Минулого тижня в Києві відбувся японсько-український семінар з питань енергетики. Це вже друга зустріч фахівців, організована Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, Японським центром вугільної енергетики (JCOAL) та Японським інститутом енергетичної економіки (IEEJ).
Під час заходу міністру енергетики та вугільної промисловості України Володимира Демчишину вручили так званий «майстер-план» (стратегічний план реформування енергетичної галузі України), розроблений IEEJ. Міненерговугілля України і Міністерство економіки, торгівлі і промисловості Японії (METI) підписали Спільну заяву про співпрацю в галузі енергетики, в якій визначено ключові стратегічні вектори співробітництва між двома відомствами.
Віце-міністр з питань економіки, торгівлі і промисловості Японії Шигеки Іваї повідомив, що «майстер-план» розвитку української енергетики до 2035 р., розроблений японською стороною, передбачає, зокрема, підвищення ефективності роботи вугільних ТЕС. Пріоритет теплової генерації відданий не випадково. 80% станцій виробили свій ресурс. За оцінкою української сторони, на реконструкцію і технічне переоснащення ТЕС необхідно $2,7 млрд. Одним із стратегічних напрямків є реконструкція та модернізація електричних і теплових мереж, підвищення енергоефективності.
Для реалізації пілотних проектів на ТЕС за гранти Японії сторони мали підписати меморандум. Планувалося, що в нього включать Трипільську і Бурштинську теплоелектростанції. Але на сьогодні мова йде чомусь тільки про один об'єкт – Трипільську ТЕС. Причини виключення з програми Бурштинської ТЕС Володимир Демчишин не уточнив, натомість повідомивши, що JCOAL в жовтні-листопаді 2015 р. планує провести технічний аудит Зміївської ТЕС (ПАТ «Центренерго»).
Зазначимо, що фахівці JCOAL вже провели технічний аудит Бурштинської станції. На першому японсько-українському семінарі на початку лютого 2015 року віце-міністр з питань економіки, торгівлі і промисловості Японії Шигеки Іваї заявляв, що Японія пропонує свої послуги і фінансування для модернізації Трипільської та Бурштинської ТЕС.
«Це дасть 10% економії вартості енергії і зменшить залежність України від імпорту палива», – сказав він тоді. Японські експерти дивуються. Станції вибирала японська сторона. Виконана та профінансована величезна робота з аудиту обладнання на Бурштинській ТЕС. Запропоновано технічні рішення щодо її переобладнання. Але в підсумку українське міністерство не включило приватну електростанцію в меморандум і закрило їй можливість брати участь у проекті.
Бурштинська ТЕС працює в паралельному режимі з європейською енергосистемою і є обличчям української енергетики для Європи. Швидше за все, приватну Бурштинську ТЕС вирішили замінити на державну Зміївську. Але аудит останньої займе близько півроку і закінчиться в середині 2016 р. Не факт, що за цей час партнери з Японії не передумають передавати своє обладнання. Замість двох оновлених блоків країна гарантовано отримає тільки один через позицію Міненерговугілля. Нагадаємо, що 25% Бурштинської ТЕС належить державі, яка бере участь в управлінні компанією і отримує дивіденди при прибутковій роботі ТЕС. До того ж, «Центренерго» разом з Трипільською ТЕС найближчим часом буде приватизовано. З урахуванням терміну підписання контракту, виготовлення і доставки японського обладнання, його отримає вже приватна компанія.