До наказу Міністерства оборони України №337 внесені зміни, які дозволяють жінкам-військовослужбовцям призначатися на ті бойові посади, які пов’язані з більшим ризиком і відповідальністю у Збройних силах України, повідомив заступник начальника управління морально-психологічного забезпечення підготовки та застосування військ ЗСУ Віталій Голота.
«Є наказ МО № 337, який визначав перелік посад, які можуть обіймати жінки як військовослужбовці. У зв’язку з активним залученням жінок у нашому громадянському суспільстві і бажанням виконувати завдання саме на бойових посадах, він переглядався. Зараз вже підписані зміни до цього наказу МО, вони проходять державну реєстрацію в Міністерстві юстиції, і цей перелік буде значно розширений. Але тепер жінки можуть призначатись на ті посади, які пов’язані з більшим ризиком не тільки за їхнім бажанням, але є й такі моменти, коли вони на них будуть призначені наказом», – сказав він в інтерв’ю «Громадському радіо» у п’ятнийцю, 24 червня.
В той же час він наголосив, що борці за права жінок допускають «дуже велику помилку», вважаючи що застосування принципів трудового права має якесь відношення до військової служби. Відповідаючи на запитання про те, що служба за контрактом – це, фактично, найм, Голота сказав: «Це тільки гіпотетично. Військова служба має особливий статус як згідно Конституції, так і згідно законодавства України».
«Військовослужбовці-жінки користуються всіма пільгами, передбаченими законодавством з питань соціального захисту жінок, охорони материнства і дитинства. Але у разі настання особливого періоду (закон про мобілізацію і особливу підготовку) всі жінки, що мають дітей віком до 18 років, звільняються з військової служби, якщо не забажають її продовжити. Коли цей період почався, всі ті жінки, які забажали продовжувати службу, писали заяву, що вони до цього готові, тим самим заявляючи, що питання родини відходить на другий план», – розповів представник Міноборони.
За словами Віталія Голоти, зміни до згаданого наказу міністр оборони підписав 4 червня, 29 червня його опублікують. Згідно зі змінами, жінки тепер зможуть служити розвідницями, снайперками і командирами бойових машин.
Заступник міністра оборони Ігор Долгов на брифінгу в четвер, 23 червня, сказав, що більше третини тих, хто від початку 2016 року пішов у армію за контрактом, це жінки. Як повідомив Голота, 1 січня 2016 року на військову службу за контрактом вступило понад 1400 жінок. Цьому спонукало збільшення штатної чисельності, підняття грошового забезпечення. Також попри ті ризики, з якими пов’язана військова служба в цей час, жінки активно залучаються до лав ЗСУ.