Мінфін запропонував 8 альтернативних варіантів заміни російського газу

12:43, 4 липня 2014

Міністерством фінансів України спільно із профільними міністерствами та відомствами розробило 8 альтернативних варіантів заміщення імпортованого природного газу іншими видами палива та енергії.

Кожен із запропонованих напрямів може бути розвинуто за умови його доцільності застосування в конкретному регіоні України. Пріоритетними мають бути проекти, спрямовані на заміщення імпортованого природного газу, а не модернізацію газового обладнання. Експерти підкреслюють, що всі вони мають як переваги, так і недоліки.

На думку президента Асоціації «Енергоефективні міста України» Володимира Гаразди, у запропонованому переліку альтернатив бракує основного пункту – енергозбереження.

«Те, що перейнялися проблемою заміни російського газу – це дуже добре. Водночас, заміщення газу, наприклад, вугіллям – це дуже шкідливо для навколишнього середовища, - каже він. – Якщо зайнятися енергозбереженням, особливо в житловому фонді, це буде значно ефективніший крок. Існують дослідження, згідно з якими утеплення будинків може дозволити нам повністю відмовитися від російського газу. Можна зекономити приблизно 19 млрд «кубів» газу. Утеплення будинків обійдеться приблизно у $100 млрд. Результатом утеплення буде не лише економія, а й подорожчання житлового фонду. Окрім того, ми отримаємо красиві міста – пофарбовані у різні кольори будинки».

Варіанти, запропоновані Мінфіном:

1. Біопаливо. Пропонується перевести котли на опалення біологічно-активними видами палива. Може використовуватись в населених пунктах, де проживає не більше 20 тис. жителів.

Плюс: покращення розвитку інфраструктури через необхідність створення складів та мереж. Для створення сировинної бази можуть використовуватися малопридатні землі

Мінус:  обмежене коло споживачів.

2. Синтез-газ (горючий газ)  - газ, отриманий внаслідок газифікації вугілля. Для його видобутку використовуються залишки вугілля власного виробництва.  Застосування газу можливе як локальне, так і глобальне.

Плюс: зменшення викидів вуглекислого газу в повітря.

3. Збільшення власного видобутку палива способом глибинного буріння.

В центральній частині Дніпрово-Донецької западини у минулі роки було відкрито 43 газоконденсатних нафтогазових родовищ на глибинах більше 5 км.

Плюс: власний газ.

Мінус : відсутність економічних стимулів для видобутку газу через його високу собівартість.

4. Водовугільне паливо - рідке паливо, яке отримують шляхом змішування подрібненого вугілля, води та пластифікатору.

Плюс: безвідходне виробництво, зниження собівартості теплоенергії на 50%.

Мінус: реалізація проекту потребує виділення додаткової території.

5. Використання електроенергії в нічний час для акумуляції тепла  - автономні системи опалення будівель на базі теплоакумуляторів – генератор та акумулятор тепла в системі опалення та гарячого водопостачання із примусовою циркуляцією теплоносія для приміщень.

Плюс: термін реалізації проекту - 25 робочих днів, а його окупність – 3-4 роки, при цьому гарантована експлуатація становить 30 років. Обладнання легко адаптується у діючу систему опалення.

Мінус: додаткові витрати для встановлення другого лічильника.

6. LNG термінал - морський термінал з приймання скрапленого газу. Проект терміналу з отримання зрідженого газу перебуває в стані будівництва. Термінал знаходиться на узбережжі Чорного моря поблизу міста Южне.

Плюс: економія коштів.

Мінус: для відведення земельних ділянок під об'єкти проекту необхідно вирішити політичні питання з Туреччиною для транзиту через протоку Босфор.

7. Синтез-газ SG - газ для хімічної промисловості, отриманий внаслідок газифікації (конверсії) вугілля.

Плюс:  Для видобутку використовується рядове вугілля власного видобутку. Собівартість виробництва синтез-газу з вугілля удвічі дешевше, ніж із природного газу.

Мінус: (умовний) використання лише для промисловості.

8. Синтетичний природний газ SNG – це аналог природного газу, отриманий внаслідок газифікації (конверсії) вугілля за технологією газифікації порошкоподібного вугілля сухим методом. В світі діють 85 таких газогенераторних установок. 

Плюс: реалізація такого варіанту передбачає зменшення використання імпортованого природного газу на 2 млрд. м. куб.

Мінус: на сьогодні сертифікація установок з газифікації в Україні відсутня.