Мимо кошика

Недобудовані стадіони, 400 млн грн інвестицій, обіцянки та амбіції – Євробаскет-2015 в Україні завершився, так і не розпочавшись

16:56, 13 червня 2014

Новина про те, що ФІБА остаточно відібрала в України право на проведення 39 чемпіонату Європи з баскетболу серед чоловіків, стала сподіваною несподіванкою. З одного боку Федерація баскетболу і Міністерство молоді та спорту постійно запевняли, що Євробаскет-2015 попри все відбудеться в Україні. З іншого боку – у жодному місті до сих пір не звели спортивні арени, які готували до баскетбольного чемпіонату, а на деяких об’єктах повністю припинили будівництво.

Джерела фінансування, які так і не змогли знайти українські організатори, стали основною причиною відкликання Євробаскету-2015 з України.

Немає грошей, немає Євробаскету

Ще у березні 2014 року міністр молоді та спорту Сергій Булатов запевнив громадськість, що Україна ніколи не відмовиться від проведення чемпіонату, а всі роботи з будівництва спортивних арен і тренувальних баз тривають за графіком.

У той же час голова оргкомітету Євробаскету в Україні Маркіян Лубківський повідомив, що держава урізає бюджет турніру у сім разів – до одного мільярда гривень із запланованих раніше восьми мільярдів. Основну надію організатори чемпіонату покладали  на приватних бізнесменів і очікували інвестицій у розмірі близько 5 млрд грн.

Перевірити, як Україна справляється з підготовкою до баскетбольного чемпіонату Європи, на початку цього тижня приїхали керівники ФІБА Європа. Президент асоціації Тургай Демірель і генеральний секретар Каміл Новак провели робочу нараду з президентом Федерації баскетболу України Олександром Волковим і генеральним секретарем ФБУ Олександром Ларіним. Також представники ФІБА Європа зустрілися з прем’єр-міністром України Арсенієм Яценюком.

Демірель і Новак оцінили увагу української влади до баскетбольного чемпіонату, однак заявили, що належне проведення турніру для босів ФІБА є пріоритетом, тому цілком можливо, що Україна залишиться без права на проведення чемпіонату. Очевидно, те, що побачили баскетбольні боси на об’єктах чемпіонату, їх не потішило. Уже наприкінці тижня, 13 червня, ФІБА Європа вирішила залишити Україну без Євробаскету-2015.

Після цього Маркіян Лубківський підтвердив рішення ФІБА і додав, що у сформованих умовах Україна не зможе провести Євробаскет у 2015 році, однак претендуватиме на проведення турніру 2017.

«Ми хочемо звернутися до ФІБА-Європа з пропозицією надати Україні можливість проведення турніру в 2017 році, а чемпіонат 2015 довірити якійсь з європейських країн або декільком з них. Так буде чесно і справедливо, враховуючи те, що вже розпочали будівництво арен і провели величезну організаційну роботу», - зазначив Лубківський.

Арени, інвестиції і плани

Під Євробаскет-2015 в Україні зобов'язалися побудувати багатофункціональні арени у Києві, Львові, Харкові, Донецьку і Дніпропетровську. Зокрема, Ігор Коломойський збирався будувати комплекси в Києві, Львові та Дніпропетровську. У Донецьку Борис Колесніков почав будувати «Кальміус Арену», а в Харкові у будівництво нового баскетбольного майданчика інвестував Сергій Курченко.

Однак вже в березні цього року будівництво «Харків Арени» повністю припинили. Тоді ж заяви на звільнення написали усі працівники, які були задіяні у будівництві спорткомплексу, а екс-заступник директора з будівництва арени Федір Стрілець заявив, що на завершення робіт потрібно не менше 300 млн грн. З того часу грошей на продовження будівництва так і не знайшли, а з майбутнього баскетбольного майданчика залишився лише голий каркас.

 Такою планували збудувати арену у Донецьку. Фото: mediaport.ua

Також роботи над будівництвом арени припинили у Донецьку і в Дніпропетровську, а у Львові арену до Євробаскету-2015 так і не почали будувати. За словами Маркіяна Лубківського, станом на березень цього року приватні інвестори вклали у будівництві об’єктів до Євробаскету майже 400 млн гривень.

Інвестори неохоче вкладали кошти в об’єкти баскетбольного чемпіонату. Лубківський пояснив це відсутністю чітких гарантій приватним інвесторам з боку держави. Попередньо уряд зобов'язався компенсувати забудовникам відсотки за банківськими кредитами, але через складну ситуацію в економіці це рішення так і не ухвалили.

Так, у Львові інвестор United Basketball Investment розпочав зводити багатофункціональний спорткомплекс на вул. Кульпарківській, 226г (проектованій Ряшівській). Загальна вартість проекту оцінювалася приблизно в 55 млн. доларів. Об’єкт обіцяли здати в експлуатацію до 1 січня 2015 року.

Бюджетним коштом у Львові також планували звести тренувальну базу на проспекті Червоної Калини. Вартість будівництва оцінили майже в 55 млн грн. За виконання робіт відповідала корпорація «Альтіс-Холдинг». Будівництво планували завершити у листопаді цього року.

Загалом для Євробаскету-2015 в Україні планували збудувати 7 арен: дві арени – в Києві та по одній – у Дніпропетровську, Донецьку, Львові, Одесі та Харкові. Також планували зробити капітальний ремонт та реконструкцію двох палаців спорту - Київського та «Метеор» (Дніпропетровськ).

Розпочали роботи з будівництва шести тренувальних баз (Київ, Одеса, Дніпродзержинськ, Макіївка, Львів, Харків), а також 3-х тренувальних комплексів олімпійської підготовки (Феодосія (Крим), м. Тисовець (Львівської обл), смт Козин (Київської обл.). Окрім того, планували здати в експлуатацію два термінали та злітно-посадкові смуги в Одесі та Дніпропетровську.

Хто на заміну?

Серед можливих претендентів на проведення Євробаскету у 2015 році – Польща, Чехія, Болгарія, Австрія і Франція. Також цілком можливо, що турнір приймуть одразу кілька країн.

Ще раніше Польща і Чехія запропонували ФІБА-Європа розділити чемпіонат разом з Україною. За їхнім планом, матчі Євробаскету повинні були відбутися у Вроцлаві, Катовіце, Празі (або ж Пардубіце і Лібереці) та Львові.

 Збірна України з баскетболу. Фото: АР.

Тоді ж президент польської баскетбольної федерації Гжегож Бачанскі заявив, що ФІБА хоче повністю забрати в України Євробаскет-2015, однак в такому разі організації доведеться відшкодувати країні витрати на підготовку до турніру, які на той момент становили близько 4 млн євро. Водночас спільний варіант повинен був влаштувати всі сторони.

Також у травні президент французької Федерації баскетболу Жан-П'єр Сьютат підтвердив факт подачі заявки Франції на проведення Євробаскету-2015. Французи надіслали протокол зі своїми пропозиціями на випадок, якщо в України відберуть право на проведення чемпіонату.

Щодо планів України на проведення Євробаскету-2017, то варто враховувати поточний список кандидатів, який наразі виглядає так - спільна заявка від Литви, Латвії та Естонії, загальна заявка від Сербії, Македонії та Болгарії, також у ФІБА розглядають кандидатури Ізраїлю і Великобританії.