Міністр юстиції допоміг нівелювати основний доказ у справі Миколи Мартиненка, – ЗМІ

Обидва політики є представниками однієї політсили — «Народного фронту»

15:03, 11 грудня 2018

Мін'юст видав наказ, який допоміг колишньому народному депутату від «Народного фронту» Миколі Мартиненку нівелювати ключові економічні експертизи у справі про розкрадання 695 млн грн з державних підприємств. Про це йдеться у розслідуванні програми «Наші гроші з Денисом Бігусом».

Журналісти з'ясували, що під час завершення досудового розслідування Національного антикорупційного бюро у справах про розкрадання на державних підприємствах «Енергоатом» і «Східний гірничо-збагачувальний комбінат», де основним обвинуваченим є Микола Мартиненко, Мін’юст змінив порядок рецензування судових експертиз.

За три дні після появи наказу, підписаного керівником міністерства юстиції, представником «Народного фронту» Павлом Петренком, адвокати Мартиненка, який теж є представником «Народного фронту» попросили Мін’юст ініціювати перевірку експертиз.

Міністерство погодилося, згодом рецензування київських експертів доручили експертам з Дніпра. При чому, а тим, у яких найчастіше замовляли свої власні експертизи захисники обвинувачених у справі Мартиненка (деякі з фігурантів провадження тривалий час працювали у Дніпропетровську).

Згідно з висновками експертів Дніпропетровського інституту судових експертиз, розкрадання на державних підприємствах не виявили, а урановий концентрат для «СхідГЗК» та обладнання для «Енергоатому» купували за ринковими цінами.

Нині ці висновки загрожують головному доказу у справі, на підставі якого затримали фігурантів, а кримінальне провадження направили до суду.

Директор Київського інституту судових експертиз Олександр Рувін підтвердив, що економічні експертизи у «справі Мартиненка» – єдині експертизи його інституту, які були прорецензовані за дорученням Мін’юсту з часу появи наказу Петренка (у грудні 2017 року).

«Тож схоже, що наказом Міністерства Павла Петренка скористався тільки його впливовий однопартієць», – наголошують розслідувачі програми «Наші гроші».

Коментарів Павла Петренка щодо ситуації наразі немає.

Оновлено. Додано інформацію. Після публікації розслідування у Міністерстві юстиції назвали брехнею інформацію про зміни рецензування судових експертиз з метою нібито нівелювання основного доказу НАБУ у «справі Мартиненка».

«Процес рецензування запроваджено виключно для удосконалення професійної майстерності судових експертів. Він жодним чином не підміняє собою висновок експерта, як спеціальний спосіб доказування у справі», – процитувала прес-служба слова заступниці міністра юстиції Світлани Глущенко.

Як відомо, 20 квітня 2017 року НАБУ затримало екс-нардепа Мартиненка у справі отримання відкатів за контрактами «Енергоатому» на свою панамську компанію з рахунками в Швейцарії. 28 грудня НАБУ відкрило два кримінальні провадження проти Мартиненка.

Перша стосується отримання хабарів на суму 30 мільйонів франків при закупівлі НАЕК «Енергоатом» обладнання у чеського акціонерного товариства Skoda JS. Крім того, стало відомо і про слідство в цій самій справі щодо Мартиненка в Чехії. Друга справа стосується фактів системних порушень під час закупівлі уранового концентрату для потреб ядерної галузі.

Згодом Мартиненко вийшов на волю.

19 листопада 2018 року відбулось судове засідання у справі Мартиненка та ще п’ятьох осіб, під час якого обвинувачення долучало докази. Як тоді повідомляли антикорупційні активісти, загальний обсяг зібраних НАБУ і САП матеріалів становить 207 томів.

Він відкидає усі звинувачення і називає їх нісенітницею та маніпуляцією.