Петиція про позбавлення Медведчука звання заслуженого юриста набрала 25 тис. голосів

Автор звернення стверджує, що мета вимоги в петиції – «відновлення історичної справедливості»

16:41, 16 грудня 2019

У понеділок, 16 грудня, петиція на сайті президента України про позбавлення Віктора Медведчука статусу «Заслужений юрист» набрала необхідні 25 тис. підписів.

Петицію створили для скасування Указу в частині присвоєння Медведчуку Віктору Володимировичу звання «Заслужений юрист України» за неналежний захист Василя Стуса та інших дисидентів. У тексті петиції описано, як Медведчук порушив свій професійний обов'язок. Автор звернення стверджує, що мета вимоги в петиції – «відновлення історичної справедливості».

«Аналіз справи Василя Стуса та особисте ставлення до неї Медведчука В.В. показує, що останній жодним чином не заслуговує носити почесне звання Заслуженого юриста України», – наголошується в тексті петиції.

16 грудня станом на 16:15 петиція набрала понад 25,3 тис. голосів з 25 тис. необхідних.

Як Медведчук захищав у суді Василя Стуса

Віктор Медведчук з 24 вересня 1980 року виступав захисником у процесі над Василем Стусом. Адвокатом Медведчука затвердили, незважаючи на чисельні протести обвинуваченого. Медведчук у своїй промові сказав, що всі злочини Стуса заслуговують покарання, але він просить звернути увагу на те, що Стус, працюючи у 1979—1980 рр. на підприємствах Києва, виконував норму; крім того, він переніс тяжку операцію шлунка. Суд засудив Василя Стуса до максимального покарання — 10 років таборів особливого режиму і 5 років заслання. Загинув Стус 4 вересня 1985 року в тюремному карцері табору особливого режиму.

У 2016 році, до 25-ї річниці незалежності України, адвокати Роман Титикало та Ілля Костін підготували «правовий аналіз судової справи дисидента 35 років потому». Серед іншого, вони зазначили, що «визнаючи в суді вину свого підзахисного Стуса (при запереченні вини самим підзахисним), адвокат Медведчук порушив свій професійний обов'язок, фактично відмовився від захисту Стуса, чим грубо порушив право останнього на захист у суді».

Медведчук згодом виправдовувався, що роль адвоката в таких процесах у СРСР була мінімальною і він не міг врятувати Василя Стуса.