Мешканці села на Львівщині бояться опинитись під землею через кар`єр

20:39, 2 вересня 2015

Мешканці села Мервичі, що на Жовківщині, б'ють на сполох: неподалік їхніх помешкань готуються розробляти родовище глини. Селяни ж певні, що ландшафту Мервичів чіпати не можна. У ґрунті утворюються карстові пустоти, а старші люди роками переповідають легенду про сусіднє село Стриги, яке два століття тому пішло під землю разом з людьми.

Мешканка Мервичів Ірина розповідає, що схованого за горбом села, раніше не було видно з траси. Зараз ситуація інша, а на пасовищі просідає земля: «Там є провалля глибиною метрів п'ять, це як мінімум. Видно, що відбулось це природним шляхом, слідів копання там немає».

Місцеві розповідають моторошні історії: на цьому ж полі колись під землю провалилась церква. Два століття тому під ґрунтом опинилось і ціле сусіднє село. Не на жарт мешканці занепокоїлись, коли два роки тому діра утворилась посеред дороги. Тоді звернулись до всіх можливих служб, зокрема, до геологів.

«В нас утворюються карстові вирви, яким нема кінця, ми їх засипаємо, вони знову осідають», – поскаржилася мешканка села Галина Борис.

Про можливе утворення карстів селянам повідомили кілька років тому. Щоправда, йшлось лише про дорогу. А от щоб визначитись, чому провалюється пасовище, потрібно замовляти експертизу. Та цього року ситуацію ускладнила ще одна новина. На цьому ж полі, ймовірно, видобуватимуть глину.

У Держгеокадастрі підтверджують – видали дозвіл на виготовлення проекту землеустрою одному з підприємців. Втім, підстав відмовляти не було, перед тим він пройшов усі погодження та подав гірничий відвід та ліцензію на використання надр.

«Ще 2009 року Куликівська селищна рада надала дозвіл на збір матеріалів тоді ще попереднього погодження на відведення земельної ділянки, так само районна рада погоджувала акт гірничого відводу, тобто процедура знизу догори була дотримана», – пояснює заступник начальника обласного управління Держгеокадастру Ростислав Тхір.

Мервичі підпорядковані селищній раді Куликова. Тут голову журналісти застали у відпустці. Телефоном розповідає: всі погодження підприємець отримав ще за минулої каденції. Тепер селищна рада на стороні людей.

«Ми робили збори села 25 серпня, зібрали підписи громади і почули, що громада проти цього. Ми дали тому приватному підприємцю, який звернувся до нас із заявою, письмову відповідь, копію протоколу зборів. Повідомили, що село – проти. І він пішов», – розповіла селищна голова Куликова Лілія Бова. Як розвиватиметься ситуація далі – не відомо. У селищній раді чекають реакції. Мешканці ж Мервичів запевняють – боротимуться до кінця.

А от чи впливатиме видобуток глини на утворення карстів, ніхто напевне сказати не може. Потрібна детальна експертиза. Якщо аналіз покаже, що видобуток глини може негативно вплинути на село, то гірничий відвід підприємця можна буде скасувати через суд.