МИ ПАМ'ЯТАЄМО. Гідний Еммануїл Мисько

08:26, 23 квітня 2010

Це був справді талановитий скульптор, який отримав визнання далеко за межами Львова та України. І це була, перш за все, цільна, яскрава і мужня особистість, інтелігент у точному сенсі поняття, не рафінований сноб, але невгамовний трудівник. А ще він був обдарований талантом дружелюбності і дружби – чоловічої, творчої, у слові, справах, вчинках.

Від Манкурта:

Кілька місяців тому у рубриці "Ми пам'ятаємо" розмістили статтю про померлого в Ізраїлі львівського мистецтвознавця Григорія Островського. У моєму розпорядженні було кілька текстів про Еммануїла Миська різних авторів, але взимку до Львова завітав ненадовго з Нью-Йорку син Григорія Семеновича Ігор, привіз мені три книги батька, видані вже в Ізраїлі в останні роки його життя. Серед них "Работы разных лет" 2006 року. Подумав - навряд чи коли-небудь ми її перекладемо на українську, хоча там є дуже цікаві нариси про закарпатця Ф.Манайла, львів'ян Є.Лисика, Е.Миська, А.Бокотея та Ю.Чаришнікова - і пропоную читачам уривок, присвячений Емануїлу Петровичу Миську.

Всі фотографії - з чудового альбома "Еммануїл Мисько", видавництво "Брати Сиротинські і К", Львів, 1999 рік. Фото меморіальної дошки – моє.

Видний громадський діяч, який залишив глибокий слід у духовній та культурній історії Західної України, реформатор і ректор Академії мистецтв у Львові. Істинний патріот, пронизаний духом дієвої, а не риторичної любові до своєї землі та свого народу, Еммануїл Мисько, відкритий назустріч усьому світу, був начисто позбавлений будь-якої ксенофобії, національної чи естетичної обмеженості. Селянський прагматизм він поєднав із одухотвореністю, цілеспрямованим і інтуїтивним осягненням світової та вітчизняної культури.

Як художник Еммануїл реалізувався у всіх жанрах скульптури – станкової і монументальної, рельєфах, меморіальних дошках, медалях і плакетах. Але головною, визначальною сферою залишався скульптурний портрет. Працюючи над портретом, він буквально розквітав, ліпив натхненно, у творчому азарті, з неприхованою насолодою, і ця радість спілкування художника з моделлю, людини з людиною передається нам, глядачам. Його портрети заряджені сильною, незмінно позитивною енергетикою, і це, як правило, "визнання в любові", глибоко особистісний творчий акт. Еммануїл Мисько залишив безліч скульптурних портретів – у форматі цієї книги немає можливості приділити їм належної уваги. Пропонований текст – невеликий, але характерний фрагмент портретної галереї.

Художники художників малюють, пишуть, ліплять. Не на замовлення і не тільки по дружбі. Думається, що рухає ними не завжди усвідомлена до кінця внутрішня потреба "стану" художників у самопізнанні і самоствердженні. У 1957 році виникла одна з перших самостійних і значних робіт Е. Миська – портрет закарпатського художника П. Бали. Робота запам'яталася: портрет молодого живописця, одухотворений і поетичний за образним ладом, живий і артистичний у пластичній характеристиці, став свого роду "точкою відліку" Миська як майстра скульптурного портрета.

Тоді ж Мисько починає портрет своєї першої наставниці в мистецтві - народного художника республіки Олени Львівни Кульчицької, завершений в матеріалітрохи пізніше (1957-1960). Наступним, 1958 роком датований портрет театрального художника Ф. Нірода, і слідом за ним розгорнулася ціла портретна галерея львівських художників - скульпторів Д. Крвавича (1960) і В. Одрехівського (1962), живописця Г. Смольського (1963), кераміста Я. Захарчишина (1965), графіків Л. Левицького (1966) та І. Катрушенко (1967). Мисько завжди радісно і цікаво працювати над портретами своїх колег, він добре знає їх, вони близькі йому за духом, професією, покликанням. Та й моделі його почуваються в звичній обстановці майстерні легко і вільно; скульпторові не доводиться долати "опір матеріалу", зовсім зрозумілу скутість людини, що вперше стала об'єктом уваги портретиста. З часом "географія" розширюється: провідник латиських художників Т. Залькалн і ленінградський скульптор В. Петров (обидва 1968), ще два скульптори – литовець А. Білявичюс і туркмен А. Абакулов (1973), вірменські художники – прикладник Р. Шавердян (1973) і плакатист В. Бегларян (1975), азербайджанський живописець Т. Наріманбеков (1975) і білоруський графік Г. Поплавський (1976). Заздалегідь обдуманого наміру не було, але як би стихійно склалася скульптурна серія.

Портрет - це перш за все просто портрет конкретної людини, і тому перша турбота автора - про портретну схожість. Мисько допускає, що художня якість скульптури прямо не залежить від схожості, але якщо її немає, то це вже твір будь-якого іншого жанру, але не портретного. Схожість в його портретах безумовна, і це одностайно підтверджують усі. Мисько володіє точним оком, твердою рукою, гострою і цупкою спостережливістю, тренованою постійною, буквально щоденною практикою художника в області портретного малюнка та дружнього шаржу, зоровою пам'яттю, нарешті багатим досвідом. Так що досягнення схожості – первинна, елементарна, хоча і далеко не завжди легка стадія роботи над портретом - не становить великої проблеми.

Всі труднощі виникають при пошуку характерів, індивідуальної неповторності таких великих і значних особистостей, якими є моделі скульптора. І це вже не питання техніки, а "оселок", на якому перевіряються майстерність і творча зрілість портретиста. Саме тут розкривається дарування Миська, його розуміння скульптурного портрета перш за все як образного пізнання конкретної людини, засоби осягнення його психології, характеру, ставлення до світу, проникнення в глибини його духовного мікрокосмосу. Будь-які повтори протипоказані: кожна модель і кожне подібне завдання вимагають своїх, лише їм притаманних пластичних і емоційних рішень.

"Павло Балла" - це невелика голова, красиво й гордовито посаджена на довгій, по-юнацькому тонкій шиї; натура вразлива, легко ранима, швидше замкнута, ніж товариська. "Федір Нірод" - немолодий, сповна пізнав гіркоту розчарувань, але привертає до себе рідкісної гармонією сильної і ніжної пластики обличчя і багатого внутрішнього світу. В "Олені Кульчицької" звучить тема мудрості старшої жінки, не житейської кмітливості, а піднесеної просвітленості людини, стомленої, але щасливої свідомістю виконаного обов'язку. Складний, неоднозначний, багато в чому суперечливий характер Г. Смольського проступає крізь призму симпатії та доброго гумору, що ріднять модель та її інтерпретатора.

Таке психологічне нюансування властиве портретній творчості Е. Миська, але аж ніяк не вичерпує його палітри: з тонкими відтінками нерідко сусідять різкі фарби. У деяких портретах відчувається свідома орієнтація не так на ускладнення і багатогранність образних характеристик, як на акцентування якої-небудь однієї головної якості. Так, наприклад, в "Скульптурі Д. Крвавича" це внутрішня напруженість, як би скована панцирем зовнішньої стриманості, порив, приборканий добре дисциплінованим і організованим розумом. Портретну схожість витримано скрупульозно, але разом з тим не зникає відчуття майже гротескного малюнка, і не тільки в "Д. Крвавич ", а й у багатьох інших портретах 60-х років - В. Одрехівского, Я. Захарчишин, Л. Левицького, І. Катрушенко. Портрети ці менш за все "компліментарні"; автор не лестить своїм моделям, і в той же час це, звичайно, не карикатури і не шаржі. Мисько завжди залишається в суворих кордонах реальності і не впадає в схему, знекровлюючим живу плоть натури. Істотно змінюється в ті роки і власне пластичний мова. Від текучої манери ліплення, мальовничої, іноді трохи дробленої гри світлотіні Мисько переходить до шуканням великої, внутрішньо наповненої форми, енергійної пластики великих мас і об'ємів, широкого узагальнення деталей.

Останні роки знову приносять значні зрушення. Скульптурні портрети В. Петрова, А. Абакулова, Р. Шавердяна, В. Бегларяна, Т. Наріманбекова виконані, що називається, на одному диханні, і водночас це зовсім закінчені - за думкою, змістом, пластичним рішенням, втіленням авторського задуму твору. Мова йде про посилення особистісного начала у творчості Миська, його прагненні до більш органічного синтезу зображальності та виразності, майже безпосереднього втілення в скульптурному матеріалі думок і почуттів. Але це не веде до суб'єктивізму, бо головним і визначальним залишається індивідуальність моделі - поглиблена зосередженість і духовна проникливість В. Петрова, відкрита, мабуть, навіть гротескно загострена емоціональность Р. Шавердяна і В. Бегларяна, неоднозначність і інтенсивність внутрішнього світу Т. Наріманбекова. Почуття міри і художнього такту десь зупиняє скульптора в цьому оголенні психологічних пластів, спонукає його промовчати про те найпотаємніше, що кожен з нас оберігає навіть від близьких друзів.

І в цій недомовленості, в делікатних нюансах і півтонах душевних рухів – одна з привабливих ознак цих творів. В інших роботах Мисько йде в напрямі більш визначеного та чіткого окреслення образів - висока інтелектуальність і як би відчуженість Т. Залькална, поетична духовність А. Белявічюса.

Всі ці тлумачення так і залишаться на півдорозі, поки вони не перетнуться з основним змістовним і емоційним стрижнем цих портретів, з тим глибинним підтекстом образів, які й визначають їх суть, зміст, своєрідність. Перед нами художники, творці нових естетичних і духовних цінностей; їх мистецтво стало покликанням і вищим виправданням їх життя, відрізняє їх від інших. Мисько ні на мить не забуває про це і свої відчуття, - не тільки моделей, але і їхньої творчості, - і прагне відтворити мовою пластики. Важко сказати, що є тут початковим - художник або його творчість, якими шляхами йде образна думка портретиста - від першого до другого або навпаки. Ймовірно, немає єдиного правила, і кожний конкретний випадок визначає хід реалізації задуму, а вірніше, вони невіддільні одне від одного, синхронні і єдині. У портретах художників Мисько ніби аналізує феномен творчості, розмірковує про специфіку і різноманіття його виявів, мислить, очевидно, не абстрактно, а, що називається, в глині, камені або дереві, зі стекою або різцем в руках.

Цей "тяжкий шлях пізнання" починається від "П. Балли", першої спроби передати так важко вловимий стан внутрішньої відстороненості художника, що передує акту творення. В образі Олени Кульчицької, яка назавжди залишилася для Миська ідеалом справжнього художника, він прагнув підкреслити почуття власної гідності, усвідомлення високого призначення митця як творця і мислителя, перетворюючої ролі мистецтва в історії та бутті народу.

Раціоналістична доказовість творчості Д. Крвавича, артистичність натури Л. Левицького, зберігають рідкісні дар художницької подиву, патетичні котурни В. Одрехівського - портрети Миська дуже точно й органічно сполучаються з творчими параметрами його моделей.

Більш ускладнено й водночас більш безпосередньо вирішується ця проблема в портретах останніх років. Удавані етюдні манери, трепетна "вібрація" фактури, оголеність самого пластичного ходу служать засобом персоніфікації творчого начала, що утворює як би каркас скульптурного образу. Особливо цікавим, на наш погляд, виявився портрет Тогрула Наріманбекова. За зовнішньою бравурністю його яскравих, оптимістичних полотен Мисько побачив величезне напруження всіх духовних сил художника, драматичність його світобачення й моральної проблематики.

У портретах Миська відкривається ще один, як би третій пласт. Як і твори кожного художника, ці роботи можна розглядати як збірний "автопортрета" скульптора, що акумулював риси авторської особистості. Врешті-решт вся творча еволюція Миська тяжіє до злиття процесу образного втілення об'єктивної реальності - в цьому випадку портретних рис моделей - з активною й упередженою оцінкою її автором. Ставлення Миська до своїх моделей - це ставлення людини, наділеної даром щиро і гаряче радіти відкриттю в інших якихось прекрасних властивостей і рис. Світ скульптора населений його добрими друзями, він радий зустрічам з ними, і нас, глядачів, він ніби вводить в їхнє коло, запрошує вдивитися в їх обличчя, ближче пізнати і полюбити їх. І як він органічний у дружніх пристрастях до своїх моделей, так само природний він у послідовному прагненні відтворити їхній вигляд з безумовною художньою чесністю і безпосередністю. Звідси виникають і переконана прихильність Миська до принципів та прийомів традиційної реалістичної пластики, і поглиблений інтерес до жанру психологічного портрета, і його небажання і нездатність навіть в малому поступитися правдою думки і почуття, повнокровною життєвістю конкретної форми.

Нарешті, - і це, напевно, найважливіше, - у портретах художників Мисько по-своєму реалізує концепцію творчості як великої перетворювальної сили людини і суспільства. Творчість вимагає від людини повної самовіддачі, і розкриває в ньому кращі якості, піднімає над повсякденністю, дає йому щастя і красу, це єдність справи, думки і почуття, які створюють не просто характер, але цільну, яскраву особистість.

Від Манкурта:

Ви знаєте - під кожним словом. Під кожним. Безсумнівно і абсолютно видатна львівська особистість.

Років сорок тому працювали в музеї разом з сином Еммануїла Петровича Юрієм. Йдемо після роботи біля тодішнього "Інтуриста", мені треба курсову в свій інститут писати про львівську скульптуру, хочу, щоби Юрко запитав у батька про один пам'ятник, боюся показатися занадто улесливим, роблю максимально незалежну фізіономію:

- Юрко, ти не міг би запитати батька про один пам'ятник, він в тебе якийсь скульптор…

Син призупиняється, робить секундну паузу:

- Він не якийсь скульптор, - ще пауза - він просто скульптор.

Просто скульптор. Напевно, гідність батьків передається дітям. Про талант Еммануїла Петровича написано багато, спробую додати кілька слів власне про гідність справжньої особистості.

Друзями, звісна річ, ми ніколи не були і не могли бути. Хіба на вулиці чемно вітався. До останніх років. У другий половині 1970-х кілька років працював у райкомі партії, зокрема "куріровал" творчі спілки. Не буду вже називати, але прийдеш до якоїсь із них і починається бодяга:

- Ой, ви нас зовсім забули, ви до нас не ходите, що ж ви так, ми тут просто скучили за вами….

І таке подібне. У Спілці Художників – ніколи. І не тільки зі мною, "пєшкою", але і секретарів обкому зустрічав без улесливості й підлабузництва, без заглядання в очка. Гідно. З прямим поглядом.

Не заперечую, якщо редакція викине цей фрагмент, але хочу пригадати пару випадків з тих часів. Раз в квартал відділи пропаганди і агітації райкомів партії "обмінювалися досвідом". Це означало, що всі збиралися в одному з райкомів і він розповідав, які чудові самодіяльні музеї є в цьому районі, після чого дружний колектив везли в якійсь технікумівський музей, де показували діораму "Звільнення Львова" з предметним планом, намальованою на заднику вщент розваленою площею Ринок і купою німців з червоноармійцями у рукопашному бої. Маячня. Потім музей Газзаводу, між іншім, дуже прикольний, а на завершення майбутній музей пивної фірми "Колос", де і відбувалася грандіозна пиятика. В іншому райкомі демонстрували організацію вільного часу нашої молоді на дискотеках, а вже потім – пиятика. Третій хизувався показушною аудиторією з діапроекторами і магнітофонами, заодно пропонував показати нову інститутську їдальню, і вже там – до свинського стану. У моєму райкомі це було абсолютно неможливо - бос цього не любив і всі з нас знущалися - "ленінці" знов будуть п'ять годин лекції читати.

Розробили "план Барбаросса" і вирішили показати, як наші художники оформляють заклади громадського харчування. "Насухо" півдня возили колег по львівських ресторанах - демонстрували інтер’єри, а в кінці запропонували познайомитись із самими художниками і привезли людей 25 до майстерні Еммануїла Петровича. Спілка Художників підкинула якісь мінімальні грошенята, на столі була зелена цибулька з редискою і скромні канапки, хоча горілки вистачало. Єдиний на моїй пам'яті випадок, коли її стільки не знадобилося – в присутності господаря не випадало, хоча він поводився як завжди – невимушено й гідно. Усвідомлюю, що для нинішніх читачів три десятки бійців відділів пропаганди і агітації здаються зграєю, але і на нас справили враження портрети його роботи. А особливо мене тоді вразила голова графіка Зеновія Кецала. Геніальна.

Ще за кілька років у ювілейний для СРСР 1982 рік у Львові показували виставки зі всіх союзних республік. Звісно, прибалтів у Картинній галереї, туркменів, узбеків та їхніх сусідів – в українському мистецтві. Гість з далекої республіки не знався на мистецтві, але рішуче заявив, що почастує нас справжнім пловом. У день урочистого відкриття категорично відмовився від виступу, бо на задньому подвір'ї музею на відкритому вогні доварював плов у сорокалітровому баняку. Його відірвали від вогнища, накинули на плечі чужу маринарку і він пробелькотів перед громадою три слова.

Плов був чудовий. Після "повернісажного" застілля Мисько запросив художників, музейників і гостя до себе в майстерню. Далекій гість був у центрі уваги, у зв'язку з чим за дві години довелося викликати таксі, винести його з майстерні за руки і ноги, завантажити в машину і відправити до готелю. А забава тривала далі, гостинний господар веселив присутніх і знову ж таки – залишаючись при цьому справжнім паном.

Необов'язково, щоби принаймні три покоління твоїх предків були аристократами – правдива гідність народжується в людини там, у потиличній частині, і вже не покидає до смерті – якщо вона справжня.

Це не некролог, а тільки спогади, але справді – невимовно шкода, що такі люди відходять у минуле. Він помер десять років тому 12 березня 2000 року. Ми пам'ятаємо Еммануїла Миська. Оце - позавчорашнє фото меморіальної таблиці на його колишній майстерні. Вже не пригадую її автора, але і таблиця мені подобається. Втім, можливо, це продовжує діяти шляхетна аура Еммануїла Петровича.