Схоже, що карантин у тій чи іншій формі – це надовго. Завершити навчальний рік якось вдалося дистанційно, але вже незабаром шкільні канікули закінчаться. І що далі? І коли знову зможуть працювати дитячі садки? Сьогодні у студії ZAXID.NET LIVE – керівниця управління освіти Львівської міськради Зоряна Довганик. Вітаю.
Добрий день.
Давайте почнемо зі шкіл. От ви готуєтеся до відкриття вже з 1 вересня?
Так, звичайно. Допоки немає відповіді на запитання, якою буде епідеміологічна ситуація в Україні, ми повинні напрацювати різні моделі початку навчального року. І тому, звичайно, ми це робимо. Коли відбувалося навчання під час карантину з використанням технології дистанційного навчання, ми побачили, де в нас є проблема. І власне оцей період літніх канікул – це час, коли ми можемо попрацювати над моделями. І можемо попрацювати з вчителями для того, щоб у випадку, якщо ми приходимо до школи, розпочинається навчальний рік, але, наприклад, в жовтні чи листопаді місяці знову буде карантин – щоби ми не були несподівано заскочені, щоби вчителі вже були готові дистанційно працювати з учнями, аби учні були готові.
Тому на даний час є розроблені програми дистанційного навчання для вчителів. Працюємо над програмою для вчителів молодшої школи, тому що тут була найбільша проблема. Звичайно, є вже напрацьована програма для старшої школи, і після 20 липня такі програми будуть стартувати. Ми будемо набирати вчителів.
Тобто будуть вчитися вчителі?
Будуть вчитися вчителі. Тому що ми бачили, який відсоток вчителів є неготовим. Хочу сказати, що місто насправді дуже добре спрацювало. Тому що коли ми побачили проблему і зрозуміли, що Viber – це не вихід із ситуації, ми почали дуже таку планомірну роботу над впровадженням освітніх платформ у навчальний процес. І практично за тиждень часу… Тиждень часу – це було ознайомлення з таким навчанням, тому що ніколи до цього ми його не використовували. Були поодинокі школи, були вчителі (приблизно 30%), які використовували дистанційні технології навчання. Решта вчителів працювали дуже класично і традиційно. І ми зрозуміли, що можемо впровадити це в освітній процес. Була зібрана робоча група із вчителів, які вже працювали з такими технологіями. Це були представники ІТ-компаній, управління ІТ, і ми почали вчити вчителів, проводити вебінари для того, щоби вчитель міг працювати належним чином.
Але все одно було багато нарікань до якості цієї освіти.
Та звичайно, що нарікання були. І ми, врешті, зрозуміли до кінця навчального року, де є ці проблеми. І тому ми зараз будемо намагатися це усунути. В першу чергу треба вчити вчителя. За час літніх канікул це будуть дистанційні курси для вчителів середньої школи. І для початкової школи ми плануємо, що це будуть навчання такі очні. Тобто це будуть групи по 10 осіб для того, щоб вони могли прийти, сісти за комп’ютер, подивитися, як правильно працювати.
І з початком навчального року, я думаю, що якщо ми підемо до школи і все буде добре – діти все ж таки будуть мати хоча б один день в тиждень такого онлайн-навчання дистанційного. Не для того, щоби перевести школу на онлайн-навчання, а для того, щоби діти могли також підготуватися.
Тобто ви маєте на увазі, що навіть в умовах, коли скасовують карантин, львівські школи хочуть один день в тиждень запровадити дистанційне навчання?
Один день в тиждень для того, щоби підготувати учнів, так – на випадок, якщо, наприклад, знову ж таки буде карантин. Або у випадку, якщо відбуватиметься процес призупинення освітнього процесу – а таке відбувається практично щороку десь наприкінці року: це є грудень, січень, лютий місяць.
Маєте на увазі традиційні епідемії грипу?
Так, традиційні епідемії грипу. Тоді школи призупиняють освітній процес – і нічого не відбувається. Ми пізніше ущільнюємо навчальний матеріал, відпрацьовувати вже немає куди. Тому що ви знаєте, що навчальна програма є дуже щільною, насправді велике навантаження на учнів. І тоді вже є ущільнення навчального матеріалу.
Коли ж ми тепер будемо вміти працювати (як учні, так і вчителі), ми зможемо дистанційно продовжувати працювати.
Але дивіться, учні, як правило, вміють – так? Тут проблема більше з вчителями і з загальною координацією процесу. Тому що коли різні вчителі в один і той самий час починають читати – вони не розуміють, наприклад, як відключити кнопку звуку, щоби діти (особливо в молодшій школі) не говорили.
Так, вони всі розмовляють – ми це знаємо. Ми бачили ці всі питання. Тому і хочемо почати з вчителів ще впродовж літа. І, звичайно, якщо учні, наприклад, від п’ятого до одинадцятого класу дуже швидко це освоїли, дещо було складніше дітям молодшої школи, перший-другий клас, я не кажу вже про третій-четвертий, тому що діти дуже швидко вчаться.
Але, все ж таки, коли вони будуть розуміти і бачити, що, наприклад, не тільки вчитель відключає кнопку, що вони самі це можуть зробити, тобто навчити таких найголовніших правил поведінки під час дистанційного уроку, – це буде дуже легко і просто. Діти швидко вчаться, вчителів ми будемо намагатися підготувати ще під час літніх канікул – і будемо впроваджувати такі речі.
Загалом плануємо, щоб 11 клас… Ні для кого не є секретом, що 11 клас – це учні, які насправді дуже мало ходять в школу, тобто відсоток великий готується до зовнішнього незалежного оцінювання.
Репетитори?
Так. Відвідування дуже низьке. І тому ми плануємо, що ми готові їх перевести у другому семестрі навіть на чотири дні такого навчання із використанням дистанційних технологій. А один день – це буде наживо у школі.
Це дуже добре, що ви готуєтеся до продовження дистанційного навчання. Але все ж є традиційна літня підготовка школи до звичайного навчального нового року – білити, ремонтувати. Це теж все відбувається?
Звичайно, все відбувається. Хочу сказати, що школа працювала і під час карантину. Тобто все, що нам треба було, тобто проведення ремонтних робіт – воно відбувалося. На даний час триває проведення ремонтних робіт у тих школах, де вони є ще не завершеними. Тобто школа працює в звичному режимі. Зараз вчителі пішли у відпустки, але техперсонал працює.
Впродовж карантину була організована робота або дистанційна (для вчителів – однозначно), це були чергування технічного персоналу. На даний час всі абсолютно нормально працюють, школа готується до початку нового навчального року. Ми плануємо, що наприкінці серпня будуть, знову ж, об’їзди, щоби подивитися, як школи підготувалися до прийому учнів.
Скажіть, будь ласка, яким чином ви вирішуєте оцю проблему, коли діти поступають у школу – чи в молодшу, чи в старшу? У багатьох школах через якийсь конкурс вони поступають. Це все скасували, оскільки навесні ці конкурси проводять. І багато дітей опинилися з тим, що вони не знають, в яку школу підуть.
Ні, насправді відбувається такий процес, що відповідно до нового закону України «Про освіту» від 2017 року учні до початкової школи зараховуються за територією обслуговування. Тобто в нас немає спеціалізованих шкіл – на даний час відбулося перейменування цих спеціалізованих шкіл, ще у 2018 році, і вони на загальних підставах приймають учнів до школи.
Що стосується наших гімназій – це школи ІІ, ІІІ ступеня, де навчання розпочинається, наприклад, від п’ятого класу до одинадцятого або з восьмого, як у Львівському фізико-математичному ліцеї, до одинадцятого – то, звичайно, що там є збережені конкурсні відбори.
Але це не тільки в гімназіях. Наприклад, школа «Джерельце», я знаю, регулярно проводить конкурси – це в перший клас.
Ні, на даний час я впевнена, що такі конкурси не проводяться. Впродовж двох останніх років такі конкурсні відбори є скасовані.
Я розумію. Не секрет, що в нас є кращі школи, гірші школи. Батьки завжди шукають для своїх дітей кращі заклади. І є певні школи, які фізично можуть прийняти 100 дітей – а там приходить 300 заяв. Яким чином директор має відбирати цих дітей?
Є порядок зарахування учнів до школи.
Тобто тільки місцеві?
В першу чергу набираються ті учні, які проживають на території обслуговування даної школи. Далі йдуть брати і сестри учнів. Це можуть бути діти тих працівників, які працюють у школі. А якщо є вільні місця, то відповідно до дати подання заяви набираються інші учні. Або ж відбувається, наприклад, жеребкування, коли є більша кількість учнів, аніж кількість місць у навчальному закладі. Це стосується початкової школи.
Справді? Є школи, де використовують жеребкування?
Один рік було в 44-й школі (видається мені) жеребкування. В цьому році я не можу сказати, тому що на даний час ми продовжили прийом заяв від батьків, і тому є імовірність, що батьки зможуть ще принести заяви, оскільки є карантин і не всі мали можливість подати документи до 31 травня. Основна маса батьків вже подала такі заяви.
Що стосується шкіл ІІ, ІІІ ступеня – то, звичайно, що конкурсні відбори були перенесені. Це буде відбуватися після 1 серпня. Будемо бачити, яка буде ситуація наприкінці липня. І, зрештою, була домовленість із керівниками таких шкіл, що ми не можемо зараз в тих умовах проводити конкурсні випробовування, зважаючи на ситуацію. І тому ми перенесли це на серпень місяць.
Звичайно, що в першу чергу ми думаємо про тих дітей, які навчалися в початковій школі. Якщо дитина навчалася в школі І–ІІІ ступеня, де навчають від 1 до 11 класу – очевидно, що вона може повернутися і продовжити навчання.
Якщо це, наприклад, «Джерельце» чи школа «Світанок» – знову ж таки, до 4 класу в батьків виникає запитання, куди далі віддати дитину. Ми про це пам’ятаємо, ми про це знаємо – конкурсні відбори будуть відбуватися у серпні місяці. І тоді вже діти зможуть піти за територією обслуговування – ті, які не змогли пройти конкурсного випробування.
Тобто якщо не пройдуть конкурсне випробування – їх беруть…
Їх беруть у школи за територією обслуговування.
Навіть за тиждень до початку навчання, без проблем?
Звичайно, без проблем. Всі ознайомлені з тим, і керівники закладів до цього готові.
Зрозуміло. Хотів тему дитсадків зачепити: вони вже майже чотири місяці закриті, і геть незрозуміло, що там відбувається. Буквально тиждень тому міська рада видала постанову, з якої випливає, що приватним дитсадкам можна, тому що вони навіть не вважаються дитсадками – це фізичні особи-підприємці, і вони можуть скористатися цією лазівкою. Звичайні традиційні дитсадки – не можуть.
Так, садочки наші не працюють. Впродовж навчального року до кінця травня відбувалися освітні процеси, тобто це були заняття з учнями – і вихователі проводили, і психологи шкільні, і логопеди. Але зараз, в період оздоровлення – літні канікули, працівники закладів дошкільної освіти комунальної форми власності у відпустках.
Щодо відкриття в нас є абсолютно все готове. Тобто ми підготували протоколи, як повинні працювати садочки після повернення до звиклого життя. Це є правила для батьків, тому що вони також повинні їх дотримуватися.
А що ви маєте на увазі під «поверненням до звиклого життя»? В нас є різні градації цього карантину. Швидше всього, його повністю не скасують.
Ні, але є певні карантинні обмеження, які, навіть якщо вони діють на території, все ж таки є дозволено працювати закладам дошкільної освіти. Зважаючи на ту епідеміологічну ситуацію, яка зараз є у Львівській області, обласна комісія техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій не дозволяє відкриття закладів дошкільної освіти. Те, що було відкрите, – це були центри розвитку дитини, які є фізичними особами-підприємцями. Як тільки буде рішення обласної комісії з техногенно-екологічної безпеки, відповідне рішення приймає міська комісія, і тоді відкриваються наші комунальні садочки.
Колись була така ідея (мені здається, це уряд Гройсмана, й у Львові про це говорили) муніципальної няні. Бо батькам треба працювати, і в цій ситуації… Ця ідея вмерла на рівні заяв, чи щось є таке?
В нас у Львові воно не працює.
Не працює, нема такого. Тобто батьки все одно мусять сидіти вдома, особливо з меншими дітьми?
Так. У нас була програма підтримки приватних закладів освіти, йшла мова про школи і про садки. Але насправді школи тим користалися дуже добре, а садочки, як правило, не подавалися. Тільки було два більші заклади дошкільної освіти, які працювали власне як садки, вони не працювали як центри розвитку дитини. Дітей приводили зранку і впродовж робочого дня діти залишалися у садочку. Там був сон, там була відповідна кількість організованого харчування. І тим користувалися тільки два заклади дошкільної освіти. Коли почали надавати субвенцію з державного бюджету для шкіл, то, відповідно, така програма припинила функціонування.
Хочу сказати, що дуже багато у нас садків у місті Львові, які називаються садками, насправді працюють нелегально. В нас, наприклад, є інформація, що тільки 28 закладів дошкільної освіти мають ліцензію на ведення освітньої діяльності.
А якщо ви знаєте про діяльність нелегальних садків, як ви реагуєте?
Реагуємо. Була в нас конфліктна ситуація з одним із закладів дошкільної освіти, власне коли приходило звернення від батьків.
В сенсі скарга?
Скарга прийшла від батьків щодо роботи такого закладу дошкільної освіти. Ми зверталися у поліцію, ми зверталися в департамент освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації, які власне видають таку ліцензію. Але я думаю, що справа далі не пішла, окрім наших заяв.
Тобто цей дитсадок продовжує працювати, так?
Я думаю, що він продовжив працювати.
А скажіть, чому все ж комунальним дитсадкам не можна дозволити хоча б в тих межах до 10 осіб, до 10 дітей? Можливо, найбільш проблемні (якщо батькам геть нема як, бо вони тоді мусять йти з роботи, не отримують зарплату), можливо хоча б по 10 дітей… Можна було б таке в комунальних закладах?
Я, знову ж таки, кажу, що це повинно бути рішення обласної комісії. А комісія приймає обласне рішення тільки тоді, коли є три показники, які говорять про те, що дозволено працювати закладам дошкільної освіти комунальної форми власності й іншим установам. Це є рівень інцидентності, це є завантаженість наших медичних закладів хворими…
Я розумію. Але якщо приватним дитсадкам у цій формі ФОПів…
Це не є приватний дитсадок – це центр розвитку дитини.
Це ж вихователь і діти.
Хочу сказати, що це не є мої повноваження. Тобто якщо комісія дозволяє – ми готові працювати. Якщо такого рішення немає – ми не можемо, тому що, знову ж таки, будуть відкриті кримінальні справи. А ще, не дай Бог, хтось захворіє в садочку.
Може, це просто невигідно? Садки в нас на 100, 200 чи більше дітей? 300?
Для нас невигоди немає. Хочу сказати, що в нас приблизно 60–65% дітей відвідує заклади дошкільної освіти. Навіть якщо є списковий склад 30, туди ходить приблизно 18–20 дітей. Тобто ніколи немає 100% відвідуваності, якщо це не стосується, наприклад, якихось свят – тоді батьки, звичайно, приводять всіх дітей. Тому ми не боїмося.
В нас ще перед карантином були закуплені абсолютно всі засоби індивідуального захисту, дезінфектори, антисептики. Всі працівники дошкілля пройшли навчання спеціальне - це і працівники кухні, і помічники вихователів, завідувачі, які є тепер директорами закладів дошкільної освіти, методисти. З тим проблем немає – всі знають, як вони повинні працювати. Лише немає офіційного дозволу.
І ми переконані в тому, що навіть якби ми зараз відкрилися – розуміємо, що прийшли би ті батьки, яким найбільше треба. Ми не хвилюємося за те, що в нас будуть переповнені групи – і так діти не ходять. Тепер є період літнього оздоровлення, так чи інакше батьки відпочивають, вони кудись відвезли дитину. Зрештою, не всі готові в таких умовах віддавати дитину до садка, якщо вони розуміють, що їм є з ким її залишити.
А як стосовно вихователів – та й вчителів, зрештою? От вони фактично весь цей час (особливо вихователі) без роботи. Але вони отримують повноцінну зарплату.
Ну так, відповідно до нормативних документів, якщо оголошено карантин, педагогічний працівник повинен отримувати середньомісячну заробітну платню.
Тобто повноцінну. І ви виплачуєте, немає заборгованості?
Так, немає заборгованості жодної.
А чи були якісь, може знаєте, випадки, що люди просто звільнилися і пішли на іншу роботу? Нема такого, всі тримаються?
Ну, я не думаю. Якщо це було, то поодиноко. Я думаю, це, чесно скажемо, дуже зручно – тому що оскільки зараз заробітна платня виплачувалася абсолютно всім. Окрім того, зараз період літніх канікул, період оздоровлення, і багато людей перебувають у щорічних відпустках, то таких прецедентів не було, щоб люди звільнялися через відсутність роботи.
Далі про садки. Оця електронна черга, як вона працює у Львові? І нагадаю, що у зв’язку з цим об’єднанням у Львівську ОТГ в мерії заявляли, що насамперед будуть приймати дітей з території Львівської ОТГ. А всі інші прилеглі села – то або за гроші, або не будуть приймати просто. Тим більше, черги в нас є.
Як працює система електронної реєстрації? До 10 травня батьки можуть обирати той заклад дошкільної освіти, який в них є в пріоритеті. Після 10 травня перестає працювати та частина електронної системи, яка дає можливість редагувати заявки, і відбувається процес зарахування дітей до садочків. До 14 липня усі батьки, які отримали СМС-повідомлення, повинні принести документи до садочку. Це не треба робити власноручно, особисто. Це можна зробити або в системі електронної реєстрації – подати документи, це можна зробити з дому. Або ж, якщо батьки не знають, як це зробити, можна зателефонувати до управління освіти. Якщо ні, то у кожному закладі дошкільної освіти при вході є адреса електронної скриньки, і можна документи подати на електронну скриньку. Йде мова про копії свідоцтва про народження дитини і заяву.
Медичну довідку від лікаря можна принести перед початком навчального року, тобто коли вже буде відкритий заклад дошкільної освіти перед 1 вересня.
До 14 липня є можливість подавати такі заяви. Після 14 липня ті батьки, які не подали заяви до закладу дошкільної освіти, але отримали повідомлення, вони будуть очікувати. Їхня заявка стає неактивною до кінця 2020 року. З 1 січня вони, знову ж таки, матимуть можливість редагувати свою заявку. Тобто вони вже не зможуть потрапити до садочок у другій хвилі зарахування. Вони мали достатню кількість часу – це було 30 робочих днів. Не календарних, а робочих днів. Це означає, що, напевно, батькам не потрібен такий заклад дошкільної освіти.
І тому після 14 липня ми чітко будемо мати інформацію про те, скільки у нас є вільних місць у садочках. І з 20 липня, знову ж таки, відкривається функція редагування, і батьки, діти яких не потрапили у садочок, матимуть можливість відредагувати свою заявку. Після 20 серпня відбувається друга хвиля зарахування у заклади дошкільної освіти.
Тобто в ті садки, де залишилися…
Там, де залишилися вільні місця. Але хочу сказати, що на початку травня, ще до 10 травня, ми бачили, що є певна кількість вільних місць. Це було понад 400 місць у садочках, які розташовані переважно в центрі міста, частина Личаківського, Шевченківського району, які прилягають до центру міста. І тому ті батьки, які їдуть на роботу десь до центру міста, чи мають можливість підвести дитину – вони мали можливість перереєструвати свою дитину в такий садочок. Я думаю, що ця кількість місць і збереглася – тому прошу слідкувати за електронною реєстрацією, і ви зможете ще перереєструвати дитину.
Тобто ви хочете сказати, що проблема з дитсадками, з місцями в дитсадках у Львові вже вирішена?
Найбільш проблематичними є густозаселені мікрорайони і там, де ведеться велике будівництво. Наприклад, це є, можна сказати, Левандівка, це є Сихів. Але в центрі міста в нас проблем із закладами дошкільної освіти немає. Тобто там, де немає активного будівництва – немає проблем. Тому що ми бачимо, що в нас народжуваність у місті Львові зменшилася, кількість народжених дітей щороку зменшується. Єдине, що в нас є таке пересортування по районах. Де більше забудов – там і більша кількість дітей. Де менше забудов – звичайно, що є вільні місця.
Ну зрозуміло. Бо забудови ростуть, а садків там поруч…
Недостатньо.
Добре, дякую. Нагадаю, що сьогодні у студії ZAXID.NET LIVE була керівниця управління освіти Львівської міськради Зоряна Довганик. Мене звати Олег Онисько. Дякую, що читаєте і дивитеся ZAXID.NET.