Мінкульт Росії визнав недоцільним увічнення пам'яті жертв кривавого сталінського терору

20:40, 29 червня 2014

Така позиція відомства була викладена Раді при президенті РФ з розвитку громадянського суспільства і прав людини (РПЛ) у листі першого заступника міністра культури Росії Володимира Аристархова.

Про це повідомляється на офіційному сайті Ради з прав людини Росії.

Обговорення федеральної цільової програми на 2014 - 2018 роки «Про увічнення пам'яті жертв політичних репресій», яка передбачала забезпечення доступу в архіви, підтримку музеїв історії репресій, а також соціальну підтримку жертв репресій, відбулося 25 червня на спільному засіданні Ради при президенті РФ з розвитку громадянського суспільства і прав людини і Ради при президенті РФ з культури і мистецтва.

У висновку міністерства культури РФ, яке представила рада, йдеться не тільки про реакцію цього відомства, якому лише запропонували оцінити можливість реалізації програми, а й експертні думки міністерства фінансів і навіть міністерства комунікацій і зв'язку.

Зокрема, у Мінфіні РФ стверджують, що не бачать «підстав для прийняття і реалізації нових федеральних цільових програм», а на думку Мінкомзв'язку, заявленій тематиці «вже приділяється достатня увага відповідними відомствами і структурами громадянського суспільства», а реалізація проекту «може спричинити зайвий формалізм і невиправдані бюджетні витрати».

За висновком низки відомств, серед яких згаданий вже Мінфін, міністерство економічного розвитку і міністерство регіонів, розробка окремої федерально-цільової програми на даний момент визнана недоцільною, так як «цілі та завдання програми досягаються і включені вже в існуючі державні програми, в тому числі до Державної програми «Розвиток культури і туризму» на 2013 - 2020 роки».

Така позиція влади здається цілеспрямованою та комплексною і ставить під загрозу багато меморіальних проектів.

Наприклад, в Пермському краї під загрозою закриття опинився Меморіальний музей історії політичних репресій «Пермь-36», який є відомим пам'ятником жертв ГУЛАГу. Фінансова підтримка з боку влади припинилася з травня цього року, у зв'язку з чим в музеї відключено електрику і не проводяться екскурсії.

Також був істотно урізаний бюджет міжнародному цивільному форуму «Пилорама», щорічно проходив на території села Кучіно, де раніше і розташовувався один з найбільших в СРСР табір для політичних в'язнів «Пермь-36».

Як написав у своєму блозі журналіст Сергій Пархоменко, «професор Венеціанського університету Мединський (міністр культури РФ Володимир Мединський) розвіяв ще один «міф про Росію». Це був міф про те, що в Росії були невинно загублені мільйони людей: їх розстрілювали і перетворювали на табірний пил з політичних мотивів».