1 липня 2015 року набув чинності закон «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Згідно з ним мешканці багатоповерхівок упродовж року мають визначитися, як вони управлятимуть власними будинками після ліквідації ЖЕКів.
Згідно із законом, мешканці міста мають такі альтернативні варіанти:
- створити ОСББ та управляти ними через статутні органи;
- скликати збори співвласників та обрати управителя більшістю голосів, або ж прийняти рішення про самостійне управління;
- зайняти бездіяльну позицію та не приймати жодних рішень щодо управління будинком.
Мешканці будинку на Стрийській, 99 у Львові вирішили створити ОСББ. Тут певні: краще самі господарюватимуть. У підвалах течуть труби, а на фасаді утворилась величезна тріщина. І роками ЖЕК так і не спромігся вирішити цих проблем.
«На послуги управлінських компаній (чи приватних, чи муніципальних) байдуже будуть витрачатись додаткові кошти, які ми можемо акумулювати тут на місці і розпоряджатись ними самі», – розповіла голова новоствореного ОСББ Оксана Андрусюк.
Стефанія Климко вже 9 років працює керівником ОСББ. За цей час у будинках встигли замінити інженерні мережі, встановити енергозберігаючі вікна, світлодіоди в під’їздах, а зараз братимуть кредит на утеплення фасаду. Відтак власникам квартир дешевше обходяться опалення та електрика.
«До прикладу, опалення. Січень був найхолодніший і мешканці нашої трикімнатної квартири платили так само, як за двокімнатну квартиру в будинку, який обслуговує ЛКП. Тобто 30-40% є різниця», – пояснила Стефанія Климко.
Те, що тільки чекає Україну, вже понад 10 років працює в Польщі. Майже 90% житлових будинків Любліна належать об’єднанням мешканців. Компанія «Спільний дім» управляє 18 багатоповерхівками. За свої послуги править до 3 злотих/м кв. житла. І це тільки на утримання будинку. Недешево, кажуть мешканці, але не жаліються.
«На мій погляд, господарюють дуже добре, не маємо ніяких проблем і ніяких претензій. Тільки вчасно здійснюємо оплату і більше нічого нас не обходить, все вирішує адміністрація», – розповіла мешканка Любліна пані Хелена.
В Україні ж альтернатива для тих, хто не встигне створити таке об'єднання, також є. У кожному районі має з’явитися по муніципальній управлінській компанії. Загалом їх буде шість. Також свої послуги вже пропонують приватні компанії. Однак тут мешканцям радять уважно узгоджувати всі умови співпраці, перш ніж підписувати договір.
«Треба дуже уважно читати умови договору, щоб не було, що до вас прийшов управитель, сказав, що у вас буде квартплата 2,20 грн. А пройшло три місяці і він сказав, що цього мало і поставив 3,50 грн», – наголосив начальник відділу супроводу ОСББ Сергій Солтис.
До кінця року мешканці самі мають обрати управителів свого житла. Якщо ж не встигнуть, то управителя призначатимуть для них на конкурсній основі. Наразі ж немає механізму проведення конкурсу.
Посадовці мерії запевняють: ОСББ можна буде створити і після 1 липня, і навіть тоді, коли будинком вже керуватиме управляюча компанія.
Нагадаємо, станом на 26 травня 2016 року у Львові зареєстровано 705 ОСББ в 746 будинках.
Проконсультуватися з питання створення об’єднання можна у відділі супроводу ОСББ департаменту житлового господарства та інфраструктури ЛМР (пл. Ринок, 1, каб. 107, тел. 297-59-95).