Мілітаризація Росії штовхатиме Януковича до здачі націнтересів, - експерт

15:30, 24 березня 2013

Російська мілітаризація, як демонстрація сили, відіграватиме роль ефективного примусу, підштовхуючи Януковича до здачі українських національних економічних та політичних інтересів. Про це пише у своїй статті для «Українського тижня» експерт Інституту Євроатлантичного співробітництва Максим Бугрій.

За його словами, нинішня російська мілітаризація турбує деякі східноєвропейські країни, які є членами НАТО. Найбільше транслюється це занепокоєння Польщею. Водночас вона викликає і пильну увагу Сполучених Штатів. Зокрема, за повідомленням Washington Times, увагу Пентагону викликали найбільші ядерні навчання у Росії за останні 20 років, що проводилися наприкінці минулого місяця.

«Однак експертний мейнстрім не бачить Росію як загрозу для Заходу чи НАТО», - вважає Бугрій.

На його переконання українська перспектива за цих умов виглядає досить сумно.

«З одного боку, стверджувати про реальну російську мілітарну загрозу нашій державі немає підстав.  Будь-яка військова інтервенція російських військ на українську територію чи навіть провокація військового характеру щодо України неминуче спровокує всередині країни великі антиросійські настрої, і в такому разі Кремлю буде набагато важче втягнути її в свої неоімперські інтеграційні проекти. Москві вигідніше задіювати ті методи впливу до України, які він застосовував донині – тиснучи на українську владу, фактично тримаючи її на гачку, і через свою «п’яту колону»  дестабілізовувати ситуацію в країні. З іншого боку, ризики нестабільності збільшуються», – пояснив експерт.

На підставі подій недалекого минулого він привів декілька прикладів криз.

«Обидві країни під час поділу Чорноморського Флоту СРСР у 1992 – 1994 роках перебували на межі збройного військового конфлікту, фактично вдавалися до сутичок. Градус протистояння підвищувався також під час конфлікту навколо острова Тузли у 2003-му та російсько-грузинської війни у серпні 2008 року. Сьогодні не завершена демаркація кордону в Керченській протоці, яка пов’язана з правами використання газоносного шельфу Палласа, неврегульованість питань перебування Чорноморського флоту в Криму, модернізації якого чинить опір Янукович, намагаючись нав’язати Росії послуги місцевих заводів», - пояснив Бугрій.

На його думку, за таких умов, вірогідно, російська мілітаризація, як демонстрація сили, відіграватиме роль ефективного примусу, підштовхуючи Януковича до здачі українських національних економічних та політичних інтересів.