Мер Львова звітує про роботу виконавчих органів за 2010 рік

15:07, 19 травня 2011

19 травня міський голова Львова Андрій Садовий звітує про роботу виконавчих органів міської ради за 2010 рік на сесії міської ради.

У звіт мер зазначив, що Львів прожив черговий непростий, як з точки зору економіки, так і з огляду на політичні події, рік. «Багато що змінилось і змусило нас перегруповувати зусилля, аби дозволити місту рухатись вперед, не зважаючи на численні труднощі та турбуленції.

Ми прожили рік одразу двох виборчих кампаній, внаслідок яких в країні змінились Президент та уряд, у Львові двічі мінявся голова Львівської обласної державної адміністрації. Ми змушені були налагоджувати роботу з командами трьох різних губернаторів. Змінились представники практично усіх державних органів влади, а в стінах Ратуші після місцевих виборів кардинально змінився депутатський склад Львівської міської ради», – додав мер.

«Зміни, як відомо, це одночасно і небезпеки, і можливості. У Львові ми мали багато побоювань після зміни влади в столиці. Деякі з них справдились, як от відчутний крен в гуманітарній політиці в сторону русифікації, чисельні поступки Росії в міжнародних питаннях, пониження потенціалу місцевого самоврядування, як самодостатнього політичного класу в країні. З цими обставинами нам доведеться рахуватись, будуючи власні плани на майбутнє. З іншої сторони, і це варто відмітити, ми розв’язали ряд проблемних питань з центральною владою. Найбільший відчутний прогрес – фінансування проектів Євро-2012. Держава нарешті усвідомила свою співвідповідальність за процес підготовки міст України до цієї масштабної події і долучилася до процесу як організаційно так і фінансово.

На місцевому рівні ми, чи не вперше з часів, коли більшість депутатів міської ради були представниками Народного руху, отримали ситуацію, коли одна політична партія отримала абсолютну більшість. Це, на мою особисту думку, суттєво підвищило рівень політичної відповідальності за рішення міської ради, адже сховатись, як це бувало раніше, за аморфною колективною безвідповідальністю відтепер буде важко. Є чітка, зрозуміла ситуація, зрозумілі повноваження і, що найголовніше, на мою думку, є бажання разом працювати і разом відповідати за порядок в місті і за його розвиток», – зазначає А.Садовий.

«Вже на моменті планування бюджету 2010 року ми зіткнулись з серйозними труднощами. Держава, делегуючи нам ряд повноважень, довела для міста явно завищені показники дохідності. Не зважаючи на нашу активну роботу з Міністерством фінансів повної ліквідації дисбалансу нам досягти таки не вдалось. Найбільш разючим тут є приклад податку з доходу фізичних осіб, який є одним з бюджетоутворюючих податків. Різниця між доведеною нам урядом сумою надходжень та реальними надходженнями склала 33 млн грн. Це при тому, що початково розрив взагалі складав понад 70 млн грн. Відповідно, на 33 млн грн ми змушені були брати позику в Держказначействі, аби покрити видатки по захищених статтях.

Ми також здійснили ряд заходів, завдяки яким вдалось збільшити надходження по цілому ряду статей. Скажімо, від розміщення тимчасово вільних бюджетних коштів ми отримали 12 млн грн єдиного податку на 4 млн грн більше, ніж торік. Загалом до загального бюджету у 2010 році ми мобілізували на 120 млн грн. більше ніж у 2009 році. Це дало змогу вчасно і повністю розрахуватись з бюджетними закладами міста – а це близько 35-ти тисяч працюючих львів’ян – здійснити усі соціальні виплати, закупити найнеобхідніші медикаменти та продукти харчування до міських лікарень та шкіл. Це вдалось не усім містам України.

Однак, слід зазначити, що всі можливі резерви нам повністю залучити не вдалось. Зокрема, значного посилення вимагає робота по ліквідації заборгованості за оренду комунального майна. Недоїмка по цьому джерелу дохідної частини бюджету на кінець року становила понад 16 млн грн. При цьому, варто брати до уваги той факт, що ми не надто активно працювали з боржниками, враховуючи складну економічну ситуацію, проблеми з якими стикається бізнес. Однак, не зважаючи на такі відтермінування підприємцям, нам все ж доведеться повертати ці борги в міську казну.

Окремо хочу наголосити на тих нових обставинах у фінансовому секторі, які з’явились після набрання чинності нового Податкового кодексу. Найбільш характерними тут є такі зміни:

- ліквідовано ряд податків, які давали в казну міста суттєві надходження – ринковий збір, комунальний податок (сукупно 19 млн у бюджеті 2010 року)

- забрано з міського бюджету надходження від штрафів ДАІ (9 млн у бюджеті 2010 року) та реєстрації транспортних засобів (понад 40 млн грн. у 2010 році, які пішли на ремонти доріг).

- уряд обіцяє компенсувати ці втрати місцевих бюджетів однак до цього часу не надано роз’яснень, як саме і коли це станеться

Показово також, що не зважаючи на те, що новий Податковий кодекс дозволив переорієнтовувати частину надходжень від податку на прибуток підприємств некомунальної форми власності у місцеві бюджети, Закон про державний бюджет на 2011 рік це проігнорував.

Проблемними залишаються видаткові статті бюджету на освіту. Зросли мінімальні зарплати, оклади вчителів, індексація, ціни на енергоносії. При цьому видатки на освіту у бюджеті 2011 року залишились ті, що й були у попередньому році. Маємо обіцянки уряду, що ці статті будуть переглядатись за підсумками першого півріччя, але наразі це лише обіцянки. Невирішеність цієї проблеми несе за собою соціальне напруження в педагогічних колективах і загрозу нових масових виступів вчителів», - зазначив під час звіту мер Львова  Андрій Садовий.