Голова ЛОДА Олег Синютка заявив, що протягом тижня вивезе зі Львова накопичене сміття. Як так виходить, що сміттєзвалища в області відмовляють львівській мерії, а після заяв Олега Синютки, як після помаху чарівної палички, готові приймати львівське сміття?
Поговоримо про це з Олегом Синюткою у прямому ефірі. Веде програму головний редактор ZAXID.NET Олег Онисько.
***
Сьогодні у нашій студії голова Львівської ОДА Олег Синютка і ми знову говоритимемо про сміття.
Доброго вечора. Ви мене запрошуєте тоді, коли виникає якась чергова проблема зі сміттям.
Це очевидно, ми завжди кличемо в гості [тоді], коли виникає якась проблема.
У нас була проблема зі шахтарями і було б дуже важливо, якби ми [тоді могли про це поговорити]…
Я розумію. Коли була проблема з шахтарями, жоден з посадовців не зміг прийти, тому що всі чомусь поїхали туди. Я не знаю навіщо – завали розбирати, керувати особисто?
Я намагаюсь завжди відкликатись на пропозиції [від ЗМІ]. І мені здається, що це було б дуже важливо, якщо в області виникають добрі або хороші заходи [розповідати про це]…
Звичайно. Я нагадаю, що ми запрошували саме вас. Можливо, вам не передала запрошення ваша прес-служба. Але ми вас запрошували у той четвер, [коли стався вибух на шахті «Степова»]. Але повернімося до нашої [нинішньої] теми. У Львові знову виникла проблема із вивезенням сміття і у вівторок ви заявили, що допоможете вивезти це сміття. Куди вивезете?
Сьогодні ми намагаємось пропрацювати з містами, з тими, хто експлуатує полігони для того, щоб мати можливість вивезти ті нагромаджені тверді побутові відходи зі Львова. Таке було рішення комісії надзвичайних ситуацій і ми виконаємо це рішення.
Ви готові сказати, куди вивезете це сміття?
Ми не говоримо вже в майбутньому часі. Тому що другий день поспіль сміття вивозиться з міста на полігони, розташовані на території області.
Чому ті ж полігони на території Львівщини відмовляють [у прийомі сміття] львівській мерії, без вашого посередництва?
Наскільки мені говорять міські голови, з якими я спілкувався особисто, переконував їх… До речі, сьогодні я з цього приводу спілкувався з міським головою Львова, тому що трапився ганебний факт у Червонограді. На сесії Червоноградської міськради мали розглядати питання про дозвіл на вивезення ТПВ і фракція «Самопомочі» з невідомих причин покинула зал засідання. І тільки після втручання міського голови вони повернулись назад і взяли участь в голосуванні. Але все одно не вистачило одного голосу, щоб це рішення провести через сесію міської ради.
Червоноград приймає львівське сміття, але в обмежених кількостях.
Міський голова Львова заявив, що жоден полігон області не приймає сміття з міста Львова і мені доводиться спілкуватися з міськими головами, переконувати їх про те, що справді виникла така ситуація і треба допомогти Львову, і що це сьогодні є дуже важливо.
Чому мерія не знаходить такого контакту? Мені здається, що першопричина у тому, що звучало на засіданні [обласної] комісії [з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій] у вівторок. Коли виявилось, що від першого засідання 6 березня і до другого засідання 21 березня ніхто з мерії не те, що не спілкувався з міськими головами, а написали лист до голів у той день, коли почули, що буде засідання комісії надзвичайних ситуацій. Я думаю, що відсутність такого спілкування якраз є найбільшою проблемою.
Мене дуже вразило, коли я мав розмову з прем’єр-міністром і він обурювався, що за півтора місяця не було розмови із головами інших міст, обласних центрів про вирішення цієї проблеми. Ключ до успіху є дуже простий: треба йти до людей і говорити з ними.
Це зрозуміло. Але ви, очевидно, володієте якимось особливим даром спілкування з людьми. У мерії оприлюднювали низку листів, з якими звертались до міст в межах області і до міст у інших областях, але отримують відмови. Яким ви даром володієте – це посада чи що?
Я думаю, що зі сторони краще оцінити мою роботу і зрозуміти, чому саме відбувається так, а не інакше.
Але я б не хотів, щоб вся розмова звелася до того, що ці хочуть, а ці – не хочуть. Давайте подивимось на цю проблему не з погляду голови ОДА або головного редактора, а подивимось з погляду звичайної людини. Звичайну людину, яка живе у Львові, не цікавить, хто вивозить сміття – голова ЛОДА чи міський голова. Її цікавить, що вона заплатила кошти за утилізацію ТПВ і ці відходи мають бути вивезені.
Мене як голову обласної комісії з питань техногенної безпеки і надзвичайних ситуацій в першу чергу цікавить, щоб на території Львівщини не виникали надзвичайні ситуації. І треба дивитись з цього погляду. Бо коли ми починаємо переводити розмову в з’ясовування стосунків, то це абсолютно хибний шлях.
Попереднього разу виникла аналогічна ситуація. Відходи вивезли. Але наскільки мені відомо, в мерії пропонували підписати довготермінові контракти з полігонами області на вивезення сміття. Але всі ці угоди були обмежені тижнем або двома тижнями. Зараз виникає така ж ситуація – сміття вивезуть, а що далі? Якщо полігони не прийматимуть сміття на постійній основі, то через місяць-півтора ситуація повториться. Ви будете щоразу гасити цю ситуацію?
Насправді у голови обласної державної адміністрації є набагато ширші завдання для того, щоб відпрацьовувати і регулювати ситуацію, яка є на території області. Мені б не хотілося, щоб роль голови Львівської обласної державної адміністрації зводилася до такого собі «пожежника», який лише втручається в ситуації…
Я думаю, ви можете вирішити їх раз і надовго.
Насправді я би дуже хотів, якщо є якась пропозиція, що треба зробити, втрутитись і це зробити. На превеликий жаль, що перша скрипка тут повинна йти від тих людей, які уповноважені займатися твердими побутовими відходами.
В місті, ви маєте на увазі?
В нас же насправді багато різних проблем по області. І я вимагаю від усіх людей, які працюють чи в місті, чи в районі, чи в області, щоб вони виконували ті повноваження, які на них покладені законом.
Ви можете гарантувати, що угоди на вивезення твердих побутових відходів зі Львова, за вашим з ЛОДА посередництвом, [тепер] укладуть на якийсь тривалий термін?
Є така приказка, не знаю, чи вона підходить до цього місця, що «хочеш насмішити Бога – розкажи йому про свої плани». Гарантії на сьогоднішній момент дають лише страхові компанії – вони займаються цим видом діяльності. Наша робота – забезпечити дотримання чинного законодавства і зробити все, щоби в людей було комфортне життя, застосувавши для цього всі законні засоби.
Так, але, Олег Михайлович, ви – представник найвищої влади на території області. Полігони розташовані на території області, так як і місто Львів. Це – ваша пряма відповідальність.
Я перепрошую, давайте на будемо шукати чорної кішки в темній кімнаті, тим паче, якщо її там немає. Давайте, кожен буде займатися своєю роботою.
В мене навіть була гостра розмова із послом однієї з країн, коли запитав посла, чи правда, що в їхній країні президент, прем’єр-міністр, голова адміністрації займаються вивезенням твердих побутових відходів. І представник знаної європейської країни підтвердив, що це не відповідає європейським стандартам.
Кожен має займатися своєю ділянкою роботи. Має завдання – допомагати районам, містам, громадам – тим, хто цього потребує, і, повірте, я стараюсь це робити навіть більше, ніж є на це можливостей.
Олег Михайлович, і все таки скажіть, як представник президента, куди місто мало би вивозити свої відходи?
Місто Львів мало б побудувати комплекс з утилізації твердих побутових відходів.
Це зрозуміло. Але держава закрила Грибовицьке сміттєзвалище. Куди [зараз вивозити]?
Держава не закривала Грибовицьке сміттєзвалище. В останній період часу звучить дуже багато неправди.
А на Грибовицьке сміттєзвалище можна возити сміття?
Дуже багато неправди звучить в різноманітних заявах. Дуже багато неправди з’являється в інтернеті, в соцмережах. Для мене дуже важливо, щоби в цей складний момент всі говорили правду.
То скажіть цю правду.
… щоб всі, по-перше, говорили правду, по-друге, щоб кожен відповідав за ті обов'язки, які на нього покладені. Держава не закривала Грибовицьке сміттєзвалище.
На Грибовицьке сміттєзвалище можна возити сміття?
Грибовицьке сміттєзвалище є стовідсотковим комунальним підприємством міста Львова.
Це не відповідь на запитання. Я питаю, чи можна возити туди сміття?
Ви ж навіть не хочете мене дослухати до кінця.
Тут тільки «так» чи «ні» відповідь.
Поставте, будь ласка, це запитання власнику Грибовицкього сміттєзвалища. Ми ж не хочемо, щоб держава втрачалась в повноваження органів місцевого самоврядування?
Добре, я запитаю про ваші повноваження. Навколишні райони теж раніше возили сміття на Грибовицьке сміттєзвалище. Куди вони зараз возять?
На сьогоднішній день навколишні райони, які возили сміття на Грибовицьке сміттєзвалище, користаються полігонами в області.
Тобто вони могли домовитись, а львівська мерія не може домовитись про вивіз сміття?
На жаль, виглядає так.
Зрозуміло. Ви сьогодні заявили, що на Львівщині не буде ніяких нових полігонів твердих побутових відходів. Під час зустрічі з Гройсманом [27 січня] йшлося про те, що через півроку збудують новий полігон, а через два роки – сміттєпереробний завод. Ви тоді кивали і казали «так, так».
Я знаю, що на тій зустрічі хтось із народних депутатів від «Самопомочі», бо саме вони сиділи з того боку, звідки проводили зйомки, ніби зробив якісь приховані зйомки, хоча насправді нема чого приховувати.
Ви це говорили публічно перед журналістами.
Моя позиція проста і незмінна, тому що з нею я йду до людей і зустрічаюся з громадами. З цією позицією я виступаю на засіданнях за участі урядовців. І з цією позицією я виступаю на зустрічах з представниками місцевої влади й органів місцевого самоврядування. На Львівщині ми не можемо створити ще одне сміттєзвалище, яке буде таким, як Грибовицьке. На Львівщині ми повинні будувати комплекси по переробці твердих побутових відходів.
Олег Михайлович, в нас таких маленьких "грибовичів" як мінімум 20 на території області, це діючі полігони. Там нема жодних смітттєпереробних заводів, немає нічого. Зараз йдеться про те, що буде [далі]… Все одно сміття [зараз] кудись треба вивозити. Чому не на існуючі [полігони]? Або тоді створення нового? Я не розумію, якщо зараз вивозиться сміття…
У вас дуже правильна логіка і я її підтримую. На сьогодні ми маємо таку ситуацію, що ми не можемо постійно викидати сміття по узбіччях доріг. Ми повинні його вивозити на існуючі полігони, поки не буде побудований завод по утилізації твердих побутових відходів. Для цього ті люди, які управляють твердими побутовими відходами, які розпоряджаються тими коштами, що платять люди за утилізацію твердих побутових відходів, повинні потурбуватися про вивіз і про утилізацію твердих побутових відходів. Абсолютно логічна ваша постановка питання.
Так, але цей дозвіл у тому числі і за вашої участі повинен бути даний.
Шановний пане Олеже, ми ще раз повертаємося до самого початку. Ви хочете, щоби я підміняв органи місцевого самоврядування – це неправильно. Якщо потрібна якась допомога, я завжди публічно заявляв і заявляю, що Львів – це є третина Львівської області. Ми не можемо людей, які сьогодні живуть в місті Львові, залишити напризволяще. І тому все, що від мене залежить, я роблю і буду робити для того, щоби у Львові не виникала надзвичайна ситуація. Ну, що не так?
Окей, ви представник президента. Ви з паном президентом обговорюєте цю проблему, сміттєву кризу, яка є у Львові?
Президент України на засіданні Ради регіонального розвитку, мені здається, що це навіть в прямому ефірі йшла трансляція, дуже чітко висловив свою позицію: ми не залишимо львів'ян наодинці з проблемою, ми повинні допомогти місту Львову у вирішенні цієї проблеми.
І що роблять? Що ви робите?
На сьогоднішній момент я займаюся тим, щоби переконати міських голів, ті організації, які експлуатують полігони, щоб вони прийняли сміття, яке накопичилося на території...
Ми говоримо про разову акцію – це не стратегія.
Ну, якщо хтось може зараз вивезти це сміття – будь ласка. Мені дуже приємно буде, якщо він надасть таку допомогу. На сьогоднішній момент, я так розумію, всі стали осторонь і обласна адміністрація змушена займатися цією проблемою. Якщо хтось може допомогти – я готовий прийняти таку допомогу. Бо насправді легше, якщо ми разом будемо вирішувати цю проблему.
Друга річ, яку ми робимо, – ми оголосили конкурс на три земельні ділянки. І ви знаєте, що пройшов перший етап конкурсу, на цьому етапі було відібрано три компанії. Ми їм поставили вже жорсткіші умови до виготовлення техніко-економічного обгрунтування і 10 травня ці компанії повинні представити те, що вони хочуть будувати. Після цього ми беремо документацію, беремо представника цих компаній і йдемо до людей говорити. Говорити з людьми, що от, наприклад, в цьому місці є отакий завод, він не носить екологічної шкоди, а навпаки приносить громаді такі-то переваги. І треба переконувати людей...
Олег Михайлович, з цих трьох ділянок, я так розумію, ви вже дві запропонували львівській мерії. «Яворіська сірка» не підійшла...
Я перепрошую. Я нікому не пропоную земельні ділянки. Я не маклер з продажу земельних ділянок. Я сьогодні хочу, щоб на території Львівщини був завод по переробці твердих побутових відходів. Міська влада захотіла одну з цих земельних ділянок вибрати, ніхто її не просив, що це має бути саме ця чи має бути інша – вони вибрали ту земельну ділянку, яку вважали за потрібну.
Ту, яка, за вашими словами, була найбільш підготовлена для цього.
Пане Олег, я ще раз хочу повернутися. У нас сьогодні звучить дуже багато неправди. Ми неправдою не можемо користуватися. Ми маємо...
Олег Михайлович, ви прямо в присутності Гройсмана говорили, що є всі дозволи..
Але я ще раз хочу сказати – міська влада вибрала з цих трьох земельних ділянок ту, яку вважала за потрібне. Сьогодні дуже важливо говорити людям правду. Тому що пройде трішки часу, ми ж далі будемо всі жити у Львові. Як ми будемо дивитися людям у очі, якщо виявиться, що те, що говорила та чи інша людина, є неправдою? Так же ж не можна.
А вам зараз нормально, не соромно? Ви живете в цьому місті, ходите по цих вулицях, продукуєте сміття і вам не соромно?
За те сміття, яке продукує наша родина, ми справно платимо. Друге питання: коли в місті сталася проблема, ви вже самі сьогодні це озвучили, я активно включився до вирішення цієї проблеми. Чи входить це в мої повноваження, чи не входить....
Воно входить.
На превеликий жаль чи на превелике щастя, замітати місто Львів не входить у повноваження голови обласної адміністрації. Але не допустити виникнення надзвичайної ситуації – це в тому числі завдання, яке повинен вирішувати голова обласної адміністрації. Тому я це роблю і ми це зробимо.
Дивіться, якщо повернутися...
Ви розумієте, пане Олеже, у мене таке враження, що вас болить, що хтось візьме і вивезе сміття....
Та боронь Боже... Ми б вас увінчали лавровим вінком, якщо би ви це зробили, хоча б на два роки закрили цю проблему.
Дякую, мені вистачає клопотів і без вашого лаврового вінка.
Як ви відреагували на інтерв'ю з Садовим, яке сьогодні вийшло у «Високому замку»?
Я ще не читав.
Ви не читали, але він сказав, що йому просто соромно за ваші дії та слова. Загалом за позицію, яку ви зайняли в цій ситуації.
Міському голові зараз насправді дуже складно. І міський голова опинився в дуже і дуже непростій ситуації. Я думаю, що міському голові треба пробачити якісь, можливо, різкі вислови. Не треба, знаєте, зараз старатися робити з міського голови ізгоя. Це взагалі дуже небезпечна ситуація в Україні, коли дехто хоче сьогодні дискредитувати інституції влади. Розумієте, ми не можемо – у нас є міський голова.
Ви не маєте стосунку до дискредитації і закликаєте інших цього не робити?
Бачите, у вас чомусь така манера переривати на половині слова, але я вже до цього звичний. У вас же достатньо багато ефіру. Якщо ви мене запросили, то дайте мені можливість сказати. Якщо ви мене не вважаєте за потрібне бачити, ви знаєте, що я не буду сидіти на ефірі.
Так от, моє насправді дуже серйозне переконання – ми не маємо права дискредитувати інституції влади в Україні, бо тоді ми дискредитуємо саму державу. Ми можемо не любити прізвищ, ми можемо не любити людину, але є міський голова, якого обрали люди, є міська рада, яку обрали люди. І ми повинні з повагою відноситись до цих інституцій. Оце сьогодні дуже важливо. Окупанти нас привчали не любити інституції державної влади, бо це була чужа держава, а сьогодні треба з повагою відноситись.