Między Lublinem i Lwowem odbędzie się wymiana artystyczna

17:45, 26 березня 2009

3 kwietnia startuje projekt "L²" (pomnożenie kultur Lublina i Lwowa). Do Lublina przyjedzie prawie sto ukraińskich artystów. Tak wielkoskalowej wymiany kulturalnej między tymi miastami jeszcze nie było - poinformowano ZAXID.NET w stowarzyszeniu artystycznym "Dzyga".

Lwowskie stowarzyszenie artystyczne "Dzyga" (koordynator projektu z ukraińskiej strony) wiezie na "L²" 166 wizualnych obiektów. Ponad 80% projektów stworzono specjalnie dla tegorocznego "L²" w Lublinie. Również lwowski jazz-etno-funkowy zespół "ShokolaD" specjalnie stworzył dwie kompozycje na teksty Juliusza Słowackiego z okazji 200-lecia urodzin polskiego poety.

Wśród przedsięwzięci "L²" zaplanowano koncerty, spektakle, performance muzyczne, multimedialne projekty, wystawy zdjęć i obrazów, instalacje, happeningi, prezentacje i dyskusje.

Przedsięwzięcia projektu "L²" w Lublinie potrwają do 5 kwietnia.

Na tegoroczne przedstawienie w Lublinie ukraińskiego artystycznego środowiska składają się trzy bloki. Sztuka wizualna jest przedstawiona 10 projektami (malarstwo, instalacje, multimedia, performance, fotogafia) z udziałem 20 autorów pod ogólną opieką Wołodymyra Kaufmana. Autorzy to z reguły młodzi artyści w bardzo ciekawym okresie swojego bezkompromisowego twórczego wzlotu. Muzyczny blok w ciągu trzech wieczorów sformowany jest ze środowiska "Jazzclub.Lviv", który łączy blisko 200 muzyków, i jest przedstawiony trzema projektami jazzowymi, które mają jaskrawą ukraińską etniczną podstawę, oraz młodych artystów, które pracują sferze nowych technologii multimedialnych (muzyka elektroniczna oraz sztuka wideo). Teatr przedstawi Festiwal sztuki amatorskiej „Drabina”, w szczególności zeszłoroczny zwycięzca festiwalu - teatr „Next Step”.

Довiдка ZAXID.NET
Pierwszym etapem projektu „L²” była trzydniowa wizyta prawie sta osób z Lublina we Lwowie w listopadzie 2008 roku. Idea projektu polega na stworzeniu okazji dla spotkania różnych środowisk twórczych Lublina i Lwowa. To przede wszystkim przedstawiciele „młodej”, eksperymentalnej, niezależnej, alternatywnej, współczesnej sztuki i kultury. Kontakt bezpośredni ma stać się szansą na wymianę doświadczeniem, szczególnie dla wymiany know-how w dziedzinie kultury i sztuki, co w przyszłości będzie sprzyjać nawiązaniu kontaktów, a także realizacji projektów kulturalnych. Koordynator projektu w Polsce: Centrum Kultury w Lublinie, filia Warsztaty Kultury; Koordynator projektu na Ukrainie: artystyczne stowarzyszenie „Dzyga".