У зв’язку із значним зростанням цін на мінеральні добрива Мінагрополітики України звернулось до Антимонопольного комітету з проханням розглянути обґрунтованість ціноутворення.
«На сьогодні відсутність обігових коштів змушує аграріїв відмовлятися від мінеральних добрив. Це спричиняє зниження валових показників збору сільськогосподарських культур, якості урожаю, запасів гумусу в ґрунті. У результаті це може призвести до недобору урожаю цього року, зменшення експортного потенціалу зерна та валютних надходжень до бюджету», - йдеться у повідомленні Міністерства.
Мінагрополітики вважає, що зростання вартості азотних мінеральних добрив зумовлений монополізацією їх виробництва.
Антимонопольний комітет вже відреагував на звернення Мінагрополітики. Наразі досліджується ситуація ринку азотних мінеральних добрив. Для цього відомство надало динаміку цін закупівлі та використання добрив за останні два роки.
Як з’ясувалось, протягом 2013-2015 років зросли ціни на азотні добрива - з ₴3,4 тис. до ₴11,5 тис. за 1 тонну. Калійні добрива подорожчали з ₴2,6 тис. до ₴5,3 тис., а складні добрива (суперагро) – з ₴4,2 тис. до ₴10 тис.
«Значне ціноутворення призвело до зростання собівартості зернових за рахунок збільшення агрохімікатів у валових витратах на протязі останніх років з 12,5% до 30%», - підрахували в Мінагрополітики.
Нагадаємо, холдинг Group DF Дмитра Фірташа контролює чотирьох з шести виробників азотних добрив в Україні, які виробляють 100% аміачної селітри та понад 50% виробництва аміаку та карбаміду.