Міністерство освіти і науки України планує на законодавчому рівні змінити правила створення та взаємодії із школою батьківських комітетів. Про це йдеться у роз’ясненні прес-служби МОН у зв’язку з поширенням низкою ЗМІ публікацій про нібито скасування Міністерством батьківських комітетів.
Зазначимо, що у четвер, 1 лютого, громадський активіст Віталій Фурманюк з посиланням на відповідь Міносвіти на його запит, повідомив, що голова Міносвіти Лілія Гриневич підписала наказ №1649, який скасовує діяльність батьківських комітетів у школах. Відповідний наказ був підписаний 21 грудня 2017 року.
«Передбачаю, що багато педагогів та батьків критикуватимуть Лілію Михайлівну за це рішення, але вона зробила важливий та сміливий крок у боротьбі з корупцією та порушеннями прав в закладах освіти. Саме рішеннями «батьківських комітетів» адміністрації закладів виправдовують збір неврахованих готівкових коштів, наймання охорони і навіть відрахування дітей із закладів», – написав Фурманюк у соцмережі Faebook.
На підтвердження своїх слів Фурманюк опублікував також відповіді на свій запит.
Фото Віталія Фурманюка
Натомість в Міносвіти уточнили, що не скасовували і не можуть скасувати батьківські комітети.
«МОН у межах своїх законних повноважень не мало і не має стосунку до створення чи не створення в закладах загальної середньої освіти органів батьківського самоврядування (батьківських комітетів)», – йдеться у повідомленні.
У відомстві пояснили, що накази, які втратили чинність (№ 440 та 205), були складовою «старого» законодавства та за своєю правовою природою мали рекомендаційний характер і не містили жодних загальнообов’язкових норм. До того ж, повноважень у Міносвіти на врегулювання питань діяльності (прав чи обов’язків) батьківського чи учнівського самоврядування немає.
«Закон України «Про освіту» однозначно визначає наявність органу батьківського самоврядування як одного з органів управління закладом. Враховуючи, що вказаний Закон є рамковим і стосується всіх складників освіти, необхідна імплементація його положень. Зокрема, у новому Законі «Про загальну середню освіту» буде деталізовано порядок створення органу батьківського самоврядування та його відносин і взаємодії зі школою та її засновником (місцевими органами самоврядування). Міністерство вже працює над написанням відповідного Закону та планує подати його на розгляд Верховної Ради цього року», – йдеться у повідомленні.
«Однак сьогодні рішення про створення батьківських та/або учнівських комітетів (як органів управління закладом) все ще приймає сам заклад на загальних зборах (конференції) трудового колективу. Через це наявність (відсутність) відповідних органів не залежить від бажання батьків або здобувачів освіти. Саме це має змінити новий Закон «Про загальну середню освіту», – наголошує Міносвіти у своєму роз'ясненні.
До слова, ще ще у вересні 2017 року у Львові батьківським комітетам та освітянам заборонили збирати кошти з батьків школярів і дошкільнят. Крім того, голова МОН Лілія Гриневич зобов'язувала школи оприлюднити інформацію про надходження та використання коштів до 1 грудня 2017 року.