від соцзахисту побачили нульовий розмір субсидії.
«Останні два місяці прийшли квитанції, там було написано, що субсидія не нарахована і все по нулях буквально за все – квартплата, за воду, за газ і за світло, тому вирішила прийти з’ясувати», – розповіла у відділі соцзахисту львів’янка Тетяна.
З’ясувалося, що рахунки у квитанціях Тетяни зараз менші, аніж її обов’язкова частка сплати. Залежно від доходу сім’ї вона може становити і 5%, і 10%, і 25%.
«Багатьом мешканцям на літній період не виходить субсидія, оскільки набагато менші приходять платіжки, ніж в зимовий період. Якщо, для прикладу, в зимовий період субсидія може бути і 3-4 тис., а мешканець сплачує 500 чи 600 грн, то зараз мешканець сплачує 500 чи 600 грн, а його обов’язкова частка становить 700-800 грн. Відповідно, субсидія не має з чого розрахуватися і дорівнює нулю», – пояснила керівник Галицького відділу соцзахисту Марія Подоляк.
Але ще одна причина нульових субсидій влітку – змінений порядок їх нарахувань. Тепер враховують інший розмір доходів.
«Якщо, до прикладу, у родині була працездатна особа, але вона не працювала, в попередньому році бралися доходи в розмірі одного прожиткового мінімуму. В цьому році беруться до розрахунків два прожиткові мінімуми», – наголосила начальник міського управління соцзахисту Наталя Демкович.
Тобто на безробітного члена сім’ї або, скажімо, на студента-стаціонарника до загального доходу сім’ї зараз додають вже не 1400 грн, а 2800 грн. Відтак на папері сім’я стає багатшою і зростає її частка сплати за комуналку. Але на зиму нульову субсидію перерахують і зроблять це автоматично. Однак, якщо у складі сім’ї відбулись зміни чи була покупка на понад 50 тис. грн, відділ соцзахисту про це краще повідомити.
«Люди купили житло, не задекларували в заявах, ми це виявили – люди не мали права на отримання субсидій. Відповідно, потрібно повертати кошти. Є по 3 тис. грн, є по 15 тис. грн, залежно від того, скільки було спожито. Цю суму можна розбити залежно від життєвих обставин до 2 років», – пояснила соціальний інспектор відділу соцзахисту Олександра Біляч.
Кого потрібно перевірити – вирішують у Міністерстві фінансів. На Львів звідти надійшов перелік із 8 тис. отримувачів субсидій, близько 300 з них виплати призупинили. Ще майже сотня сімей отримане буде повертати.
«На сьогодні ми маємо 98 переплат, підтверджено справді, що громадянами було здійснено придбання земельних ділянок, квартир і їм доведеться повертати переплату субсидій», – додала начальник міського управління соцзахисту Наталя Демкович.
Приводом для інтересу інспекторів може стати навіть дорога турпоїздка за кордон. Загалом же субсидії у Львові зараз призначені 103 тис. сімей. А кількість заяв зростає щотижня.