Меч-щербець у Львові поляки готові захищати силою, – заява

13:20, 9 серпня 2013

Поляки готові захищати «Меч-щербець» у Львові на Цвинтарі орлят навіть силою. Про це заявляє Марцін Сємбіда, член правління ЛСК «Погонь Львів». «Це не якийсь там «щербець», для нас це символ, який повинен там бути. Нехай його не чіпають. Якщо «Свобода» все ж захоче демонтувати цей символ, то ми готові захищати його навіть силою», – сказав він.

Про це пише польське видання wpolityce.pl. Видання зазначає, що львівські громадські організації за підтримки депутатів «націоналістичної партії «Свобода» планують демонтаж «Меча-щербця» з Цвинтаря орлят». Аргументують це тим, що меч є ознакою «польської окупаційної військової символіки у Львові». Водночас прихильники команди «Погонь Львів» (спортивний клуб зі Львова, що існував до 1939 року. Відомий своєю футбольною командою, яку відновили 2009 року, – ред.) підготували заяву з протестом проти таких дій.

Вони вимагають припинити провокації щодо польської культури та спадщини і наголошують, що Цвинтар орлят поляки називають святим місцем, що повністю відображаєзначення цього місця для поляків. «В ім’я хороших польсько-українських відносин вимагаємо залишити «Меч-щербець» на тому місці, де він зараз, а авторів закликаємо утриматися від подальших провокацій, які не приносять користі жодній зі сторін», – йдеться в заяві, підписаній Марціном Сємбідою, членом правління ЛСК «Погонь Львів». На Facebook також з’явилась сторінка, де можна висловити свою незгоду щодо позиції депутатів-«свободівців».

Об’єднання прихильників команди «Погонь Львів» інформує, що «Меч-щербець» знаходиться на могилі «П’яти Невідомих» перед пам’ятником Слави: «Тут поховано п’ять невідомих солдатів, які при обороні Львова загинули на Персенківці. На поверхні зображено меч та дати «19218-1920» з бронзи. На передній поверхні плити викарбуваний напис: «Невідомим героям, що полягли в обороні Львова і Землі південно-східної». Проектувальник пам’ятника – Станіслав Конєчни».

«Мені здається, що це може бути провокація з боку Росії, яка хоче дискредитувати Україну та довести до того, щоб вона не увійшла до Європейського Союзу. Та якщо це не так, якщо це була реальна ініціатива львівської місцевої громади і націоналістичної партії «Свобода», то ми вирішили прийняти відповідну заяву… Це символ, який повинен там бути. Нехай його не чіпають. Якщо все ж «Свобода» захоче демонтувати цей символ, то ми готові захищати його навіть силою», – наголосив Марцін Сємбіда.

Він також висловив здивування, що місцеві польські організації не зреагували на такі заяви та додав, що схожа ситуація була 2009 року, хоча, фактично, кожен рік лунають заклики зняти меч. Цьогоріні заяви водночас Марцін Сємбіда пов’язує з відзначенням роковин Волинської трагедії.

«Українська реакція посилилась після історичної реконструкції в Радимні (Підкарпатське воєводство, Польща, – ред.). Здається, цього разу вони не жартують», – додав він.

Як інформував ZAXID.NET, депутати Львівської міськради створили тимчасову комісію, яка має розглядати питання впорядкування польської історичної спадщини на території Львова. Крім того, на засіданні 18 липня депутат від «Свободи» Богдан Галайко озвучив заяву братства вояків ОУН-УПА і ветеранів, які просять якнайшвидше «імперський мілітарний символ «Меч-щербець» на Цвинтарі орлят у Львові замінити католицьким хрестом.

Водночас міський голова Львова Андрій Садовий заветував цю ухвалу.