Міський голова Львова Андрій Садовий обіцяє поставити перед власником ЛАЗу Ігорем Чуркіним «ультимативні задачі» і щодо реєстрації активів заводу, і щодо комплектації транспортних засобів кріслами вітчизняного виробника.
Про це мер повідомив під час брифінгу 8 лютого.
«Я повністю підтримую наших місцевих виробників. Я неодноразово це питання ставив перед керівництвом Львівського автобусного заводу. Якщо вони не зрозуміють, то ми будемо тоді дуже серйозно коригувати наші відносини», – запевнив міський голова.
Також Андрій Садовий повідомив: «Я дав команду запросити до мене цього тижня власника ЛАЗу, я буду ставити йому ультимативні задачі і щодо реєстрації, бо він частину активів перереєстрував в Київ, а не у Львів, і щодо крісел, які можна купувати у Львові. Я не розумію його логіки! Ми йому даємо таке велике замовлення, на сотні мільйонів, а елементарне питання і вони від нас втікають. Це буде гостра розмова», – запевнив мер.
Як інформував ZAXID.NET , голова фракції «Фронту змін» у Львівській міській раді Михайло Хміль звернувся з проханням розглянути можливість закупівлі сидінь для автобусів і тролейбусів, які для Львова виробляє ЛАЗ до Євро-2012, у львівської компанії «ВЕЕМ-МеталАвтопром», адже зараз автобусний завод купує імпортні сидіння з Китаю.
За словами Хміля, на підприємстві зараз працює понад сто осіб, підприємство має десятирічну історію, виготовляє сидіння фактично для всіх видів транспорту, зокрема залізничного, а вся продукція – сертифікована.
Директор ТзОВ «Компанія ВЕЕМ-Металавтопром» Богдан Шевців повідомив, що компанія отримала замовлення на виготовлення сидінь для вертольотів від однієї із закордонних компаній, що проводить збір вертольотів на території України, а також замовлення від російських постачальників сидінь – розробити сучасне сидіння для автобусів, які будуть обслуговувати Олімпіаду 2014 року в Сочі.
«Ми готові також вчасно і якісно виконати замовлення ЛАЗу, про що вже офіційно звертався і до цього підприємства, і до Львівської міськради. Позитивної відповіді на ці звернення поки що немає», – сказав Шевців.
Водночас генеральний конструктор НТЦ «Автополіпром» Станіслав Войтків заявляє, що більшість комплектуючих і деталей транспортних засобів, які випускає ЛАЗ – це закордонні продукти, мовляв, у транспорті, який робить завод, елементи вітчизняного виробництва становлять 15-30%.
Нагадаємо, Кабмін і ЛАЗ у березні 2010 року у Львові підписали меморандум про співпрацю. Меморандум підписали віце-прем’єр-міністр України з питань Євро-2012 Борис Колесніков та гендиректор підприємства ЗАТ "Львівський автобусний завод" Ігор Чуркін. Меморандум передбачає, що ЛАЗ виготовить 1500 автобусів та 500 тролейбусів для міст, які прийматимуть Євро-2012. Для Львова ЛАЗ зробить 92 автобуси і 60 тролейбусів.