Міністерство економічного розвитку і торгівлі запропонувало Кабінету Міністрів затвердити порядок вживання спеціальних заходів щодо імпорту в Україну легкових автомобілів із країн Європейського Союзу. Про це йдеться в повідомленні на сайті міністерства.
Як зазначається, метою застосування такого механізму є підтримка вітчизняної галузі машинобудування в ситуації поступового зниження ставок ввізних мит на автомобілі з ЄС, за більшістю видів яких передбачено зниження протягом 10 років із 10% до 0%. «Зокрема, це може відбуватися шляхом тимчасового підвищення ставок ввізних мит, не більше ніж до рівня 10%, але не вище ставки, що діяла в 2015 році на легкові автомобілі з ЄС», - сказано в повідомленні.
Порядок також передбачає прозору процедуру збору й аналізу інформації з імпорту та щодо впливу цього імпорту на стан національного виробника. «Обов'язкові консультації зі стороною ЄС, у тому числі на основі зібраної статистичної інформації, мають сприяти об'єктивному, безсторонньому і зваженому підходу української сторони в питанні використання можливості введення спеціальних заходів», - мовиться у повідомленні.
У міністерстві наголосили, що спеціальні заходи можуть бути введені виключно за наявності таких умов: якщо обсяг імпорту легкових авто з ЄС досягає 45 тис. одиниць на рік, а питома вага у споживанні на внутрішньому ринку більше 20%, і якщо цей обсяг імпорту протягом останнього 12-місячного періоду перевищить граничний обсяг всіх первинних реєстрацій легкових авто за цей період, і якщо при цьому наноситься значна шкода національній промисловості.
Повідомляється, що у 2015 році імпорт авто по коду УКТ ЗЕД 8703 з ЄС становив 38,9 тис. одиниць, а за 9 місяців поточного року - 30,6 тис. одиниць.
«Таким чином, якщо у вересні 2017 року, наприклад, кількість імпортованих в Україну легкових автомобілів досягне 45 тис. одиниць, і при цьому будуть дотримані інші вимоги, після консультацій з ЄС Україна матиме можливість підняти ставку ввізного мита до 10% виключно на період до кінця 2017 року. При цьому, оскільки відповідно до графіка України ставка ввізного мита на легкові авто (нові, з обсягом двигуна 1 500 см3 - 2 200 см3) походженням з ЄС в 2017 році становитиме 8,2%, спеціальне мито не може перевищувати 1,8%», - сказано в повідомленні.
Механізм вжиття спеціальних заходів може бути застосований протягом 2-15 років дії угоди про асоціацію між Україною і ЄС. Повноваження про прийняття рішень щодо вжиття таких заходів покладають на Міжвідомчу комісію з міжнародної торгівлі.
Як повідомлялося раніше, з 13 квітня строком на три роки уряд ввів спеціальні мита на імпорт в країну нових легкових автомобілів з бензиновими двигунами об'ємом 1000-1500 см3 в обсязі 6,46% і 1500-2200 см3 - 12,95% незалежно від країни походження та експорту.