Початок прямого офіру о 18:00. Після завершення ефіру програма буде опублікована у запису. Ведучий програми – головний редактор ZAXID.NET Олег Онисько.
Теми розмови:
Де буде нове львівське сміттєзвалище і скільки сміттєпереробних заводів на території Львівщини має намір збудувати Олег Синютка?
Хто насправді приймав рішення про перенесення кінцевих зупинок приміських маршруток на львівські автостанції і чому голова ЛОДА вимагає негайно збільшити кількість громадського транспорту у Львові.
Скандал навколо ймовірної передачі у концесію однієї із найгарніших споруд Львівщини – Підгорецького замку. Чому Олег Синютка і народна депутатка Ірина Подоляк обізвали одне одного брехунами?
Ключові тези розмови
– Головна проблема сьогодні – ми почали втрачати імідж Львівщини і Львова. Через те, що ми розвозимо сміття по всій Україні (і я маю зворотню реакцію з усі областей). Такого Львівщина не заслужила.
– За період з часу трагедії на Грибовицькому сміттєзвалищі ми чітко виписали конкурсні умови і провели переговори з 26 фірмами. Якщо їх стільки є, значить вже є конкурентне середовище, отже конкурс потрібно робити відкритим. Інша річ, яка, напевно, є найважливішою сьогодні – це земельні ділянки для будівництва сміттєпереробного заводу. Півроку тому ми вже передавали в мерію Львова перелік таких ділянок. І я зрозумів, що якщо за цю проблему не візьметься область, то вона буде загнана в ще жорсткіший кут. Ми сьогодні чітко оприлюднили три земельні ділянки і не чекаючи, поки мерія буде рухатися, ми зробили уже по них документи – ми зробили детальний план, паспорт і по одній із ділянок вже є навіть рішення селищної ради.
– Ще одне питання: що далі робити із Грибовицьким сміттєзвалищем. Сьогодні є люди, які хочуть робити біогаз (таких було троє за останній період), і є такі, які хочуть відбирати сміття і переробляти його в біодизель. Тому сьогодні стоїть питання міжнародного відкритого конкурсу, переможець якого б чітко сказав: «Грибовичі повинні рекультиватися так, так і так».
– На кожній з трьох відібраних ділянок мав би бути сміттєпереробний комплекс. Ми ж не можемо говорити, що є Львів, а всі інші горять білим полум'ям. Ми відповідно й розташували земельні ділянки – низ області (Дрогобиччина), захід області (Яворівщина) і центр області (Миколаївщина). Тому плече доїзду сміттєвозів може охопити всю область.
– Коли у Львові був прем'єр-міністр України, він зустрічався із мешканцями Грибович і Малехова. І тоді він сказав, що центральна влада зробить для Львова все, що потрібно. І ми сподіваємися, що питання тарифів на переробку ТПВ, на сортування і утилізацію – це саме той момент, де обов'язково буде допомога центральної влади.
– На чотирьох ділянках (три, які ми відібрали, і Грибовичі) мають бути різні інвестори для побудови заводу з переробки сміття. У нас є чіткі обсяги сміття. І завод можна побудувати десь менший, а десь більший.
– Якщо у міста не виходить вирішити цю проблему, то їм треба простягнути руку допомоги. Якщо ви хочете почути від мене критику чинного міського голови, то я цього говорити не буду. Я сім з половиною років працював із міським головою. І я вважаю, що не маю морального права вийти і сказати: «Львів'яни, дивіться, щось не так». Я прекрасно розумію, хто що зробив і що не зробив.
– Щодо конфлікту з Іриною Подоляк,.. мені не подобається, що ви хочете зіштовхнути мене з жінкою. Навіть якщо жінка сказала щось не так, треба їй це пробачити, оскільки вона має на це право.
– На сьогодні на Львівщині є проблема. Хтось колись по чинному законодавству передав в концесію замок у Старому Cелі. Скільки пройшло років і нічого не зроблено. І сьогодні? якщо ми по чинному законодавству зробимо якийсь крок про передачу в концесію, то можемо отримати таку саму річ. Тому ми маємо зробити три кроки. Перший – це нормативний документ Кабінету міністрів, про що я й прошу пана Гройсмана у листі. Не питання сьогодні в конкретному замку, питання в тому, щоб зробити документ, щоб не прийшов якийсь нахаба і приватизував собі культурну пам'ятку.
– Щодо приміських маршруток, після публікації в інтернеті я зателефонував Віктору Щиру і сказав: «Ми з вами стільки пропрацювали, а ви говорите неправду». На що пан Віктор сказав: «Вибачте, можливо, хтось мене неправильно інтерпретував». Розказую. Є місто Львів, і єдиний, хто уповноважений розташовувати автостанції на території Львова – це Львівська міська рада. І єдиний, хто сьогодні може дати обласній адміністрації точки, куди повинні прибувати автобуси, є львівська міська влада. Є ця точка, значить туди буде їздити транспорт, немає – ми в те місце пускати транспорт не будемо.