Міністр юстиції анонсував створення «приватних» судів в Україні

Йдеться про недержавні суди – третейські чи арбітражні

22:48, 16 грудня 2019

Міністр юстиції Денис Малюська анонсував створення в Україні так званих «приватних» судів – третейських та арбітражів.

«Вони й зараз є, однак усі вони функціонують далеко від того стану, яким би можна було пишатися чи який би серйозно впливав на інвестиційний клімат», – сказав в інтерв’ю 24 каналу міністр.

Він каже, що у третейських – недержавних – судів в Україні наразі майже немає права розглядати серйозні справи, тому до них мало звертаються. За його словами, арбітражі також мають недоліки, і Мін'юст готовий допомогти у створенні арбітражу європейського рівня, а вже незабаром розпочнуться переговори з іноземними арбітрами.

«Ми вже опрацьовуємо точкові зміни в законодавстві, які змогли б дозволити вже у наступному році відкрити такий авторитетний арбітраж. Як тільки ми продемонструємо ринку, що у нас працюють незалежні і фахові арбітри, які не беруть хабарів, – це радикально змінить ситуацію щодо найважливіших і гучних справ, які розглядаються зараз в Україні. З'явиться конкуренція з державними судами. Це природно призведе до зменшення рівня корупції й до поліпшення інвестиційного клімату», – говорить Малюська.

Додамо, що арбітражний суд у деяких країнах передбачає спеціалізовані судові органи, що розглядають комерційні спори між суб’єктами господарювання, а в інших означає те ж саме, що і третейський суд. У Німеччині, Франції, Бельгії, Австрії, кантонах Швейцарії Цюрих, Берн, Ааргау і Санкт-Галлен тощо такі суди діють під назвою комерційних або ж торгових. В Україні раніше арбітражними судами називали нинішні господарські суди. Зараз в Україні функціонують два арбітражі – Міжнародний комерційний арбітражний суд при Торгово-промисловій палаті України та Морська арбітражна комісія при Торгово-промисловій палаті України.

Третейський суд – недержавний незалежний орган, що утворюється за угодою або відповідним рішенням зацікавлених фізичних та/або юридичних осіб. Суть третейського судочинства полягає у тому, що сторони довіряють вирішення спору та ухвалення рішення третій особі, а не уповноваженому державою органу. Хоча третейські суди і не входять до складу судової системи України, їхні рішення мають юридичну силу. Як пише Українська арбітражна асоціація, в Україні зареєстровано більше 500 третейських судів.