Ми – львів’яни, ми хочемо пишатися!

Соціологи з’ясували, чим пишаються і чого соромляться львів’яни

14:09, 11 квітня 2016

Типовий львів’янин поважає поліцію, армію, Церкву і мера. Він також задоволений якістю комунальних послуг, але самих комунальників явно недолюблює. Ми пишаємось своїм містом і навіть не задумуємось про переїзд в інше місто, але брати на себе відповідальність за власний будинок чи, тим паче, вулицю або парк, не готові.

Саме так виглядає середньостатистичний львів’янин, якщо дивитися на нього крізь призму результатів наймасштабнішого за останні роки соціологічного опитування мешканців найбільших міст України. 

На основі дослідження, проведеного соціологічною групою «Рейтинг» на замовлення Міжнародного республіканського інституту (США), ZAXID.NET спробував представити узагальнений портрет сучасного львів’янина.

Поганий транспорт на хороших дорогах

Львів'яни невдоволені громадським транспортом

Львів – одне з найбільш безпечних міст України. 67% львів’ян почуваються в безпеці, йдучи додому після настання темряви. Кращий за цим показником лише Луцьк, де не бояться ходити вулицями по вечорах 68% мешканців. Крім того, 66% львів'ян переконані, що міська влада покращує безпеку у Львові. 

Порівняно з іншими містами, у Львові не такі вже й погані дороги. Принаймні так думають самі львів’яни – 2% оцінюють дороги на «відмінно», 26% – «добре» і 41% – «середньо». Кращими вважають дороги в своєму місті лише мешканці Вінниці (9% – «відмінно», 29% – «добре», 40% – «середньо»). 

Попри хороші дороги, із транспортом у Львові не все так добре, вважають містяни. Лише 1% опитаних назвав роботу громадського транспорту у Львові відмінною, ще 25% – доброю.

Натомість 29% львів’ян вважають міський транспорт поганим або жахливим. За цим показником Львів випередили понад половина обласних центрів. Цікаво й те, що найкраще оцінюють роботу громадського транспорту мешканці прифронтового Сєвєродонецька, який тепер є центром Луганської області. Там задоволені транспортом 54% мешканців.

Комунальними послугами задоволені, а комунальниками – ні

Львів'янам подобається, як у місті прибирають сміття

У більшості львівських осель взимку тепло – 15% львів’ян вважають якість опалення відмінною, 46% – доброю, 29% – середньою. І лише 8% мешканців поскаржились на погане опалення. Це один з найкращих показників в Україні.

Ще 10 років тому більшість львів’ян страждали через погодинну подачу води, але зараз усе змінилося. 71% львів’ян вважають якість водопостачання доброю або відмінною, ще 24% – задовільною. За цим показником Львів випереджає всі інші обласні центри: другий – Харків, третя – Вінниця.

Утім, тут не обійшлося без «ложки дьогтю» – лише 32% опитаних вважають роботу міської каналізації відмінною або доброю. 42% львів'ян поставили каналізації задовільні оцінки, а 26% – погані. За цим показником Львів лише дванадцятий з 24 обласних центрів. 

Непогано у Львові й з освітленням вулиць. 52% мешканців вважають його відмінним або добрим, 36% – задовільним. Випередили львівських комунальників у встановленні вуличних ліхтарів лише їхні вінницькі та харківські колеги. Жителі цих обласних центрів ще краще, ніж львів’яни, оцінили освітлення міських вулиць.

У Львові, якщо вірити його мешканцям, чисто. 56% львів’ян задоволені тим, як у місті прибирають сміття. Ще 36% оцінюють роботу двірників на «задовільно». Чистіше, ніж у Львові, у Вінниці та Харкові – там хвалять прибиральників 66% та 69% мешканців відповідно.

Цікаво, що попри задоволення водопостачанням, опаленням та прибиранням сміття, загалом роботу комунальних підприємств львів’яни оцінюють не надто високо. 57% містян цілком або частково не схвалюють роботи ЛКП, натомість схвалюють її 32%. Утім, у порівнянні з іншими містами це не такі вже й погані оцінки. Львів за якістю роботи комунальників обійшов більшість міст, поступившись лише Вінниці, Сєвєродонецьку, Черкасам та Тернополю.

До того ж, саме покращення роботи житлово-комунального господарства мешканці Львова вважають пріоритетними завданням для влади.  Такої думки дотримуються 46% опитаних. Додамо, що 47% львів'ян радять владі звернути увагу на медичні заклади, 42% – на соціальний захист.

Крім того, львів’янам подобаються міські ринки, магазини та супермаркети – 56% оцінюють заклади торгівлі на «відмінно» і «добре». Краще скуповуються лише мешканці Маріуполя, Сєвєродонецька, Вінниці та Харкова – там базарами та крамницями задоволені від 61 до 71% містян..

Хтось, але не ми

Час від часу виходять на толоки лише третина мешканців Львова

Можливо, саме із задоволенням нинішнім рівнем комунальних послуг пов’язане те, що львів’яни не поспішають брати управління своїми будинками у власні руки. Лише 9% опитаних створили ОСББ, 73% – не створили, а 7% навіть гадки не мають, хто управляє їхніми будинками. Тут Львів виглядає не надто презентабельно – 11 обласних центрів випередили столицю Галичини за кількістю створених ОСББ.

Ще менше, ніж про власні будинки, львів’яни дбають про порядок на вулицях і в парках. Жоден з опитаних соціологами мешканців міста постійно не виходить на так звані «суботники», аби впорядкувати вулиці чи прибрати сміття в парку. Лише 8% роблять це досить часто, а 29% – рідко. Переважна більшість (60%) ніколи не брали участі в «суботниках». Це, по суті, найгірший показник з усіх обласних центрів. Утім, можливо це пов’язано з тим, що львів’ян влаштовує те, як у місті прибирають комунальники, на плечі яких львів’яни й вирішили перекласти всю «брудну роботу».

Львів’яни люблять поліцію, мера і Церкву

Армія, поліція і Церква в пошані у мешканців Львова

Львів’яни люблять поліцію, або ж, принаймні, задоволені її роботою. Більше половини опитаних соціологами (52% ) поставили правоохоронцям відмінні та добрі оцінки, ще 30% – задовільні. Львівські поліцейські можуть пишатися цими оцінками, адже вони – найвищі в Україні

Не поступається поліції в очах львів’ян і армія. 82% цілком або частково задоволені діяльністю ЗСУ. За цим показником Львів випередив усі інші обласні центри. 

Проте не силовиками єдиними задоволені мешканці культурної столиці. У Львові, на думку містян, хороший мер. 66% львів’ян частково або повністю задоволені своїм міським головою. Андрій Садовий за рівнем прихильності з боку мешканців поступається лише своєму харківському колезі Геннадію Кернесу, діяльність якого схвалюють 69% харків’ян.

Цікаво й те, що інші органи місцевої влади такою довірою серед львів'ян не користуються. Так, роботою Львівської міськради задоволені 42% й не задоволені 39% опитаних, а виконкому ЛМР – задоволені 27% й не задоволені 40%.  

У влади обласної справи ще гірші. Діяльність облдержадміністрації та облради цілком або частково схвалюють 23% львів'ян (не схвалюють – 48% та 47% відповідно). 

Крім поліції, армії та мера, львів’яни поважають Церкву. Цілком або частково схвалюють діяльність Церков різних конфесій 83% мешканців Львова, не схвалюють – 6%, решта – не визначились. Релігійніші за львів’ян лише їхні галицькі сусіди – тернополяни та іванофранківці (88% та 90% мешканців цих міст відповідно схвалюють діяльність Церкви).

А ще львів’яни довіряють журналістам. Цілком або частково схвалюють роботу місцевих ЗМІ 71% опитаних. Це найвищий показник з усіх обласних центрів.

«Зі Львова я ані на крок»

Львів'яни прагнуть жити у європейському Львові

Львів’яни більше за інших українців пишаються своїм містом. Цілком пишаються Львовом 73% містян, частково пишаються – 22%. Крім того, 56% львів’ян вважають, що місто розвивається в правильному напрямку. Протилежної думки дотримуються 23% опитаних.

Крім того, львів'яни вважають, що міська влада сприяє залученню інвестицій до Львова (55% опитаних) та покращує імідж міста (79%). У цих позитивних оцінках міської влади львів'яни обійшли мешканців усіх обласних центрів. 

Напевно, саме тому більшість львів’ян навіть не задумуються над переїздом. Якби мешканці Львова мали можливість обирати, залишитись в місті чи поїхати, 64% лишились би у Львові, 28% переїхали б за кордон. І лише менше 1% львів’ян воліли б переселитися до іншого міста в межах України.

Натомість до НАТО та ЄС львів’яни хочуть. У разі, якби зараз проводився референдум щодо вступу України до НАТО, 79% проголосували б «за». Випереджають Львів за кількістю прихильників НАТО Тернопіль (89%) та Івано-Франківськ (85%). Крім того, 84% львів’ян вважають, що Україна має вступити до ЄС. Проте знайшлись у Львові і прихильники Митного союзу з Росією, Білоруссю і Казахстаном – таких 2%.

«Не читав, але засуджую»

Львів'яни стурбовані корупцією, з якою на практиці не стикалися

Цікаві стосунки склалися у львів'ян з корупцією. Так, 64% мешканців міста Лева вважають корупцію на рівні місцевої влади суттєвою проблемою, ще 29% – скоріше проблемою. Не вважають корупцію проблемою лише для 2% львів'ян.

При цьому лише 17% львів'ян протягом двох років зустрічалися з корупцією на практиці – вони або їхні знайомі давали хабарі чи подарунки представникам місцевої влади за отримання тих чи інших послуг або документів. 68% опитаних за два роки жодного разу з корупцією не стикалися

***

У ході дослідження 20 січня – 8 лютого 2016 р. були опитані мешканці 24 міст України (по 800 у кожному місті); загалом було опитано 17600 респондентів.

Фото ZAXID.NET, прес-служби ЛМР, Ірини Швець