Погіршення ситуації на світовому ринку змусило уряд України знизити прогноз доходів держбюджету в 2013-2014 роках на 5-14,5 млрд грн, порівняно з вереснем 2011 року.
Про це пише газета «Коммерсанть-Украина».
Як зазначає видання, відповідний проект постанови Кабміну розглянуть на наступному засіданні Кабміну.
«Це не те питання, яке вимагає поспіху», - заявив міністр фінансів Валерій Хорошковський.
Порівняно з попередніми прогнозами основні макроекономічні показники залишилися такими ж: зростання ВВП в наступні два роки - на рівні 4,5% і 4,2%, а інфляція - 5,9% і 5%.
Істотної корекції в Мінфіні зазнали очікувані доходи державного бюджету. Їх план на 2013 рік зменшено на 4,9 млрд грн, до 352 млрд 200 млн грн, на 2014 рік - на 14,5 млрд грн, до 353 млрд 100 млн грн. У результаті зростання доходів 2014 року становитиме 900 млн грн, або 0,25%, що відповідає статистичній похибці. У Мінфіні вважають, що такі скромні прогнози створять «запас міцності» і «дозволять протистояти зовнішнім викликам у разі нестабільного розвитку світової економіки». Таке скорочення податкових платежів Хорошковський пояснив тим, що «розглядається песимістичний варіант».
Відповідно, реальні доходи можуть бути більшими.
Практично повна відсутність зростання податкових платежів буде обумовлено зниженням їх сплати. Якщо в 2013 році ставка податку на прибуток скоротиться всього на 1 п. п., завдяки чому підприємства заощадять 4,7 млрд грн, то в 2014 році відбудеться зниження на 3 п. п. і податку на прибуток (до 16%), і ПДВ (до 17%). Це позбавить держбюджет 34,7 млрд грн.
Вересневі розрахунки були не такими провальними, зазначає видання.
«Зростання економіки, на який розраховують в уряді, має перекрити частину недоотримання. Але показаний рівень недобору не має економічного обґрунтування», - вважає економіст Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Молдован.
«Зниження доходів ми вираховували арифметично. Але розраховуємо, що такого падіння не буде завдяки зростанню економіки, а також виходу з тіні того бізнесу, для якого ставка податку в 17% прийнятна», – зазначає президент Академії фінансового управління Тетяна Єфименко.
Порівняно з попередніми розрахунками Мінфін також знизив очікувані надходження від податку на доходи фізосіб і акцизу. У цих умовах у відомстві будуть змушені стримувати витрати і скоротити дефіцит бюджету до 0,8-1% ВВП. Відповідно, в наступному році уряд візьме в борг 82 млрд грн, а не 101 млрд 700 млн грн, а в 2014 році - 94,3 млрд грн замість 127 млрд 100 млн грн. Це дозволить припинити нарощування держборгу, оскільки дефіцит бюджету в 2013-2014 роках розміром 13-18 млрд грн буде перекритий 10-15 млрд грн надходжень від приватизації.
Директор економічних програм Центру ім. Разумкова Василь Юрчишин каже, що з вересня ситуація змінилася, і зростання економіки в 4,5% виглядає оптимістично, хоча в уряді продовжують називати ці розрахунки консервативними.
«Набагато простіше управляти бюджетом в ручному режимі», - зазначив Юрчишин.
Але навіть на загальному тлі скорочення податкових ставок доходи бюджету можна збільшити шляхом скасування низки податкових пільг, а також більш диференційованого скорочення ставок податку на прибуток і ПДВ.
«Я порадив би скорочувати ставку податку на прибуток тільки для тих підприємств, які інвестують отриманий прибуток у розвиток. В Європі середня ставка для таких компаній - 12%, для інших - 25-35%», - пояснює він.
Як відзначають експерти, уряд дає зрозуміти, що значного зростання соціальних виплат, а також капітального фінансування, в найближчі роки не відбудеться. У 2014 році соціальні видатки бюджету збільшаться всього на 3,5%. І єдиним способом забезпечити зростання економіки є інвестиції з боку підприємств.