Міні-майдан на Львівщині: Лисинецька громада проти об'єднання з Пустомитами

Свій міні-майдан щодо територіальної реформи зібрали в селі неподалік Львова

19:14, 18 липня 2016

Люди хочуть пояснень, що буде із надходженнями до місцевих бюджетів, як їх ділитимуть? Що буде з комунальною власністю і як її переоформлюватимуть? Наразі ж велике об'єднання територіальних громад продукує більше запитань аніж відповідей.

У неділю по обіді громада Лисинич збирається на слухання щодо об'єднання територіальних громад. Народний дім на замку.  Голова і його заступники у відпустці. Схоже, влада не була готова до відкритих дискусій щодо цього питання.

«Дуже прикро, що сільська влада займає пасивну позицію не говорить з нами не спілкується і тому ми змушені самі якось організовуватися», – каже родом із с.Лисиничі Віра Чайка.

Люди побоюються, що їх більший сусід після об'єднання залишить собі всі гроші. Депутати з району визнають, така імовірність існує.

«Тут не буде ніяких змін. Тому, що вони взагалі втратять свої фінанси. Фактично. На районному рівні зараз і так рішають з землею і нема там, щоб було це досконало», – розповідає депутат Пустомитівської районної ради Андрій Брегін.

Якщо – це добровільне об'єднання, то воно має бути добровільним, а не з-під палиці, побоюються люди. У кожного є свої справи: довідки, лікарні, дитсадки. Територіальний центр у Пустомитах – це ще й географічно віддалено.

«Закон не передбачає що це заборонено. Тобто цілком імовірно що громади можуть об'єднатися в межах району. Але це суперечить ряду нормативних документів», – говорить експерт з питань децентралізації Андріан Фітьо.

Зокрема, у постанові кабінету міністрів, яка регламентує межі територіальної громади.  Це не більше 20 кілометрів. До імовірного терцентру Пустомит щонайменше 30 кілометрів від Лисинич. Процес добровільного об’єднання територіальних громад, який контролює  Мінрегіонбуд через структури в облдержадміністраціях, є заплутаним і непрозорим, визнають експерти. Та посадовці запевняють, реформа вже дає перші плоди.

«На сьогоднішній день проект перспективного плану передабачає 95 об'єднаних ТГ на території області. 16 громад зареєстровані, і з яких 15 вже працюють. Тобто з 1 січня на парямих бюджетних відносинах з міністерством фінансів отримають відповідне фінансування», – додає заступник голови Львівської ОДА Ростислав Замлинський. 

Тим часом ініціативна громада Лисинич наполягає, об'єднанню з Пустомитами не бути.  Принаймні допоки їм не пояснять, що від цього будуть мати вони.