Міністр агрополітики пропонує в уряді запуск ринку землі через продаж права оренди

15:32, 22 квітня 2017

Першим етапом запуску ринку землі має стати запуск продажу прав оренди на земельні ділянки для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), Про це в ефірі «5 каналу» в п'ятницю ввечері, 21 квітня, заявив міністр аграрної політики і продовольства Тарас Кутовий.

«Моя позиція така: на нинішньому етапі ми можемо говорити виключно про продаж прав оренди на землю і банківську заставу прав оренди, щоб під ці права можна було залучати додаткові інвестиції аграріям у бізнесі. Права власності на землю залишаться у селян і ці права не будуть предметом господарських відносин», - сказав Кутовий.

За його словами, він озвучить свою позицію в уряді, але позиція Кабінету Міністрів стане відомою після того, коли всі міністри визначаться зі своєю думкою з цього питання. «Я думаю, що цю позицію я зможу обстояти в парламенті, оскільки вона не зачіпає насущних інтересів, приносить додаткові інвестиції в галузь, створює ціноутворення, робить ринок більш динамічним і прозорим», - сказав міністр.

Тарас Кутовий уточнив, що права оренди великими компаніями (2-3 тис. га) вже давно в Україні продаються разом із корпоративними правами, а фермер, який хотів би придбати права оренди на 15 га, цього зробити не може, оскільки для цього йому потрібно створювати ТОВ, отримувати корпоративні права, вести бухгалтерію. «...сьогодні великі компанії мають право торгувати договорами оренди, а дрібні фермери залишаються усунутими», - додав міністр.

Він вважає, що парламент, найімовірінше, не підтримає ідею з можливістю продажу землі до 200 га фізособам-українцям. Імовірність підтримки законопроекту про продаж прав оренди більш висока. Тарас Кутовий також додав, що запуск ринку через продаж дозволу 200 га фізособам навряд чи зможе принести великі інвестиції в АПК, тоді як емфітевзис дасть змогу і дрібним та великим виробникам використовувати право оренди як банківську заставу. При цьому фактично люди залишатимуться власниками паїв, а здаючи їх в довгострокову оренду, зможуть отримати солідну суму, яка відповідатиме вартості продажу землі у разі скасування мораторію.

Як повідомлялося, меморандум про співпрацю України з Міжнародним валютним фондом за програмою розширеного фінансування передбачає ухвалення закону про обіг земель сільськогосподарського призначення. Кабінет Міністрів спочатку очікував його ухвалення до кінця грудня 2016 року. Замість цього Верховна Рада наприкінці жовтня 2016 року продовжила мораторій на продаж земель сільгосппризначення, запроваджений у 2002 році, до 2018 року.

Міністр фінансів Олександр Данилюк очікує підготовку законодавчої бази для здійснення земельної реформи до кінця травня 2017 року. Водночас 55 народних депутатів направили звернення в Конституційний Суд щодо скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення. Вони розраховують, що рішення суду може бути ухвалено восени.

Як відомо, мораторій на продаж земель сільгосппризначення діє в Україні з 1 січня 2002 року.