Мешканці Борислава на Львівщині називають ситуацію, що склалась з компанією «Укрнафта», викачуванням природного ресурсу з унікального містечка. Активісти Борислава обіцяють виходити на акції протесту і вимагати відновити знищені дороги та навести лад в нафтовій інфраструктурі.
50 відсотків + 1 акція підприємства належить державному підприємству «Нафтогаз України». Понад 40% ‒ структурам Ігоря Коломойського.
У Бориславі можна побачити фонтан із нафти. Пані Мирослава мешкає тут все своє життя. Поруч з її обійстям ‒ господарка «Укрнафти». З труб цілодобово тече чорне золото.
«Облило мені все подвір'я, вся річка була в нафті. Все тут залило, повно ропи було по ріці. Тобто за тим ніхто не пильнує? Час від часу приходять, як ми дзвонимо, а так щоб пильнували, то ні», ‒ розповідає мешканка Борислава Мирослава Ярош.
Де нафта, там і газ. Люди криком кричать: газ б'є з-під землі безобліковно та безгосподарно у тих місцях, де просто заглушили так звані нафтові качалки.
«В мене на городі є газ. Він як свічка світить. Тільки підпалити лишилось. І він даром в повітря. А за газ 700 гривень платимо, а буде ще більше», ‒ бідкається місцевий мешканець Володимир Рак.
Фахівці приголомшують: щодня у повітря великого міста виходить до 100 тисяч метрів кубічних газу. На території Борислава понад тисяча свердловин і 20 тисяч копанок. Місто стоїть на нафтовому родовищі.
«Якби зараз працювала компресорна станція тоді ми б чули втягування руки, а ми чуємо навпаки ‒ газ піднімається. Ці компресорні станції подають цей газ на газопереробний завод, де повинні його обробляти, використовувати і продавати», ‒ пояснює депутат Бориславської міської ради Богдан Городиський.
Одна із свердловин «Укрнафти» впритул стоїть до багатоповерхівки. Тут стоять датчики загазованості. Сім'ю із першого поверху вже відселили. Інші продовжують жити на пороховій діжці. В 1982 році в Бориславі вже злетів у повітря будинок. Газ, як відомо, в чистому вигляді нічим не пахне.
«Я думаю, що цілий будинок треба відселяти. Питання тільки, за чий кошт це робити?!», ‒ говорить голова екологічної комісії Бориславської міськради Ярослав Струс.
Місцеві дороги ‒ ще одна ганьба господарювання нафтовиків у Бориславі. Багатотонна техніка компанії «Укрнафта», яка щодня товче місцеві шляхи, перетворила їх на одні з найгірших в області.
«Була прийнята державна програма фінансової підтримки, згідно з якою основне бюджетоутворююче підприємство ПАТ «Укрнафта» має виділяти кошти в межах 1,5 млн кожного року на відновлення дорожнього покриття. З 7,5 млн міському бюджету Борислава було перераховано лише 1,5», ‒ розповів у коментарі ZAXID.NET міський голова Борислава Ігор Яворський.
40% усього бюджету Борислава ‒ надходження від «Укрнафти». Та й тут нафтовики вирішили поставити на коліна місто, з якого черпають природній ресурс. Правління планує перенести юридичну адресу з Борислава в Долину. Відтак і всі податки сплачувати туди.
«Це конкретний приклад картельної змови. Картельної змови вульгарного олігархічного бізнесу із державою», ‒ певен депутат Верховної ради України Олег Березюк.
Проблему стосунків Борислава і «Укрнафти», захопленої олігархом, голова парламентської фракції «Самопоміч» Олег Березюк публічно виніс на погоджувальну раду Верховної Ради.
«МВС треба не заводити на митницю, МВС треба завести в Борислав, в Лисичанськ і налагодити роботу державних підприємств і заборонити роботу нелегальних підприємств, які служать олігархату і не наповнюють державний бюджет країни», ‒ заявив на погоджувальній раді голова фракції «Самопоміч» у Верховній Раді Олег Березюк.
Тим часом активні мешканці Борислава обіцяють виходити на акції протесту і вимагати чесних правил гри для компанії «Укрнафта». А саме ‒ відновити знищені дороги, дбати про нафтову інфраструктуру і врешті платити в місто екологічний податок за свою діяльність.