Мер Львова попросив амбасадорку США підтримати зведення меморіалу жертв Янівського концтабору

Будівництво меморіалу планують на наступний рік, проект коштує понад 4 млн євро

15:59, 3 вересня 2018

Міський голова Львова Андрій Садовий зустрівся з надзвичайним і повноважним послом США в Україні Марі Йованович. Під час зустрічі обговорили меморіальні заходи, які відбулися до 75-ї річниці ліквідації львівського ґетто та Янівського концтабору. Також Андрій Садовий передав амбасадорці листа з проханням підтримати будівництво меморіалу пам’яті жертв Янівського концтабору у Львові.

Як інформує прес-служба ЛМР, цей меморіальний комплекс буде в урочищі «Піски» на вул. Омеляна Ковча. У цьому місці масово розстрілювали в'язнів з львівського ґетто та Янівського концтабору. Міськрада вже провела міжнародний архітектурний конкурс для обрання найкращого проекту. Будівництво мають розпочати наступного року.

«Наша амбітна ціль – почати зведення великого меморіального комплексу вже наступного року. Тож ми б хотіли, аби світ знав про те, наскільки це важливо для нас. Зараз максимально будемо працювати над проектом, усі процеси будуть цілковито відкриті та публічні», – сказав Андрій Садовий під час зустрічі.

фото прес-служби ЛМР

Такі ж звернення з проханням підтримки і фінансової допомоги міськрада скерує до посольства та Державного департаменту США.

Перше місце у конкурсі на облаштування меморіалу на Янівському контаборі отримав проект каліфорнійських архітекторів. Троє авторів проекту з міста Ірвайн (Каліфорнія), який посів перше місце у конкурсі, оцінили його у 4 млн євро.

«Головна дорога, що простягається через цілу територію концтабору, – це плавна доріжка, яка на 60 см піднесена від поверхні землі. Такий відступ вказує не те, що це місце є сакральним – до цієї землі слід відноситись з великою повагою. На дошках, якими вистелена доріжка, викарбуваний текст, що висвітлює історію місця. Передня частина земляного насипу викладена каменями у формі могильних плит. І так як немає двох однакових людей, так і немає двох однакових каменів», ‒ так описують автори свій задум.

За проектом, на територію меморіального комплексу буде два входи. Вони будуть зроблені у стінах таким чином, щоб унеможливити огляд місцевості. Це символізуватиме почуття невизначеності, яке відчували в’язні табору. Стежка буде викладена із нерівних дошок, на які буде нанесено тексти з описом історії цього місця, підвішених над землею.

Перед земляним насипом будуть камені, схожі за формою на нагробні плити. Вони без жодного маркування символізуватимуть людські тіла, які скинуті у братську могилу і неопізнані покояться тут.

У південно-східній частині ділянки молоді деревця висадять у формі Зірки Давида. Дерева, за задумом авторів, ‒ пам’ять про життя, яке було тут знищене і водночас символ нового початку.

Міжнародний відкритий конкурс архітектурних, дизайнерських та ландшафтних проектів для впорядкування місць, пов'язаних з єврейською історією у м. Львові оголошено 2010 року. Конкурс охоплює три ділянки міста, які пов'язані з життям єврейської спільноти до Другої світової війни та з її винищенням під час Голокосту. До нього входить «Площа синагог» на Староєврейській; меморіальний парк «Бесойлем – дім вічності» біля колишнього єврейського шпиталю на вул. Раппопорта; меморіальний парк «Янівський концтабір».

проект меморіального парку «Янівський концтабір»