Медведчук вважає, що Болонська система в Україні - це провал

14:48, 3 березня 2013

Лідер Громадського руху "Український вибір" Віктор Медведчук вважає, що запозичення формальних елементів європейської освіти не вирішує проблем вітчизняної вищої школи, а навпаки, лише у їх ускладнює. Відтак він назвав провалом запровадження Болонської системи в українській вищій освіті.

Про це він написав у своєму блозі на "Кореспонденті".

За його словами,лише 10% учасників круглих столів, організованих "Українським вибором" у різних регіонах, присвячених проблемам вітчизняної системи освіти та адаптації вищої школи до Болонського процесу, висловилися на підтримку Болонського процесу. Інші або категорично проти нього (більше 60%), або констатують неготовність України відстоювати інтереси національної освітньої системи. Що ж стосується загального стану освіти, тут, на жаль, песимістів набагато більше ніж оптимістів, вважає політик.

"Жива мова сотень фахівців з “передової” освітнього фронту з усією очевидністю свідчить про те, наскільки розчарували результати Болонських реформ. Це просто провал. Так, українські чиновники поставили свої підписи під усіма потрібними деклараціями, багато разів з’їздили в закордонні відрядження та ознайомилися з самим передовим досвідом. Але якість освіти від цього чомусь не росте. Навіть Європейську культурну конвенцію урочисто ратифікували. Не допомагає! Професори фіксують лише регрес в рівні знань як абітурієнтів, так і випускників наших вузів. І так триває з року в рік", - наголошує Медведчук.

З його слів, викладачі вищої школи стикаються з трьома основними проблемами.

По-перше, на думку політика, вкрай низька мотивація учнів і студентів. "Навіщо вчитися? Знання мало що дають, працевлаштування випускника часто не залежить від того, наскільки ретельно він гриз граніт науки. Тобто це питання більшою мірою адресується не системі освіти як такої, а стану країни та економіки. Немає достатнього попиту на кваліфікованих фахівців", - додав Медведчук.

По-друге, він каже, що є проблеми з авторитетом викладача і самого інституту освіти. "Студент, школяр — не сприймає свого вчителя як наставника. Він не вважає його успішною людиною (очевидно, через невисоку зарплату і статус), не хоче бути на нього схожим і не бачить в ньому носія корисних, потрібних для кар’єри знань", - робить висновки лідер "Українського вибору".

По-третє, він наголошує, що самі викладачі говорять про явно надлишкову кількість вузів у нашій країні. "Їх думка така, що за нинішньої чисельності українських вузів — в кілька разів більше, ніж в Англії, і в десятки разів більше, ніж у Польщі — якісна освіта в кожному з них не може бути забезпечена чисто фізично", - переконаний політик.

Разом з тим він додав, що "далекий від того, щоб давати якісь рекомендації".

"Роботу тільки розпочато, а питання дуже складне. Проте вже зараз точно можна сказати, що приєднання України до Болонського процесу не тільки не вирішило проблеми вітчизняної освіти, але навіть посилило їх. Це фундаментальна помилка. Точно так само багато сьогодні думають, що достатньо одного лише вступу України в ЄС, щоб вирішились всі наші проблеми відразу. Так не буває. Ні в якій сфері. І деградація вітчизняної системи освіти, яка пройшла шлях від однієї з найкращих у світі до — не скажу гірших, але — досить середніх показників, є сумним підтвердженням цієї істини", — написав у блозі Віктор Медведчук.