В Україні 1 січня 2021 року набуде чинності закон, згідно з яким фінансові установи повинні розкривати повну вартість мікрокредитів – позик, які менші за мінімальну зарплату у п’ять тисяч гривень, та короткострокових запозичень терміном дії до одного місяця. 6 жовтня президент підписав закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо споживчого кредитування і формування та обігу кредитних історій» № 891-ІХ, який парламент ухвалив цьогоріч у вересні.
Закон посилить захист споживачів мікрокредитів від необґрунтованого боргового навантаження, а також убезпечить кредиторів від недобросовісних позичальників та, відповідно, сприятиме зменшенню частки проблемної заборгованості. Також він запроваджує максимальну планку штрафних санкцій, які фінустанова може нарахувати клієнтові у випадку прострочення виплат за кредитом.
Від нового року фінансові компанії будуть зобов’язані вказувати реальну річну процентну ставку за мікрокредитами з усіма без винятку витратами клієнта. Зокрема такі вимоги стосуватимуться і реклами позик. Також буде заборонено зазначати процентні ставки на рівні 0% чи 0,01%, які будуть чинними лише впродовж короткого пільгового періоду, адже це може призвести до неправильного розуміння вартості кредиту споживачем.
В угоді мікрокредиту обов’язково має бути вичерпна інформація про позику, а саме:
- про повну процентну ставку;
- наявність додаткових та супутніх послуг;
- орієнтовну загальну вартість кредиту;
- графік платежів;
- про санкції у випадку прострочення.
Водночас з’явиться максимальна планка штрафів та пені – подвійна сума кредиту. При чому таке обмеження не може збільшуватися за домовленістю сторін, навіть якщо така умова передбачена в договорі. У законі вказане, що у випадку протермінування ставку за мікрокредитом неможливо буде змінити в гірший для клієнта бік.
Раніше через те, що вимоги до розкриття інформації не поширювалися на так звані мікрокредити, громадяни мали чимало проблем. Серед основних – нерозуміння повної вартості кредиту та санкцій у випадку прострочення, які могли потроїти чи навіть збільшити борг людини вдесятеро.
У ньому прописано, що згода споживача на передачу інформації стосовно мікропозики хоча б в одне бюро кредитних історій, яке включене до Єдиного реєстру бюро кредитних історій, є обов’язковою умовою надання кредиту. Позикодавця також зобов'язали передавати інформацію щодо всіх споживчих кредитів (включаючи переуступку прав вимоги) хоча б в одне бюро кредитних історій, яке включене до Єдиного реєстру цих бюро.
Закон не стосується кредитів, більших ніж мінімальна заробітна плата.