Мінкультури презентувало проект концепції створення Українського інституту

16:41, 11 червня 2015

Міністерство культури презентувало проект концепції створення Українського інституту (Інституту Тараса Шевченка).

У презентації взяли участь віце-прем’єр-міністр – міністр культури України В’ячеслав Кириленко, представники культурних центрів країн ЄС, США та Канади в Україні, керівник Програми ЄС- Східного партнерства «Культура» Террі Сандел, директор Українського центру культурних досліджень Олександр Буценко та інші. 

Ініціатива мінкультури зі створення інституції для просування української культури за кордоном розроблена експертами Українського центру культурних досліджень. Сам проект пройшов громадське обговорення у березні-квітні, серію експертних круглих столів з представниками дипломатичних місій та очільниками культурних інституцій Великобританії, Італії, Німеччини, Польщі, Чехії та Франції.

«На рівні уряду буде створено необхідну робочу групу з тим, аби внести проект постанови уряду про створення Українського інституту - Інституту Тараса Шевченка. В наших планах ухвалення урядового рішення до кінця року. Це рішення не означає старт роботи інституту в повному обсязі, оскільки ми будемо формувати меню програм та інструментів фінансування», - сказав В’ячеслав Кириленко, назвавши такі теми «достатньо амбітними», але реалістичними. Він уточнив, що на початку створення інститут займатиметься 2-3 довгостроковими проектами та кількома проектами на коротку перспективу, зокрема, промоційного характеру.

Відповідно до концепції, Український інститут займатиметься організацією конкурсів на гранти для творчих проектів, які просувають українську культуру в світі, веденням навчальних та просвітницьких програм і курсів вивчення української мови, підтримкою наукових гуманітарних досліджень та заходів з проблематики культурного співробітництва.

Мінкультури вбачає потребу у створенні Українського інституту через брак інформації про Україну та українську культуру. Офіси інститутів презентуватимуть сучасне культурне життя, сприятимуть популяризації культурної спадщини, займатимуться організацією культурних подій та розширенням міжнародних культурних зв’язків на індивідуальному та інституційному рівнях. Українські інститути також сприятимуть забезпеченню культурних та освітніх потреб українських громад за кордоном та вивчення української мови.

Концепцією пропонується створення Українського інституту як неурядової організації, яка матиме мережеву структуру – керівні колегіальні та експерті дорадчі органи та осередки за кордоном. Пріоритетними країнами, де можуть бути відкриті перші офіси Українського інституту, визначено країни Центральної та Східної Європи, Євросоюз, Велику сімку та країни, де є численні українські громади.

 За словами заступника Міністра культури з питань європейської інтеграції Андрій Вітренко, до процесу створення Інститутів готові долучитися українські громади в різних країнах світу, зокрема, відповідні принципові домовленості досягнуті із Світовим конгресом українців.