Кожна людина повинна пити воду, незалежно від віку, бо вона необхідна для всіх процесів обміну речовин. І з цим твердженням ніхто не сперечається. А ось скільки води пити, теплу чи холодну і коли саме, ось тут йдуть запеклі суперечки: одні кажуть, що впродовж дня слід випити 8 склянок чистої води і сюди не входить вода зі страв, чаю, кави, фруктів, інші ж наполягають, що рідину з продуктів харчування також слід враховувати.
Відома дієтологиня Оксана Скиталінська каже: правда посередині, бо 8 склянок води на день – це один з міфів, який народився тоді, коли почали продавати бутильовану воду. У кожної людина є індивідуальна потреба води і її надлишок, як і дефіцит, може лише нашкодити. І радить, як розрахувати індивідуальну потребу води.
Скільки води має випити людина впродовж дня?
«Усі ми різні. Маємо різну вагу, зріст, різний темп життя тощо, то чому всі повинні випивати однакову кількість води? Більше того, велика кількість рідини може серйозно нашкодити організму. Тож потреби у воді у кожного різні», – наголошує Оксана Скиталінська.
За її словами, потреба у воді у кожної людини – приблизно 30 мг води на кілограм здорової ваги. Тобто, якщо людина важить 70 кг і ця вага в межах норми, то її організм за день повинен отримати 2,1 л води. Та коли людина важить 120 кг, то такий розрахунок не підходить, бо її серце, судини, нирки і так працюють з навантаженням і якщо вона вип’є ще майже 4 л води, то може мати серйозні проблеми.
«Людина, яка веде розмірений спосіб життя офісного працівника, має в середньому за день випити літр води в так званому вільному вигляді. Решту води вона отримує з овочів, фруктів тощо. Ті, у кого є надмірні фізичні навантаження і потовиділення, можуть випити 1,5 і більше літрів чистої води, решту води організм візьме з продуктів харчування, у яких є багато так званої зв'язаної води», – каже дієтологиня.
За її словами, у фруктах, ягодах, овочах є 85-90% зв’язаної води, молоці (під 90%), м'ясі, рибі, яйцях (75-90%). Є вона навіть у кашах, макаронах, хлібі.
При окисленні жирів, білків та вуглеводів також виділяється вода: 100 г жиру -- майже 100 мл води, 100 г вуглеводів –- понад 55 мл, білка – майже 40 мл.
«Коли, скажімо, добова норма води складає приблизно 2 700 мл, то це аж ніяк не означає, що всю цю воду треба випити, бо приблизно 500 мл організм отримає з рідких страв, 700 мл – з продуктів (овочі, фрукти, ягоди, каші), 1000 мл – вода, чай, кава, напої) і 300-400 мл - ендогенна вода, яка утворюється в процесі обміну речовин», – пояснює Оксана Скиталінська.
Найкращим показником, що треба випити води, наголошує Оксана Скиталінська, є спрага. Відчуваєте її, тоді і пийте воду. У літніх людей відчуття спраги може дещо притуплюватися, вони можуть її не відчувати, але тут вступає в дію сила звички. Якщо раніше вони звикли пити воду вранці, перед обідом і вечерею, то будуть пити її і далі. Для людей старшого віку важливі ритуали і ємність з водою має бути в полі зору.
Яку воду і коли слід пити?
Вранці, коли людина прокидається, дієтологиня радить за 15-20 хвилин до сніданку випити склянку теплої води. До неї можна додати декілька крапель лимонного соку. Особливих магічних властивостей така вода не має, проте вона включає в роботу шлунково-кишковий тракт, сприяє виділенню жовчі й це сприяє процесу травлення.
Перед обідом, вечерею також варто випити півсклянки-склянку теплої води. Решту води організм візьме з продуктів харчування.
Як схуднути за допомогою води?
Для тих, хто мріє позбутися зайвих кілограмів, у пригоді також стане вода. Їм дієтологиня радить пити «обманливу» воду.
«Коли дуже хочеться їсти, можна випити склянку тепло-гарячої води і на якийсь час відчуття голоду притамується і це не дозволить схопити щось солодке та калорійне», – каже Оксана Скиталінська.
Аби поліпшити смак води, в неї можна покласти порізані яблуко чи грушу, які ще й збагатять її вітамінами та антиоксидантами, або кинути кілька шматочків лимона, гілочку м’яти і пити потрохи кожні півгодини по декілька ковтків.