Останнім часом виник і набуває «популярності» новий вид шахрайства – викуп полонених. Шахраї пропонують родинам, чиї сини, батьки та брати потрапили в полон, звільнити полонених за певну суму.
«Застерігаємо вас, що ніхто з приватних осіб не має ні повноважень, ні можливостей займатися викупом українських військових з полону. Тож, шановні громадяни, будьте уважні, і не потрапляйте на вудку дурисвітів. Не дайте злочинцям нажитися на вашому горі», – сказав начальник УМВС Сумської області Анатолій Річкаль.
Злочинці телефонують родичам військового, розповідають про страшні умови, в яких живуть наші хлопці, про знущання, яке їм доводиться терпіти у полоні, про рани й інші жахіття, а потім, коли жертва доведена до відчаю, кидають ту саму маленьку ниточку-надію: мовляв, є можливість викупити вашого сина-брата-батька з полону.
Далі події розвиваються класично: знервована та розгублена, жертва афериста перераховує на продиктований рахунок всі наявні у неї гроші, а «добродій» раптово розчиняється «поза зоною досягнення». І ось змучені невідомістю, зневірені й обібрані до нитки, люди йдуть за допомогою.
«Це один з варіантів, як діють пройдисвіти-махлярі, щодня кількість таких варіантів зростає у геометричній прогресії залежно від фантазії крутіїв та довірливості потерпілих», – розповіли в правоохоронних органах.
Тож, аби не стати жертвою подібного шахрайства, правоохоронці радять дотримуватись кількох правил:
По-перше, ретельно аналізуйте отриману інформацію, перевіряйте її, задавайте питання, відповіді на яких знають лише ваші рідні. Не довіряйте навіть у тому випадку, коли до слухавки запросять самого полоненого. Запитайте у нього про щось, що знає ваш син, наприклад, яке дівоче прізвище матері чи як звуть батькового племінника. І якщо ваш співрозмовник починає «м‘ятися» або називати неправильні відомості, – знайте: в цьому випадку на вашому горі намагаються цинічно нажитися шахраї. Також слід обривати зв‘язок у випадках, коли вам пропонують передати синові передачу. Стовідсотково вашою посилкою, дбайливо зібраною для рідної людини скористаються безсовісні люди.
По-друге, отримавши інформацію, що ваш родич потрапив у полон, вам необхідно звернутися з цього приводу до Управління СБУ України, в цій службі, крім інших питань національної безпеки, віднедавна займаються й питаннями обліку та звільнення військовополонених.