Мінікультури спростувало інформацію про плани перетворення мистецьких шкіл на гуртки

11:11, 3 лютого 2017

Міністерство культури спростувало інформацію про плани перетворити мистецькі школи України на гуртки. Про це йдеться на сайті міністерства.

У заяві наголошується, що занепокоєння щодо подальшої долі мистецьких шкіл, збурене неправдивою інформацією, яка поширюється окремими громадськими діячами, не є виправданим. Інформація щодо планів міністерства перетворити мистецькі школи на гуртки, що призведе до знищення в них ланки початкової професійної мистецької освіти і до закриття шкіл названа неправдивою.

«Міністерство культури планомірно і системно захищає інтереси культурно-мистецької освіти... Провадиться робота щодо визначення змісту вищої освіти за спеціальностями галузі культури і мистецтва для забезпечення нерозривності ланок мистецької освіти та зв’язків з професійною сферою. Культурно-мистецька освіта включена до проекту пріоритетних напрямів діяльності Кабінету міністрів України на 2017-2020 роки», - йдеться у заяві.

«Міністерством було розроблено норми щодо мистецької освіти та ініційовано їх включення до проекту Закону України «Про освіту». Такі норми вже прийняті в першому читанні і визначають мистецьку освіту як спеціалізований вид освіти, який має особливі умови реалізації, встановлює пов’язаність між собою її ланок, взаємозалежність рівнів і наступність її здобуття в процесі підготовки професійних митців», - наголошують у міністерстві.

Окрім цього, міністерство культури шукає і пропонує ті механізми, які дали б можливість зберегти систему мистецьких шкіл, а також збільшити кількість громадян України, які здобувають початкову мистецьку освіту.

Також на сайті Мінкульту йдеться про заходи, які у відомстрі пропонують вжити для реформування мистецьких шкіл.

Перше, міністерство культури пропонує затвердити мінімальні стандарти забезпечення послугами мистецької освіти. Стандарти – не тільки відповідь на питання де мають бути мистецькі школи, але й питання, якими вони мають бути: обов’язково пропонувати обидва типи початкової мистецької освіти – початкову професійну освіту для тих, хто збирається вступати до мистецьких освітніх закладів вищого рівня, та загальномистецьку підготовку для тих, хто просто прагне розвиватися.

Друге, не відповідає дійсності поширювана неправдива інформація про скасування типових навчальних планів та перетворення шкіл на гуртки, що призведе до зникнення початкової професійної ланки мистецької освіти. Типові навчальні плани не будуть скасовані міністерством культури доки остання мистецька школа не перейде на нові форми організації освітнього процесу – освітні програми.

Третє. Поширюється неправдива інформація, що віднесення в законопроекті «Про освіту» позашкільної освіти до неформальної призведе до припинення фінансування мистецьких шкіл як закладів, які надають необов’язкову освіту, і переведе їх діяльність на засади самоокупності.

Наразі частиною 2 статті 20 проекту Закону України «Про освіту», прийнятого Верховною Радою України в першому читанні, передбачено, що мистецька освіта (у тому числі і початкова) може здійснюватися в системі формальної, неформальної та інформальної освіти. Представниками Мінкультури, які входять до робочої групи з доопрацювання законопроекту, пропонують внести до нього норми, які передбачали б видання документів про початкову мистецьку освіту навіть неформальну.

Четверте. Чому узагальнюючою назвою закладів початкової мистецької освіти доцільніше визначити «мистецькі школи»:

По-перше, більш коротка назва дозволить включити цей тип закладів окремо від інших закладів позашкільної освіти до фінансового законодавства.

По-друге, Міністерством запропоновано в прикінцевих положеннях законопроекту «Про освіту» внести зміни до статті 15 Закону України «Про позашкільну освіту», якими передбачити одним з напрямків позашкільної освіти «мистецько-освітній», який буде окремим від художньо-естетичного напряму. У результаті, при затвердженні дефініцій «мистецька школа» та «мистецько-освітній напрям позашкільної освіти» школи сфери культури будуть визначатися як окрема від позашкільних закладів МОН система, що зможе підкреслити її унікальність.

По-третє, назва «початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад» не містить у своїй назві ключове слово «школа», а термін «школа естетичного виховання» не містить в собі спеціального статусу таких шкіл. Тому термін «мистецька школа» буде терміном, який визначає заклади, що надають початкову мистецьку освіту і належать до спеціалізованих закладів мистецької освіти.

«Насамкінець повідомляємо, що для отримання об’єктивної інформації з регіонів щодо розвитку процесів децентралізації та з метою вироблення ефективних механізмів державної культурної політики в сфері мистецької освіти Мінкультури здійснило реформування консультативно-дорадчих органів з питань культурно-мистецької освіти шляхом утворення Ради з питань культурно-мистецької освіти Міністерства культури України. До цієї Ради входять представники всіх ланок галузевої освіти, у тому числі, 4 регіональних представника мистецьких шкіл», - говорять у Мінкульті.