Мін’юст і Янукович вважають, що мера Києва мають обирати в 2015 році

14:35, 11 квітня 2013

Конституційний Суд України розпочав розгляд справи про місцеві вибори в Києві у формі письмових слухань. На пленарному засіданні КС 11 квітня, суддя доповідач у цій справі Олег Сергейчук повідомив, що за запитом КС надійшли письмові роз'яснення президента України Віктора Януковича, Міністерства юстиції України, а також Національного університету Одеська юридична академія (НУ ОЮА).

О.Сергійчук оголосив звернення 48 народних депутатів, в якому вони просять надати офіційне тлумачення низки положень Конституції та закону "Про вибори" і відповісти на запитання, чи повинні чергові місцеві вибори всіх місцевих рад, а також сільських і селищних голів, відбуватися одночасно останньої неділі жовтня 2015 року.

За його словами, президент України вважає, що вибори мають відбуватися одночасно на всій території України в 2015 році, зокрема і в Києві.

"Вважаю, що одночасне проведення чергових місцевих виборів на всій території України відповідає встановленій статтею 2 Конституції України унітарній формі державного устрою України, сприяє зміцненню, єдності та цілісності державної території", - зазначається у відповіді глави держави.

Мін'юст також вважає, що місцеві вибори на території України мають відбуватися одночасно на всій території України в 2015 році.

У висновку НУ ОЮА зазначається, що термін повноважень депутатів місцевих рад та сільських, селищних і міських голів, обраних на позачергових виборах, не встановлений ні Конституцією України ні законами.

Водночас, під час обговорення суддя КС Віктор Шишкін зазначив, що в усіх експертних висновках не говориться про те, яким може бути максимальний термін повноважень депутатів і чи може він перевищувати 5 років.

О.Сергійчук зазначив, що з цього питання будуть зроблені додаткові звернення до експертних установ.

КС завершив слухання справи у відкритій частині і перейшов до подальшого розгляду в закритому режимі.

Нагадаємо, що 21 березня Верховна Рада проголосувала у першому читанні за призначення виборів мера Києва і депутатів Київради на 2 червня цього року. Представники Партії регіонів пояснили, що потрібно дочекатися рішення Конституційного суду про те, чи можна одночасно проводити вибори мера і депутатів. Тому 2 квітня провалили призначення чергових виборів київського міського голови і депутатів Київської міськради на 2 червня.

Подання 48 народних депутатів з виборів у Києві надійшло до КС 19 березня.

Народні депутати просять КС дати офіційне тлумачення положень частини другої статті 136, частини третьої статті 141 Конституції, абзацу першого частини другої статті 14 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".

Частина третя статті 141 Конституції говорить, що термін повноважень депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, обраних на чергових виборах, становить п'ять років.

Згідно з абзацом першим частини другої статті 14 Закону про місцеві вибори, чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів проводяться одночасно на всій території України, крім випадків, встановлених Конституцією і законами.