Мін’юст: Росія не може односторонньо розірвати "Харківські угоди"

17:31, 24 березня 2014

Російська Федерація не має жодних правових підстав для денонсації в односторонньому порядку "Харківських угод".

За інформацією УП, про це на брифінгу в Києві заявив міністр юстиції України Павло Петренко.

"Заява російської сторони про односторонню денонсацію "харківських угод" - це фактично політична спекуляція", - вважає він.

"Заяви прем'єр-міністра Російської Федерації про те, що вони в односторонньому порядку розривають цю угоду і будуть намагатися компенсувати близько $11 млрд, політично і в правовому порядку некоректні", - підкреслив глава українського Мін'юсту.

Павло Петренко пояснив, що з правової точки зору "російська сторона є стороною, яка порушила угоду про перебування ЧФ РФ в Україні". Через це у Росії немає ніяких підстав вимагати компенсацію від України.

"Більше того, ми угоду про перебування російського флоту на території України будемо використовувати як один з доказів порушення російською стороною територіальної цілісності України", - зазначив міністр.

Також глава українського Мін'юсту стверджує, що жодних правових повідомлень з боку Російської Федерації не надходило. "Я переконаний, що правових підстав у Росії вимагати компенсацій за цією денонсацію угод немає", - підсумував Петренко.

Нагадаємо, що Харківські угоди – це угоди, підписані між Україною і Росією 21 квітня 2010 року у Харкові президентом України Віктором Януковичем та тодішнім президентом Росії Дмитром Медведєвим, згідно з якою термін перебування Чорноморського флоту Російської Федерації у Севастополі подовжено з 2017 до 2042 року з автоматичним продовженням на 5 років, якщо будь-яка сторона не висловить заперечення, та встановлена орендна плата.

Як зазначено в самій угоді, термін перебування флоту збільшено в обмін на здешевлення для України російського газу шляхом застосування знижки у вигляді анулювання митних зборів.

В Україні такі домовленості викликали обурення опозиції, екологів, місцевих рад та суспільства загалом. Більшість аналітиків розцінили підписані угоди як такі, що суперечать Конституції України.