Мінкульт не має погоджувати робіт у пам’ятках без місцевої влади, – експерт

15:25, 18 лютого 2013

Міністерство культури не повинно погоджувати проведення робіт у пам’ятках архітектури Львова, якщо на це відсутні погодження міської чи обласної влади. «Вони банально менше знають про Львів», – вважає голова Львівської обласної організації Українського товариства охорони пам'яток історії та культури Андрій Салюк.

Про це він сказав 18 лютого на прес-конференції, коментуючи ситуацію зі станом пам’яток у місті.

Він зауважив, що юрист однієї з фірм, що проводила реконструкцію у пам’ятці, заявив йому: «Я маю законне право узаконити це незаконне будівництво».

«Допоки в нас таке право буде існувати – всі забудовники будуть поводитися вільно. Заплативши 1 500 грн штрафу вони узаконюють такі роботи, адже знають, що їм це зійде з рук. І відчувають безкарність. Зараз це гасло несумлінних інвесторів… Інвестори також дійсно шукають шляхи погодження. Не зважають на чинне законодавство, а воно передбачає, якщо це пам’ятка національного значення, то треба отримати погодження у міста, області і тоді затвердити реставраційне завдання і проект реставрації в Міністерстві культури», – сказав Салюк.

Він наголосив, що, на жаль, інвестори йдуть іншим шляхом: «Не погодили в міському чи обласному управлінні (що опікуються історико-культурною спадщиною, – ред.) – поїхали в Київ і там якимось чином полагодимо. Це категорично неправильно!».

Як інформував ZAXID.NET, у Львові в низці пам’яток, розташованих у зоні ЮНЕСКО, проходять роботи, які, за словами керівника управління охорони історичного середовища Львівської міської ради Лілії Онищенко, незаконні, оскільки щонайменше не отримували погодження у мерії. Наприклад, йдеться про облаштування ресторану в цокольному поверсі музею «Арсенал», на яке інвестор отримав дозвіл у Міністерстві культури, роботи кав’ярні «Вежа крамарів» на пр. Свободи тощо.

Згодом вона повідомила, що ТзОВ «Галицька кнайпа» отримало погодження від управління охорони культурної спадщини Львівської ОДА та Міністерства культури України на пристосування підвальних приміщень музею «Арсенал» на вул. Підвальній, 5 для розташування інтерактивного музейно-виставкового ресторанного комплексу. Лілія Онищенко розповіла, що до міського управління охорони історичного середовища жодних документів на погодження не надходило. Водночас вона наголосила, що ресторан передбачає витяжку  і вентиляцію, а відповідно – серйозне втручання в об’єкт.