Прем'єр-міністр Олексій Гончарук доручив міністерству фінансів не проводити низку видатків до кінця року. Йдеться про так звані незахищені видатки – видатки розвитку, на ремонт та будівництво. У такий спосіб уряд намагається призупинити непланові «перекидування» коштів, які відбуваються щороку наприкінці грудня.
«Забезпечити тимчасове, до кінця року, припинення проведення Казначейством платежів та реєстрації бюджетних зобов'язань за видатками та надання кредитів загального фонду держбюджету (крім захищених видатків бюджету)», – йдеться в урядовому документі, який оприлюднила «Економічна правда». Повідомляється, що така економія дозволить бюджету вийти на запланований обсяг дефіциту.
Згодом міністерство фінансів України повідомило, що частину видатків за грудень 2019 року фінансуватимуть після аналізу їхньої пріоритетності. Така ситуація пов’язана із міцним курсом гривні цього року. Згідно з повідомленням прес-служби, так звані захищені статті бюджету — виплату зарплат, пенсій та соціальних платежів — профінансують у повному обсязі.
«Решта платежів, які були зареєстровані вже в грудні, будуть проведені після аналізу їх пріоритетності разом з розпорядниками бюджетних коштів з огляду на невиконання доходів Державного бюджету протягом 11 місяців 2019 року внаслідок міцнішого, ніж враховано в Державному бюджеті, обмінного курсу гривні, повільнішого зростання імпорту та падіння виробництва тютюнових виробів», — повідомили у Мінфіні.
Як повідомила міністерка фінансів України Оксана Маркарова, призупинення фінансування незахищених статей бюджету у грудні 2019 року пов'язане з тим, що деякі державні органи наприкінці року просять про «перекидування» коштів з одних програм на інші. Всі важливі видатки держава профінансує у повному обсязі.
«До кінця року залишилось вісім (робочих, - ред.) днів. Теоретично, станом на сьогодні більшість важливих видатків вже давно мали подати до казначейства та на них мало бути відкрите асигнування, що насправді більшість відповідальних розпорядників і зробила. Але, як відомо щороку саме друга половина грудня — це час спроб безлічі «перекидок» з програми на програму, запитів щодо термінових авансів, подачі хоч якихось документів в казну і решта «освоювань коштів» та проведення каси, на які чомусь не вистачило 11 з половиною місяців року», — заявила Маркарова.
Вона зазначила, що наразі Мінфін намагається призупинити такі непланові перетікання коштів, тому ухвалив рішення призупинити фінансування всіх незахищених статей видатків. Відповідне рішення пов’язане ще й з тим, що бюджет України недовиконаний за доходами через міцний курс гривні.
Водночас, міністерка додала, що всі захищені статті видатків, такі як виплата зарплат, пенсій, субсидій, фінансування будівництва «Охмадиту», видатки на оборону тощо, профінансують у повному обсязі.
До слова, за січень-жовтень 2019 року до державного бюджету України не надійшло 47,17 мілрд грн доходів, які були заплановані у бюджеті.